Bahçeye Taş Yol Yapımı ile Bahçelerinizi Güzelleştirin

Bahçeye Taş Yol Yapımı ile Bahçelerinizi Güzelleştirin

Bahçeye Taş Yol Yapımı ile Bahçelerinizi Güzelleştirin

Tek basamaklı taş yolu oluşturmak, tam gelişmiş bir yürüyüş yolundan daha kolaydır. Bahçeye taş yol yapımı ile bahçenize daha estetik bir hava ve bunun yanında pratik bir yürüyüş alanı kazandırır.

Bahçenizi güzelleştirmek ve çimlere basmadan yürümek için taştan yol yapımı.

Öncelikli olarak taştan yol yapımı için hangi tür taş kullanacağınıza karar vermeniz gerekiyor. Kireç taşı yada kaldırım taşı kullanılabilir, buna alternatif olarak yapı marketlerde ve internet sitelerinde satılan beton kalıpları kullanılabilir. Her iki yöntemde oldukça pratik . Biz bu makalemizde hazır taşlarla yol yapımını anlatacağız. İleride sizlerle kalıp betonla taştan yol yapımınıda paylaşacağız, takipte kalın.

fotoğraf kaynağı

İhtiyacınız olacak malzeme ve araçlar:

  1. İş eldiveni
  2. Su terazisi
  3. El arabası
  4. Süpürge
  5. Bahçe küreği
  6. Lastik çekiç, yada tokmak
  7. Kireç taşı veya kaldırım taşı
  8. Kaba kum veya kırık kireçtaşları

Adım 1: Bahçeye yapacağınız taştan yol için bir konum belirleyin.

Çimlerinizi inceleyin, çimlerin düzenli olarak nerelerden geçtiğini ve nerelerde bitip doğal yollar oluşturduğunu en çok nerelerde yıprandığını not edin. Bu, taştan yürüyüş yolunuz için ideal bir konum olacaktır.

fotoğraf kaynağı

Adım 2: Yürüme yolunda kullanılacak her bir taş için en doğru yerleşme yerini belirleyin.

Taşların yerleşimini belirleyin, bu önemlidir. Böylece ortalama bir kişinin rahat yürüme adımına göre hizalayabilirsiniz. Yol boyunca yürüyün ve yol boyunca ilerlerken her adımda ayağınızın merkezinin indiği yere bir işaret koyun.

3. Adım: Taştan yol için, yürüme alanını taşların yerleşimi için hazırlayın.

İşaret koyduğunuz alanlara, doğal taşları yada kaldırım taşlarını taşımak için el arabasını kullanın. İşareti kaldırın taşı veya finişeri her noktanın üzerine ortalayarak yerleştirin. Uzun bir maket bıçağı veya bahçe malası kullanarak taşın çevresine bir çizgi çizin. Taşı çıkarın ve bir tabaka halinde kazın, toprağı çıkarın, böylece açtığınız alan taşın derinliğinden bir az daha derin olur. Kazdığınız alanı olabildiğince düz hale getirin.

Adım 4: Kazılan alanlara kırılmış taş veya kaba kum ekleyin.

Kazılan alana kırılmış kireçtaşı veya kaba kum dökün, onu mümkün olduğunca düz hale getirin. Tabanın tam anlamıyla düz olduğunu anlamak için su terazisi kullanın. Kaba kum kullanıyorsanız, sıkıştırmaya ve sıkıca kalıplamaya yardımcı olması için bir sprey yardımıyla su püskürterek nemlendirebilirsiniz. Bu katman, taşın batmasını önleyecektir.

fotoğraf kaynağı

Adım 5: Artık taşlarınızı yerine yerleştirebilirsiniz.

Şimdi kireç taşını yerleştirin ve kalıplanmış, düzeltilmiş malzemenin içine bastırın. Ardından, biraz daha fazla destek sağlamak için taşının etrafına biraz daha gevşek kum veya kırık kireç taşlarından koyun. Taşa lastik bir çekiçle hafifçe vurun veya yerine oturtmak için üzerinde durun. Yolunuzu tamamlayana kadar 3 ile 5 arasındaki adımları tekrarlayın.

Taştan yolunuz hazır, keyifle kullanabilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat
Merhaba! Permolit Boya'ya hoş geldiniz. Size nasıl yardımcı olabiliriz?