Yemyeşil Bahçe Nasıl Yapılır

Yemyeşil bahçe nasıl yapılır

Yemyeşil Bahçe Nasıl Yapılır?

Aşırı ekim, yabani otları, yoncayı boğarak ve çıplak noktaları doldurarak çimlerinizin durumunu iyileştirir. Dolu, yeşil bir çim, bahçeyi harika gösterir. Ancak çıplak noktalar, yabani otlar çimleri alt ederse, çimen çok göze batan bir şey olabilir. Aşırı tohumlama yabani otları boğar, kalın ve gür olana kadar çimleri doldurur. Yemyeşil bahçe nasıl yapılır emin değilseniz, tek yapmanız gereken doğru aletler, akıllı zamanlama ve yerel ikliminiz hakkında biraz bilgi sahibi olmaktır.

Yemyeşil bahçe nasıl yapılır
Yemyeşil bahçe nasıl yapılır | fotoğraf kaynağı

En basit haliyle, aşırı ekim, üst toprağı döndürmeden çime daha fazla çim ekler.

Kuraklık veya hastalık çimleri tehdit ediyorsa, bazı çimlerin yılda bir kez aşırı ekime ihtiyacı olabilir. Diğer çimler yalnızca çimleri aydınlatmak ve dolgun tutmak için birkaç yılda bir buna ihtiyaç duyabilir. Çim biçme makinesi, tohum serpme makinesi, gübre serpme makinesi ve tırmık gibi birkaç temel alet, aşırı ekim için gereken temel unsurları oluşturur.

Yemyeşil bahçe nasıl yapılır
Fotoğraf Kaynağı | fotoğraf kaynağı

Adım 1

Çimleri biçin ve tırmıklayın. Bir çimin aşırı tohumlanmasının amacı, çim tohumunun toprakla temas etmesini sağlamaktır. Bunu yapmak için ilk adım çimleri biçmektir . Normalden daha kısa biçin, böylece çim tohumunun toprağa ulaşma şansı daha yüksek olur. Kesilmiş parçaları, tohumlarla toprak arasına girmemeleri için paketlediğinizden emin olun.

Biçme işleminden sonra, ölü otları, ve diğer kalıntıları temizlemek için tüm çimi tırmıklayın. Bu işlem, çim tohumu ile toprak arasındaki olası son engelleri ortadan kaldırırken, tohum ekme ve çimlenme için hazırlık aşamasında toprağı da gevşetir.

Fotoğraf Kaynağı | fotoğraf kaynağı

Adım 2

Toprağı düzeltin. Toprak tadilatları gübrelerden farklıdır, çünkü tadilatlar belirli toprak tipleri için özel besin maddelerine ve kimyasal bileşenlere sahiptir . Örneğin, kireç, odun külü ve kümes hayvanı gübresi, asidik toprağın pH seviyesini yükselterek bazı bitkiler ve çimenler için daha uygun hale getirir. Kükürt değişiklikleri ise alkali toprağa asitlik katar. Killi toprak için turba yosunu ve kumlu toprak için kompost ilavesi de çimdeki besin maddelerini ve durumunu iyileştirebilir.

Fotoğraf Kaynağı | fotoğraf kaynağı

Adım 3

Tohumları ekleyin. Çim tohumunu bir tohum serpme makinesine yükleyin ve ortalama 5 santimetre kare toprağa yaklaşık 16 tohum atın. Doğru tohum yoğunluğu, mevcut çimin kalınlığına bağlı olacaktır, bu nedenle bazı çimler daha azına ihtiyaç duyabilir. Bir serpme makineniz yoksa, çim tohumunu elle de atabilirsiniz.

İkliminize veya bölgenize göre tasarlanmış bir çim tohumu seçin.

Fotoğraf Kaynağı | fotoğraf kaynağı

Adım 4

Gübre uygulayın. En iyi gübreyi seçin ve gübre serpme makinesine yükleyin. Ardından, gübrenin kenarlara ulaştığından emin olmak için önce çimin çevresine dağıtın. Ardından, tüm çim döllenene kadar düz sıralar halinde hareket ederek biçme desenine benzer bir desen izleyin.

Serpme makinesi, el tipi serpme makinesi, yaylı serpme makinesi, damla serpme makinesi ve sıvı püskürtücü dahil olmak üzere farklı gübre serpme makinesi türleri vardır. Küçük bahçelerin gübrelenmesi genellikle yalnızca küçük bir elde tutulan dağıtıcı kullanılması yeterlidir. Bahçe boyutu ve gübre türü, hangi tür serpme makinesine ihtiyaç olduğunu belirleyecektir.

Fotoğraf Kaynağı | fotoğraf kaynağı

Adım 5

Çimleri sulayın. Gübrelemeden sonra , çimleri her gün kısa bir süre sulayın. Su alımını en üst düzeye çıkarmak için sabah az su. Öğleden sonra ve akşamları daha fazla buharlaşma meydana gelir, bu da aynı faydaları elde etmek için daha fazla su gerekeceği anlamına gelir. Aşırı su kullanmak istemezsiniz çünkü bu, tohumu akıtabilir, çimlenmeyi önleyebilir, mantar ve yabani otların büyümesini sebep olabilir. Su birikintileri varsa veya zemin süngerimsi görünüyorsa, sulama süresini kısaltın.

Bir çimin nasıl aşırı ekileceğini öğrenmenin bir parçası, iklime ve çim türüne bağlı olarak ne zaman aşırı ekim yapılacağını bilmeyi gerektirir . Soğuk mevsim otları en iyi yaz sonu ve sonbahar başında tohumlanır. Daha düşük sıcaklıklar, mevcut çimlerin büyümesini yavaşlatır, ancak çim hareketsiz kalmadan önce tohumlara çimlenme ve büyüme zamanı verir. Ilık mevsim çimi, ilkbaharın başından yazın başlarına kadar tohumlandığında en iyi sonucu verir. Bu durumda, tohumun en sıcak yaz sıcaklıklarından önce filizlenmesi ve büyümesi için zamanı vardır.

Bu aşırı tohumlama yöntemi, çimlerin gür, yeşil büyümesini sağlar. İklime uygun bir çim tohumu seçmeyi ve çimin filizlenip gelişmesi için fazladan besine ihtiyaç duyup duymadığını belirlemek için toprak testi yapmayı unutmayın. Son olarak, çimleri her gün kısa bir süre sulayın ve yeni büyüme 2,5 ila 5 cm yüksekliğe ulaşana kadar biçmeyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat
Merhaba! Permolit Boya'ya hoş geldiniz. Size nasıl yardımcı olabiliriz?