Yüksek Duvarlar Ve Tavanlar Nasıl Boyanır ?

Yüksek Duvarlar Ve Tavanlar Nasıl Boyanır ?

Yüksek Duvarlar Ve Tavanlar Nasıl Boyanır ?

Yüksek tavanlar ve duvarlar, bir evin açık, ferah ve görkemli olmasını sağlar. Yine de onları boyama zamanı geldiğinde, ilk başta göz korkutucu bir görev gibi görünebilir. Fırçanız ile boyamak istediğiniz yüzeyler arasındaki uzun mesafeyi nasıl güvenli bir şekilde kapatacağınızı bildiğiniz sürece sorun yok. Daha önce bu tecrübeyi yaşamadıysanız veya kötü bir tecrübeniz varsa yüksek duvarlar ve tavanlar nasıl boyanır öğrenmenizde büyük fayda var.

4 Adımda Yüksek Duvarlar ve Tavanlar Nasıl Boyanır

Adım 1: Merdiven mi? Yoksa  İskele mi?

Yüksek yerlere ulaşmak için hangi yöntemi kullanacağınıza karar vererek karar vererek başlayın. Aplikatör uzatma direği ile birlikte bir merdiven veya iskele kullanmak, fırça veya rulo ile yüksek duvarlara ve tavanlara ulaşmanızı sağlamanın en güvenli ve en kolay yoludur. Öyleyse, odanız için bir merdiven veya iskelenin doğru yaklaşım olup olmadığını nasıl anlarsınız?

Merdivenler

Çoğu durumda bir merdiven yeterli olacaktır. Sizin çalışmanıza uygun bir merdiven kullanmalısınız. Çok işlevli mafsallı merdivenler, platform merdivenleri ve 6 ‘veya daha çok basamaklı  merdivenler, boyama projeleri için iyi seçeneklerdir. Boyadığınız yere ulaşmak için kendinizi fazla uzatmayı, esnetmeyi gerektiren bir merdiven kullanmaktan kaçının. Eğer durum buysa, merdiveniniz çok kısadır.

 • Asla ilk üç basamakta durmayın.
 • Asla bir merdivenin en üst basamağında durmayın.
 • Uygun iş türüne ve ağırlık sınırına göre derecelendirilmiş bir merdiven kullanın.
 • Ne kadar ağırlık taşıyabileceğini görmek için merdivenin yanındaki etiketi veya çıkartmayı kontrol edin.
 • Merdivenin maksimum yük sınırını asla aşmayın.
 • Bir merdivende aynı anda yalnızca bir kişi olmalıdır.
 • Merdiveni daima zemine sağlam bir şekilde yerleştirin.
 • Merdiven pozisyonunu üzerindeyken asla hareket ettirmeye çalışmayın ve vücudunuzu her zaman merdivenin rayları arasında ortalayın.
 • Kilitlenmemiş veya kapatılmamış bir kapının önüne merdiven koymayın.
 • Merdiven basamaklarını ve diğer yüzeyleri kayma tehlikesi oluşturabilecek şeylerden uzak tutun.
 • Çok yüksek bir tavana ulaşmak için bir uzatma merdiveni kullanmanız gerekebilir.
 • Merdiven kapakları veya merdiven eldivenlerine yatırım yaparak duvarınızı merdiven uçlarından olası çiziklere ve oyuklara karşı koruduğunuzdan emin olun.

İskeleler

Uzun süre yüksekte çalışmak için iskele en doğru seçimdir. Çalışmak için sağlam bir platform sağlarlar. Aletlerinizin ve boya malzemelerinizin yanınızda olması ayrıca bir avantajdır. Tüm üretici talimatlarını ve önerilen tüm güvenlik prosedürlerini izleyerek iskeleyi monte ettiğinizden emin olun. İskelelerin kurulması ve hareket ettirilmesi daha zahmetlidir. Ayrıca merdiven kadar pratik bir yatırım da değiller; bu nedenle, birçok yapı ustası gerektiğinde bunları belirli projeler için kiralamayı tercih eder.

