Covid-19 için Evde Alınabilecek Tedbirler

Covid-19 için evde alınabilecek tedbirler

Covid-19 için Evde Alınabilecek Tedbirler

İyi hijyen için sadece elleri yıkamak ve maske takmak yeterli değildir . Giydiğiniz kıyafetler de mikropları yayabilir. Virüsler, COVID-19’a neden olan da dahil olmak üzere, sizi veya başka birini potansiyel olarak enfekte edecek kadar uzun süre yüzeylerde yaşayabilir. Buna örnek olarak yüzeye dokunduktan sonra yüze dokunursa virüs bulaşma olasılığı oldukça yüksek. Covid-19 için evde alınabilecek tedbirler basit gibi görünsede diğer tedbirlerle birlikte oldukça etkili sonuçlar elde etmenizi sağlıyor.

New England Journal of Medicine’de yapılan son araştırmalar, yeni coronavirüs plastik ve paslanmaz çelik gibi belirli yüzeylerde 72 saate kadar canlı kalabileceğini tespit ettiler. Yakın zamana kadar, mikropların ayakkabı da dahil olmak üzere belirli giyim türlerinde ne kadar süre kalabileceğine dair herhangi bir araştırma yoktu, ancak Çin’deki araştırmacılar, COVID-19 hastalarıyla çalışan hastane çalışanlarının ayakkabılarına gömülü koronavirüsün kanıtlarını buldular.

Covid-19 için evde alınabilecek tedbirler

Fotoğraf kaynağı

Belki de her zaman “ayakkabılar içeriye ait değil” diye düşünüyordunuz. Belki de kendi karantinanıza , dışarıdan mikrop getirmemek için ayakkabılarınızı kapıda çıkardığınızda başladınız . Her iki durumda da, doğru olanı yapıyorsunuz ve hatta kirli ayakkabılarınızı ön kapınızın dışına bırakarak veya ayakkabılarınızı evinizin belirli bir alanında karantinaya alarak bir adım daha ileri gitmek isteyebilirsiniz .

Covid-19 için evde alınabilecek tedbirler

Fotoğraf kaynağı

Hastanede çalışmasanız veya hasta insanların yanında bulunmasanız bile, günlük işlerden sonra veya işten eve geldiğinizde ayakkabılarınızı kapının dışında çıkarmak, dışarıdaki mikropların vücudunuza girmesini engellemeye yardımcı olabilecek basit bir uygulamadır. Evde Kapalı bir verandanız varsa veya güvenebileceğiniz komşularınızla bir koridoru paylaşıyorsanız, ayakkabılarınızı kapının dışında bırakmayı düşünebilirsiniz.

Eve geldiğinizde ayakkabılarınızı koyabileceğiniz bir ayakkabı rafı veya ayakkabı kutusu kullanın.

Ön kapının dışında ayakkabılarınızı bırakmak için güvenli ve emniyetli bir yeriniz yoksa, antrenizde veya bir dolapta “ayakkabı karantina” alanı oluşturun. Bir “dış ayakkabı” rafı veya sadece işaretlediğiniz bir köşe kadar basit olabilir.

İçeri giren herkesin ayakkabılarını hemen çıkarıp “ayakkabı karantina” bölgesi içine koyduğundan emin olun.

Ayakkabılarınız ve giriş alanınız, ayakkabılarınızı hiç dokunmadan karantina bölgesine bırakmanıza izin veriyorsa bonus puan kazanırsınız, ancak ellerinizi kullanmanız gerekiyorsa, ayakkabılarınızı çıkardıktan sonra ellerinizi iyice yıkadığınızdan emin olun.

Üzerinde ayakkabı ile evinizin bir başka yerine siz veya bir başkası girdiğinde, basılmış olan alanı, zemin dezenfektanı, buharlı temizleyici veya deterjanı suyla paspas yaparak temizleyin.

Basit bir görev gibi görünebilir, ancak bir pandemi sırasında bu kolay hijyen uygulamalarını takip etmek, virüsü yaymakla yaymamak arasındaki önemli bir fark oluşturabilir.

Ev Tadilatı Yaptırırken Pandemiden Korunma Tedbirleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat
Merhaba! Permolit Boya'ya hoş geldiniz. Size nasıl yardımcı olabiliriz?