Evinizi Boyamadan Önce Dikkat Etmeniz Gereken 5 Şey!

Evlerimizi boyamadan önce fazla heyecanlı olup hızlıca kararlar verebilir ve sonrasında pek hoş olmayan sonuçlarla karşılaşabiliriz. Böyle bir sonuçla karşılaşmamamız için evinizi boyamadan önce dikkat etmeniz gereken 5 şeyi sizler için derlerdik! Keyifli okumalar dileriz. 😊

Uygulama Alanını İnceleyin

Boyama yapmadan önce ilk yapmanız gereken şey uygulama yüzeyini ve ortamını iyi inceleyip bu doğrultuda karar vermemizdir. Ortamın nasıl ışık aldığı ve hangi şehirde bulunduğunuza göre değişebilecek olan ortam sıcaklığı boya yapmadan önce bakmanız gereken ilk kriterlerdir. Sıcak şehirlerde sıcağı iten açık renk tonları ve buna uygun boyalar tercih edilirken soğuk şehirlerde ise sıcaklığı koruyan koyu renk tonları ve buna uygun boyalar tercih edilmektedir. Uygulama yüzeyine düşen ışık ise boyanın parlaklığına, görünümüne ve dokusuna direkt etki edebileceğinden istenen görüntünün elde edilebilmesi için bu doğrultuda seçim yapılmalıdır.

Boya uygulama yüzeyine bakacak olursak ise ilk kez mi boya yapılacağı yoksa alanın yeniden mi boyanacağı, yüzeydeki hasarların seviyesi ve yüzeyin dokusu boya yapmadan önce dikkat edilmesi gereken hususlardır.

Doğru Boya Seçimini Yapın

 

Salon ve oturma odaları, çocuklarınız için oyun ve uyuma alanları gibi ailenizle birlikte bol bol zaman geçirdiğiniz ortamlar için en sağlıklı, kaliteli ve güvenilir tercihlerden biri olan antibakteriyel boyaları tercih etmenizi öneriyoruz. Permolit Boya’nın Sağlık Bakanlığı onaylı Permomax Antibakteriyel Boya serisini iç cephelerde denemenizi tavsiye ediyoruz.

Tavan boyalarından en beklenen özellikler ise bulundukları ortamı aydınlatmaları ve zaman içerisinde sararmamasıdır. Bu noktada da Türkiye’nin ilk tavan boyasını geliştiren Permolit Boya’nın Tavan Boyası serisine göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

Eğer mevcut boyalı olan yüzeylerden bir renk değişimi gerçekleştirecekseniz Permoset İç ve Dış Cephe Dönüşüm Astarı gibi üstün bir dönüşüm astarı kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Uygulama yüzeyindeki hataları örtmek için Permokapar İç Cephe Örtücü Astar gibi güçlü bir örtücü astar kullanılmalıdır. Astar Boya kullanımı hem uygulama yüzeylerinin hem de boyanın ömrünü arttıracak bir özelliğe sahiptir.

Doğru Renk Seçimini Yapın

Doğru renk seçimi yaparken her şeyden önce dikkat etmeniz gereken şey kalbinizin sizi götürdüğü yerdir. 😊

Öncelikle uygulamana alanınızın ne şekilde ışıklandırıldığı, güneşin ne şekilde vurduğu çok önemlidir. Sadece ışıklandırma sebebiyle görmek istediğiniz rengi bambaşka şekillerde görebilir ve üzülebilirsiniz bu nedenle ortam ışıklandırmasına göre renginizi seçmek veya seçtiğiniz renge göre ortamı ışıklandırmak en iyi sonuçlar için oldukça gereklidir.

Daha sonrasında ise uygulama alanınızın bulunduğu iklim oldukça önem taşımakta. Sıcak iklimlerde açık renkler, soğuk iklimlerde ise koyu renkler ısı yalıtımına destek olması açısından tercih edilmektedir.

Permolit Boya’nın zengin renk kartelalarını ziyaret ederek yaşam alanlarınıza ve gönlünüze uygun en doğru rengi seçeceğinize eminiz. 😊

İlginizi çekebilir: İç Cephe Duvar Boyası Rengi Nasıl Seçilir?

Dekorasyon Fikirlerini İnceleyin

Boya yapmadan önce mutlaka aklınızda şahane dekorasyon önerileri vardır ama dünyadaki pek çok insanın fikirleri, sizin fikirlerinizle birleşince ortaya bambaşka bir şaheser çıkarabilirsiniz.

Mevcut mobilyalarınıza uygun renk seçimi yaparken muhtemelen çok zorlanmayacaksınızdır fakat ortama göre yepyeni gir dekorasyon yaparken bolca fikre ihtiyacınız olabilir. Bu konuda aşağıya bıraktığımız permolog blog yazılarımıza göz atarak bolca fikir edinebilirsiniz. 😊

İlginizi çekebilir: Feng Shui Uygulaması ile Evde Pozitif Enerjiyi Arttırmanın Yolları

İlginizi çekebilir: Duvar Boyasında Kemer Trendi

İlginizi çekebilir: Ev Tasarımında Renk Kullanırken Cesur Olmanız İçin 6 Neden

Daha fazlası için: Permolog Dekorasyon Önerileri

Uygulama Sırasında Mutlaka Kılavuzları Takip Edin

Boya yapmaya başlamadan önce mutlaka bazı önlemler almak ve kılavuzları takip etmek gerekmektedir. Bu sayede yaptığınız boya uygulaması çok daha temiz ve hatasız olacaktır.

Öncelikle uygulama yaptığınız zeminin kenarlarını maskeleme bantları ile iyice maskelemeniz gerekmektedir. Köşeleri iyice maskeledikten sonra zemine tek damla boya gelmemesi ve temiz bir iş çıkması için Permolit Pratik Branda zemine serilir.

Bundan sonraki aşamalarda ise mutlaka zemine ve boyanın türüne göre hareket edilmelidir. Çoğunlukla kullanılsa bile astar kullanılıp kullanılmayacağına, boyanın inceltme oranına, boyanın kaç saatte kuruyacağına ve kaç kat boyama yapılması gerektiğine boya kutularının arkasında yer alan talimatnamelerden göz atabilirsiniz.

Boya uygulamaları ile ilgili daha interaktif bir deneyim için ise Permolit Boya’nın Youtube kanalını ziyaret edebilir ve boya uygulama videolarına göz atabilirsiniz. 😊

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat
Merhaba! Permolit Boya'ya hoş geldiniz. Size nasıl yardımcı olabiliriz?