 • Bir iskeleye tırmanmadan veya kullanmadan önce, tamamen monte edildiğinden ve yerine kilitlendiğinden emin olun.
 • İskelenizin tekerlekleri varsa, bunların kilitli olduğundan veya başka şekilde hareketsiz hale getirildiğinden emin olun.
 • İskele ağırlık sınırını aşmayın.

Adım 2 : Odayı Hazırlayın 

Permolit Koruyucu Örtü

Odadaki zemini ve mobilyaları korumak için boyama yapacağınız alanı hazırlayın. Tüm mobilyaları başka bir alana kaldırın veya üzerini Permolit Koruyucu Örtü yada bir brx ile örtün. Örtü yada muşambayı maskeleme bandıyla sabitleyin. Tavan vantilatörlerini ve aydınlatma armatürlerini geçici olarak kapatın.

Herhangi bir elektrik armatürünü çıkarmadan önce, sigortaları kapatın. Çalışırken kimsenin tekrar açmadığından emin olmak için sigorta kutusuna uyarı etiketi asın. Fikstürü çıkarmadan önce ampulleri çıkarın. Düzgün görmenize yardımcı olması için gerekirse taşınabilir çalışma aydınlatması getirin.

Odadaki her şey temizlendikten veya maskelentikten sonra, temiz bezler, hafif deterjan ve ılık su kullanarak duvarları ve tavanı yıkayın. Astarlamadan ve boyamadan önce duvarların ve tavanın en az bir saat kurumasını bekleyin.

Adım 3 : Tavanı Astarlayın ve Boyayın

Permolit Süper Tavan Boyası

Önce tavanla başlayın. Tavanın çevresini duvarla kesiştiği yerden maskeleme bandıyla maskeleyin. Tüm tavanı astarlamadan / boyamadan önce küçük, açılı bir fırça ile tavanınızın kenarını “kesmek” veya çerçevesini çizmek de yararlıdır. Boyaya ulaşmanın kolay olması için uzatma direği ve rulo kullanın.

Tavanı Astarlayın / Boyayın

Astar kuruduktan sonra tavan Boyası ile istediğiniz renge boyayın.

Silindiri boyaya batırın, fazla boyadan kurtulmak için tepside ileri geri yuvarlayın. Silindir eşit şekilde kaplandığında, boyamaya başlayın. Sağdan sola, ardından yatay vuruşlar kullanarak soldan sağa bir dizi üst üste binen “W” darbesi kullanın.

Adım 4: Duvarları Astarlayın ve Boyayın 

Permokapar İç Cephe Örtücü Astar

Duvarları astarlayın ve boyayın. Ek olarak, duvarlarınız lekeli ise veya koyu renkli duvarlar üzerine açık renkli boya kullanmak istiyorsanız veya sarı veya kırmızı gibi parlak bir rengi boyarken astarlama gereklidir.

Duvarları Astarlayın / Boyayı

Astarı rulo ve uzatma direği ile uygulayın. “W” şeklinde darbeler ile boyayarak duvarın üst kısmından başlayın ve ardından “W” harfini boyayla doldurun. Bloğu doldurduktan sonra bloğun altına başka bir “W” boyayın ve doldurun. Bu işleme, duvarlar bitene kadar devam edin.

Eşit bir parlaklık sağlamak için boya hala ıslakken gözden kaçan noktaları rötuşlayın. Aynı yönde boyadığınızdan emin olun.

Yeni bir duvarı boyamaya başlamadan önce, tüm duvarı bitirmek için kutuda yeterince boya kaldığından emin olun. Aynı boya rengi bir kutudan diğerine biraz değişebilir, bu nedenle bir duvarda iki farklı kutu kullanmamaya çalışın. Bir kutudan fazla boya kullanıyorsanız, kutuları karıştırmanız önerilir.

Gerekirse, birinci ile aynı tekniği kullanarak ikinci bir kat boya uygulayın. İkinci katı uygulamadan önce ilk katın dört saat kurumasını bekleyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat
Merhaba! Permolit Boya'ya hoş geldiniz. Size nasıl yardımcı olabiliriz?