Vernikli Ahşap Nasıl Boyanır? Adım Adım Vernikli Ahşap Boyama!

Vernik yıllar içinde yıpranmakta ve maalesef kusurları daha da belirgin ve can sıkıcı hale getirmektedir. Böyle bir durumda ya profesyonel bir yardım almak durumunda kalacaksınız ya da evde vernikli ahşap nasıl boyanır öğrenerek kendiniz uygulama durumda kalacaksınız. Ahşabı boyadığınızda, sadece estetik olarak güzellik katmazsınız, renklendirirsiniz, toz koruması sağlarsınız ve mobilyalarınızın dayanıklılığını artırırsınız.

Vernikli ahşap boyamak olağanüstü beceriler gerektirmez. Ancak unutmayın, boyamak için sorunlu, kaygan bir yüzeye sahipsiniz. Keyifli okumalar dileriz. 😊

Vernikli Ahşap Boyarken İhtiyacınız Olan Araç Gereçler

Vernikli Ahşap Üzerinde Temizlik Yapın

Öncelikle ahşabı boyamaya hazırlamak bir miktar temizlik gerektirir. Yüzeydeki kiri temizlemek için temiz, tüy bırakmayan bir beze ev tipi bir temizleyici püskürtün. Tozunu alın ve yapışkan gres lekelerini, kalıntıları, eski mobilya cilalarını veya artıklarını tamamen çıkarıldığını görene kadar ovalayın.

Çıkarılması zor lekeler için onları trisodyum fosfat (TSP) ile silmeyi deneyin. Vernikli ahşabı temizledikten hemen sonra kurulayın. Vernik su geçirmez değildir, bu nedenle ahşap ve ıslak bez arasındaki etkileşim süresini uzatmaktan kaçının. Devam etmeden önce yüzeyin birkaç dakika kurumasını bekleyin.

Yüzey Kusurlarını Temizleyin

Küçük yüzey kusurlarını düzeltin ve doldurun. Vernikli ahşap yüzeyi temizlediğinizde, durumu hakkında daha iyi ve kesin bir fikir edinebilirsiniz. Yüzeydeki pürüzleri, çukurları ve istenmeyen sonuçları önlemek için ahşap dolgu kullanarak (Permosel selülozik dolgu verniği veya çok derin yerler için Masif ve Kaplama Tamir Macunu kullanabilirsiniz) çizikleri, delikleri veya sıyrıkları doldurun.

İlginizi Çekebilir: Boya Astarı Nasıl Yapılır? Boya Öncesi Yüzey Hazırlama

Verniği Ahşaptan Çıkarın

Verniği ahşaptan doğru şekilde çıkarın. Doğrudan verniğin üzerine boya eklemek cazip gözükebilir fakat sorun şu ki, vernikli bir yüzey üzerine doğrudan boya uyguladığınızda boya yüzeye tutunamaz.

Yüzeyi pürüzsüzleştirmek için bir miktar kol kuvveti, blog yazımızdan elde edeceğiniz bilgi birikim, deneyim ve özel araçlar gerektirir. Bu nedenle, zamanınıza ve becerilerinize bağlı olarak, ahşaptan verniği çıkarmak için iki seçenek öneriyoruz:

ALTERNATIF 1: İyi bir zımparalama işi sanattır. Ahşap işçiliğinize incelik verir. Bu nedenle, üst katın gerçekten mükemmel görünmesini istiyorsanız, zımpara kağıtları ile verniği çıkarın. Ortaya çıkan düzgün yüzey, boyanın tutuşunu iyileştirmeye, pürüzsüz ve ipeksi bir yüzey elde etmeye yardımcı olacaktır.

Boyayı çıkarmak için en iyi zımpara kağıtları nedir? Orta ila ince kumlu el zımpara kağıtları veya zımpara bloğu genel olarak vernikli kapılar, masa tablaları gibi düz ve geniş yüzeyler için uygundurlar. Kontur zımpara sapları, temiz kenar çizgilerini, zorlu kenarları ve kıvrımlı parçaları eski haline getirmek kullanılır.

