Sentetik Boya Nedir Nasıl Uygulanır? Sentetik Boya Uygulamaları

Sentetik Boya Nedir Nasıl Uygulanır? Sentetik Boya Uygulamaları

Sentetik Boya Nedir Nasıl Uygulanır

Sentetik Boya Nedir ?

Sentetik boya, sert ve dayanıklı bir boyadır, yüzeyleri korur diğer boyalara göre Sentetik boya, üstün yapışma özelliklerine sahip yağ bazlı bir boyadır. Parlak ve mat iki tip görüntü elde edebileceğiniz, çeşidi mevcuttur ve tüm astarlara bazlara kolayca yapışabilir. Parlaklığını kaybetmeden sık temizlemeye dayanabilir. Eski ve yeni yüzeyler için kullanılabilir, ahşap, çelik ve duvarlarda rahatça kullanabilirsiniz. Sentetik boya nedir daha detaylı bilgi için okumaya devam edin.

Dış mekanlarda veya veranda mobilyalarında, ev içerisinde dayanıklı olması istenen yüzeylerde, merdivenler gibi çok fazla aşınmaya maruz kalabilecek yerlerde boyama işleri için mükemmel bir seçimdir.

Sentetik boyalar pürüzsüz yüzeyler oluşturur bunun bir diğer avantajı da, boyalı alanların sorunsuz bir şekilde temizlenebilmesi dir. Boyanmış bir yüzey kirlenirse, ılık su ve yumuşak bir sıvı deterjan karışımıyla çok kolay temizlenebilir..Sentetik boya ile çalışmak, projeniz için en uygun olan boyayı bulabilmek , nerede ve nasıl uygulanacağını öğrenmek ayrıca önemli bir konudur.

Sentetik boyanın projeniz için doğru olup olmadığına karar vermek için size yardımcı olacak bazı konuları sentetik boya başlığı altında toparladık.

Sentetik boyalar ile neler boyanır

Sentetik boyalar, şiddetli hava koşullarına ve sıcaklık dalgalanmalarına maruz kalan yerlerde, ayrıca açık havada kullanım içinde en uygun olan boyalardır. Sentetik boyalar, aşınmaya maruz kalan alan ve bölümlerde kullanılmak üzere evin içinde de oldukça kullanışlıdır. Yoğun, parlak yüzeyler oluşturması nedeniyle, sentetik boya ile boyanmış yüzeyler kolayca temizlenir, lekelere ve hasara karşı dayanıklıdır.

  • Üzerinde çalıştığınız proje ya da tadilat alanı birçok darbeye, aşınmaya karşı dayanabilecek bir yüzey elde etmek istiyorsanız, sentetik boyalar sizin için uygun olabilir.
  • Sentetik boyalar aynı zamanda kaygan, koruyucu bir yüzey oluşturmak istediğinizde korumak istediğiniz tüm malzemeler ve yüzeyler içinde iyi bir seçimdir. Banyo armatürleri ve metal aletler genellikle sentetik boyalarla kaplanır.

Sentetik boya uygulamaları

Sentetik boya uygulamasına önce bir astar uygulaması ile başlanmalı. Astarlar, yüzeyleri boyaya hazırlamaya yarayan özel boya ürünleridir. Bir ön astar boyası, ahşap zemindeki yarıkları doldurur, yüzeydeki düzensizliği kapatır ve boyanın yüzeye daha iyi yapışması için daha düzgün bir alan oluşturur.

Çoğu astar, yağa dayanır ve bu, ahşap yüzeylerde daha iyi bir sızdırmazlık oluşturmalarını sağlar. Astar kuruduğunda boyaların daha iyi tutunmalarına yardımcı olur. Sentetik boya uygulamadan önce, özellikle iç yüzeylerde, mobilyalarda, dolaplarda ve kaplamalarda, bir kat astar kullanmanız önerilir.

Ahşabı ve diğer yüzeyi dengesiz doğal malzemeleri, duvarları, dolapları, döşemeleri, ayrıca boyut ve dokularında farklılıkları olan herhangi bir yüzeyi boyarken her zaman astar kullanın.

Sentetik boya kuruma süresi

Sentetik boyaların kuruma süresini nasıl hesaplamak gerekiyor ve kuruma esnasında bilmeniz gerekenleri sizler için sentetik boya kuruma süresi başlığı altında toparladık.

Normal şartlar altında, yağ bazlı sentetik boyaların, kalınlıkları nedeniyle tamamen kuruması için 8-24 saat arasında bir süre gereklidir. Su bazlı boya 1-2 saat veya daha kısa sürede dokunulabilir duruma gelir. Sıcaklık ve nem, kuruma süresini mutlaka etkiler, bu nedenle dış mekan projelerinde boyanın kuruması daha uzun sürebilir.

Bulaşma ve temas sebebiyle oluşabilecek kusurları ve kazaları önlemek için, yeni boyanmış yüzeyler kuruması sırasında tedbir alınmalıdır. Yazılı veya resimli uyarılar, boyalı bölgeden uzak durulması için şerit çekmek gibi tedbirler işe yarayabilir.

Mümkünse sentetik boya yapacağınız zamanı, aşırı nemin, yüksek sıcaklığın veya boyama ve kurutma işlemini sabote edecek koşulların önlenmesi için hava durumunu takip edip boyama işlemini sıcak ve kuru havaya denk getirmeniz sizi beklenmedik kötü süprizlerden koruyabilir.

Sentetik Boya Nedir Nasıl Uygulanır? Sentetik Boya Uygulamaları” yazısında 5 düşünce

  1. Yaşar Coşkun diyor ki:

    boyacı kardeşlerim için çok faydalı bi yazı olmuşş ürünlerinizi klullandıkları gibi yazılarınızı da takip ediyorlardır insallah

  2. Hakan diyor ki:

    İçinde white spirit gibi zararlı solvent içeren sentetik boyalar ve diğer solvent bazlı boyaların yerini artık düşük voc değerine sahip su bazlı boyalar almalı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat
Merhaba! Permolit Boya'ya hoş geldiniz. Size nasıl yardımcı olabiliriz?