Çevre Dostu Ev Dekorasyonu Nasıl Yapılır

Çevre Dostu Ev Dekorasyonu

Çevre Dostu Ev Dekorasyonu

Belki çiftçi pazarında plastik poşetleri tuvalle değiştirdiniz, hibrit bir arabaya yatırım yaptınız ve hatta seyahat ederken karbon emisyonlarınızı dengelediniz. Peki, yeni bir evi giydirirken veya mevcut evinizi yenilerken daha sürdürülebilir olmak için ne yapmalı? Bir evi çevreyi hesaba katmadan dekore etmek,  yeterince korkutucudur, ancak çevre dostu ev dekorasyonu yapmaya çalışmak uzun vadede daha faydalı olacaktır.

Ev dekorasyonunda karbon ayak izinizi azaltmanıza ve hatta bu arada paradan tasarruf etmenize yardımcı olacak yeşil alternatifler için bazı basit ipuçları ve kuralları bu makalemizde bir araya getirdik.

Vintage Mobilya Kullanmanın Avantajları

Ev dekorasyonu seçimlerinizle ortamı olumlu yönde etkilemenin en basit yolu önceden kullanılmış eşya ve mobilya satın almaktır. Hatta bazı insanlar yıpratılmış, eskitme görüntüyü dekorasyonda daha çok tercih ederler.

Eski vintage ve antika mobilyalar oldukça şıktır ve yenileri satın almaktan çok daha ucuza malolurlar. Bu yüzden yerel ikinci el mağazalarına, veya bit pazarlarına gidin.

Çevre Dostu Ev Dekorasyonu Nasıl Yapılır

Sürdürülebilir kaynaklı mobilya ve eşyaları seçin

Etik çalışma standartları ve adil ticarete odaklanan şirketlerle çalışın. Sürdürülebilir üretim yapan, çevre dostu dekor konusunda tutkulu olan zanaatkârlara çalışın. Açıkçası, mobilya için en iyi malzemelerden biri ahşaptır, ancak önemli bir nokta ormanları yok etmeye katkıda bulunmayan bir ahşap seçtiğinizden emin olmak, mobilya tarzını seçmek kadar önemlidir. Mobilya ve eşyalarda kullanılan tüm ahşabın FSC sertifikalı ve sürdürülebilir kaynaklı olduğundan emin olun.

Bağış yap

Evinizdeki bir şeyden kesinlikle kurtulmanız gerektiğinde, onu bağışlamayı veya satmayı seçin. Çoğu bağış da vergiden düşülebilir. Sadece kullanılmış veya eski olduğu için kimsenin istemeyeceğini varsaymayın.

Toksik olmayan malzemeler kullanın

Toksik olmayan malzemeler kullanın

Kullandığınız eşya, mobilya tasarım ve dekorasyon ürünlerini doğaya zarar vermeyen ve toksik olmayan malzemelerden üretilmiş olan ürünlerden tercih edin.

Ev bitkileri
Ev bitkileri

Ev bitkileri

İyi bakılmış ev bitkileri, herhangi bir alana yenilenmiş bir yaşam  ve canlılık verebilir. Eğrelti otları,  palmiye ağaçları gibi oksijeni artırabilecek ve evinizi arındırmaya yardımcı olabilecek bazı ev bitkileri bile var . Ev bitkileri, en doğal, taze dekorasyon parçalarıdır.

Termal alternatifler
Termal alternatifler

Termal alternatifler

Düz bir termal kaplama bile evinizden kaçan sıcak veya soğuk havayı önemli ölçüde azaltabilir. Bu aynı zamanda elektrik faturanızda tasarruf sağlayacak ve evinizi, ailenizi ve misafirlerinizi daha konforlu bir alanda yaşatacaksınız.  Çevre dostu yalıtım için yün veya kenevir gibi sürdürülebilir malzemelerden yapılan cam elyafına alternatif ürünler var .

Yeniden kullanın

Eski eşyalarınızı yeni eşyalara dönüştürmek, her seferinde yeni şeyler satın almaktan daha tatmin edicidir. Yeni dekorunuza iddialı bir desenle uyması için ahşap masaları yeniden boyayın veya eski sandalyelerinizi yepyeni görünmeleri için yeniden kaplatın . Alüminyum ve geri dönüştürülmüş ahşap gibi geri kazanılmış ve kurtarılmış malzemelerden yapılmış mobilyalara da yer verin.

Zamansız stillerle gidin

Ev dekorasyonu ile ilgili en büyük sorunlardan biri değişen trendlerdir. Sağlam, zamansız tasarımlara yatırım yapmak çok önemli.

Yeniden dekore et

Eviniz donuk geliyorsa,  ciddi bir yenilenmeye  ihtiyaç varsa, bazen sadece basit bir manzara değişikliği büyük bir fark oluşturabilir. Mobilyaları veya rafları hareket ettirmeyi, fotoğrafları değiştirmeyi,  duvarlara  farklı  tablolar asmayı deneyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat
Merhaba! Permolit Boya'ya hoş geldiniz. Size nasıl yardımcı olabiliriz?