Şimdi, zımpara kağıtları kullanarak ahşaptan verniği çıkaralım:

 • Hazırlanın. Herhangi bir şey yapmadan önce, iyi havalandırılan bir ortam sağlayın. Gözlerinizi koruyun, ağzınıza bir maske veya solunum cihazı taktın
 • Tüm yüzey boyunca zımparalayın. İşin püf noktası, ahşabın damar yönü boyunca zımparalamaktır. İstenilen sonucu elde etmek için zımpara kağıdına çok fazla bastırmayın.
 • Vernikli ahşap kaplamayı tamamen çıkardığınızda durun.
 • Zımparaladıktan sonra ve boyamadan önce temizleyin. Ortaya çıkan tozu sadece ahşap yüzeyden değil, çevredeki alandan da silin.

ALTERNATIF 2: Ahşap mobilyayı zımparalamadan eski haline getirmek genel olarak, yüzey nispeten iyi durumdaysa, zımpara aletleri yerine likit zımpara kullanabilirsiniz. Sıvı zımpara olarak da bilinen, eski cilayı kimyasal bir reaksiyonla matlaştırmaya yardımcı olarak vernikli ahşabı astarlamaya hazır hale getirir.

Sıvı zımparayı şu şekilde kullanabilirsiniz:

 • Sprey kullanın. Temiz bir mobilya parçası veya başka bir ahşap yapı üzerine bir renk giderici püskürtmeniz yeterlidir. Ürün talimatlarına göre birkaç dakika bekleyin ve bir bezle silin.
 • Zımpara olarak likit zımpara kullanın. Gerekli miktarda sıvıyı bir beze dökün ve vernik kaybolana kadar dairesel hareketlerle tüm yüzeyin üzerinden geçirin.
 • Yüzeyin iyice kurumasına izin verin.

Ahşap Yüzeye Astar Boya Uygulayın

Genel olarak, boyalı yüzeyler sağlam ve iyi durumda ise astarsız boyayabilirsiniz. Ayrıca, farklı boya türleri arasında geçiş yapmadığınız veya önemli bir renk değişikliği yapmadığınız sürece vernikli yüzeyi astarlamakla zamanınızı boşa harcamayın fakat yüzey kötü durumda ise mutlaka uygulama yüzeyinize uygun astar kullanmanızı öneriyoruz.

İlginizi Çekebilir: Ahşap Boyamada Yat Verniği Nasıl Uygulanır

Vernikli Ahşaba Boyayı Uygulayın

Zaten tüm odayı temizledikten, şeffaf vernik tabakasını çıkardıktan ve yüzeyi kapattıktan sonra, nihayet vernikli ahşabı boyamaya başlayabilirsiniz.

Vernikli ahşabı boyamak için videomuzu izleyin,

 • Akçalı Sprey Boya, Permolife Su Bazlı Parlak Boya, Permomat Sentetik Boya
 • Başlamadan önce, astarın kuru olduğundan ve yeterince pürüzsüz bir yüzey oluşturduğundan emin olun.
 • İlk kat boya boyayı uygulayın. Temiz yüzey üzerinde eşit ve sağlam vuruşlar yapın.
 • Yüzeyin iyice kurumasını bekleyin ve katlar arasında hafifçe zımparalayın. Bu, kusursuz bir sonuç elde etmenize yardımcı olacaktır.
 • Herhangi bir boşluk veya kusur olup olmadığını kontrol etmek için elinizi yüzeyde gezdirin. Kaçırdığınız bir şey varsa doldurun, zımparalayın ve rötuşlayın.
 • Yüzeyi tamamen kaplamak için ikinci bir kat boyayı uygulayın. Boyama işinin sonunda tuhaf ve düzensiz bir bakış alma riskini almayın. Boyanın üzerindeki talimatlara uyun.
 • Son olarak, ahşap mobilyalarınızı kullanmadan önce birkaç gün bekleyin. Böylece yeni boyanmış yüzeyin zarar görmesini engellersiniz.
 • Gördüğünüz gibi, gerekli boyama araçlarına sahip olmanız ve doğru teknikleri uygulamanız şartıyla vernikli ahşap boyamak oldukça basittir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat
Merhaba! Permolit Boya'ya hoş geldiniz. Size nasıl yardımcı olabiliriz?