Serinlik Veren Bitkiler Evinizin Havasını Değiştirecek

Serinlik Veren Bitkiler Evinizin Havasını Değiştirecek

Serinlik Veren Bitkiler Evinizin Havasını Değiştirecek

Serinlik veren bitkiler ile klimayı yükseltmek yerine, iç mekan bitkilerinin ısıyı düşürmek için çevre dostu bir alternatif sunmasına izin verin. Dekorunuza yeşil bir dokunuş eklemek, sıcak ve boğucu havayla mücadeleye yardımcı olabilir, böylece yaz boyunca eviniz daha serin olabilir.

Bazı popüler iç mekan bitkileri, evinizdeki sıcaklığı düşürmenin ve faturaların aniden yükselmesine neden olan klimalara bağımlılığınızı azaltmanın daha doğal bir yoludur. Doğal soğutucu görevi görebilirler. NASA’nın Yer Bilimleri Çalışmasına göre yapraklar kendi çevre ısısını dengelemek için nem oluşturur. Terleme olarak bilinen bu işlem, tıkalı hava akışına yardımcı olabilir ve termometrenizden birkaç derece düşebilir.

Eve Serinlik Veren Bitkiler

Serinlik Veren Bitkiler Evinizin Havasını Değiştirecek
Serinlik Veren Bitkiler Evinizin Havasını Değiştirecek | fotoğraf kaynağı

Ficus

Ficus benjamina veya ağlayan incir olarak da bilinen bu yapraklı ağaç, parlak yaprakların gür tepesi sayesinde iç mekan havasını nemli tutmada oldukça iyidir. Bu listeden birkaç bitkiyi ficusunuzun çevresine yerleştirerek bir mini soğutma ekosistemi bile oluşturabilirsiniz. Doğrudan ışık altına yerleştirirseniz, ficusunuzu yeterince suladığınızdan emin olun.

Serinlik Veren Bitkiler
Serinlik Veren Bitkiler | Fotoğraf kaynağı

 

Boston Fern

Hiçbir bitki iç mekan hava kalitesini Boston eğrelti otları gibi iyileştiremez. Aslında, NASA Temiz Hava Çalışmasına göre, araştırmacılar bu doğal hava temizleyicinin formaldehit gibi kirleticileri yok etmede özellikle iyi olduğunu buldular. Toksinleri filtrelemenin yanı sıra, Boston eğrelti otları da harika nemlendiricilerdir. Kuru, güneşli noktalar eğrelti otunun düşmanıdır, bu yüzden bu süper bitkiyi filtrelenmiş ışığa yerleştirdiğinizden ve düzenli olarak nemlendirdiğinizden emin olun.

Aloe Vera

fotoğraf kaynağı

Aloe Vera

Çoğu insan aloe veranın küçük yanıklara ve güneş yanıklarına iyi geldiğini bilir. Aynı zamanda yüksek su içeriğine sahiptir, bu da onu evi soğutmak için en iyi bitkilerden biri yapar. Aloe vera bitkilerinin güneşi sevdiğini ve yazın düzenli olarak sulanması gerektiğini unutmayın.

Bambu Palmiyesi

fotoğraf kaynağı

Bambu Palmiyesi

Bambu palmiyesi veya diğer adıyla Chamaedorea seifrizii, güçlü bir nemlendirici görevi gören orta büyüklükte bir ev bitkisidir. Büyük yaprakları sayesinde bu bitki, evinizden benzen ve trikloroetilen gibi toksinleri süzerken, serinlikte verebilir.

Serinlik Veren Bitkiler Kurdele çiçeği
Serinlik Veren Bitkiler Kurdele çiçeği

Fotoğraf kaynağı

Kurdele çiçeği

Uçak bitkisi veya Chlorophytum comosum olarak da bilinen bu dayanıklı ev bitkisi, iç mekan havanızı soğutmak, aynı zamanda formaldehit ve ksilen gibi toksinleri emmek için mükemmel bir seçimdir. Yarı gölgeli alanlarda ve iyi drene edilmiş toprakla, az bakım gerektirir.

Fotoğraf kaynağı

Barış Zambağı

Bir huzur zambağının serinletici etkisinden gerçekten zevk almak istiyorsanız, mümkün olan en yüksek miktarda oksijen ve nemi serbest bırakmak için gür, büyük yaprakları olan birini seçin. Barış zambakları, dolaylı ışık altında iyi yetişir. Daha kuru iklimlerde yapraklarını nemlendirmeyi unutmayın.

Fotoğraf kaynağı

Kauçuk bitkisi

Yapraklar ne kadar büyükse (ve sayısı ne kadar fazlaysa), soğutma gücü o kadar büyük olur. Bu nedenle kauçuk veya Ficus elastica, hava kalitesinde büyük bir fark oluşturabilir. En küçük kauçuk bile nispeten büyük yapraklara sahiptir ve bu da formaldehit gibi toksinleri gidermek için harikadır. Kauçuk bitkinizin toprağını eşit derecede nemli tutmak istiyorsanız, sık sık küçük dozlarda su verdiğinizden emin olun.

Fotoğraf kaynağı

Pothos

Düşük bakım gerektiren bir şey arıyorsanız, soğutucu bitki grubunuza altın bir pothos eklemeyi düşünün. Şeytan sarmaşığı, para bitkisi veya Epipremnum aureum olarak da bilinen bu bitki, onu nemlendirme için en iyi seçenek yapan büyük, kalp şeklinde yapraklara sahiptir. Ve bu listedeki birçok bitki gibi, formaldehit, benzen, ksilen ve karbon monoksit gibi toksinleri yok eder.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat
Merhaba! Permolit Boya'ya hoş geldiniz. Size nasıl yardımcı olabiliriz?