Dolap düzenleme ipuçları

Dolap düzenleme ipuçları Dolap düzenleme yöntemleri nelerdir

Dolap düzenleme ipuçları

Hemen uygulamak isteyeceğiniz dolap düzenleme teknikleri

Dolap alanınızdan ya da giyinme odanızdan en iyi şekilde yararlanmak istiyorsanız, sizin için bazı dolap düzenleme  ipuçları derledik. Bu dolap düzenleme ipuçları hayatınızı kolaylaştıracak. Dürüst olalım, dolapları düzenlemek stresli bir iş, ve ne kadar çok parçanız olursa olsun giyecek hiçbir şeyiniz yokmuş gibi hissetmek kolaydır.

1.Eşyaları Organize Etme

Eşyaları yerleştirirken, çekmeceli bölümlerin üzerine bluzlar, gömlekler ve etekler. Çekmece olmayan bölümlere de uzun elbiseler ve pantolonları asın.

Dolap düzenleme
Dolap düzenleme ipuçları

2.Evinizde Yeterli Dolap Alanı Yok Mu?

Çalışma odanızı giysi odasına çevirebilirsiniz. Çalışma odanızın bir duvarını giysi ve eşyalarınıza ayırın. Böylece eşyalarınızı saklamak için ek bir yeriniz olacak.

Dolap düzenleme ipuçları - Çalışma odasını giysi odası olarak kullanma
Çalışma odasını giysi odası olarak kullanma

3.Saklama kutuları ve hasır sepetler kullanın

Açık raf sisteminde bir giyinme odasında şık bir görüntü elde etmek için hasır sepetler ve saklama kutularını kullanabilirsiniz. Hemde oldukça şık duracak.

Saklama kutuları ve hasır sepetler
Saklama kutuları ve hasır sepetler

4. Askılıkları Kullanın

Dolap kapağı yada odanızın kapısına bir havlu askısı yerleştirerek, eşarp, kemer ve diğer aksesuarları asmak alanınızı genişletir, hemde güzel bir dekor oluşturabilir.

Dolap düzenleme ipuçları - Askılık kullanımı
Askılık kullanımı

5.Ayakkabı askıları kullanın

Botlar ve çizmelerin dolapta saklanması çoğu zaman sorun olabilir en ufak bir dokunuşta devrilebilir. Bunun yerine, çizme ve botlar için alacağınız askılı bir aparat onları dolapta daha düzenli ve daha az yer kaplayacak biçimde tutabilir.

Dolap düzenleme ipuçları - Ayakkabı askılığı
Ayakkabı askılığı

6.Giyinme odası olanlar çok şanslı

Küçükte olsa bir gömme dolabı yada giyinme odası tarzı bir alanınız varsa çok şanslısınız, Şifonyerinizi buraya yerleştirip üzerine büyükçe bir ayna koyabilirsiniz. Her sabah hazırlanırken size çok yardımcı olacak.

Giyinme odası
Giyinme odası

7. Topuklu ayakkabı aparatları

Topuklu ayakkabılarınızı kapınıza yada dolap kapağına yaptıracağınız bir aparatla düzenleyebilirsiniz.

Topuklu ayakkabı aparatı
Topuklu ayakkabı aparatı

8. Raf desteklerini askılık olarak kullanmak

Piyasada rahatça bulabileceğiniz raf desteklerini uygun bir şekilde dolabınıza monte edebilirsiniz. Bunlarla pantolonlarınızı asacağınız daha fazla bir alan oluşturabilirsiniz.

Raf destekleri
Raf destekleri

9. Ayakkabı düzenleyicileri farklı amaçlarla kullanmak

Ayakkabı düzenleyicileri spor ayakkabılarınız için kullanışlı olsalar bile, siz onları kazak ve penye bluzlarınız için kullanabilirsiniz. Kazak ve penyeleri rulo haline getirerek katlayıp yerleştirirseniz kullanımı da oldukça kolay olacaktır.

Ayakkabı düzenleyicileri
Ayakkabı düzenleyicileri

10. Ayakkabı yerleşimi

Ayakkabılarınızın sağ ve sol teklerini ters yönlere bakacak şekilde yerleştirerek saklarsanız, dolap ve raflarınıza daha fazla ayakkabı sığdırabilirsiniz. Bunu yapmak için öne doğru bir ayakkabının topuğu, diğer ayakkabının da burnu yine öne doğru gelmeli. Dolap düzenleme ipuçları ile daha düzenli olabilirsiniz, istediğiniz eşyalara ulaşmanız daha kolay olabilir.

Ayakkabı yerleşimi
Ayakkabı yerleşimi

Dolap düzenleme yöntemleri nelerdir?

Hepimiz çok yoğun bir hayat yaşıyoruz, bunun yanında dolap yerleştirmek için zaman ayırmak çok zor. Biliyorum ama programınıza dolap yerleştirme düzenleme için ilave zaman eklemeniz gerekiyor.

Dolap düzenleme yöntemleri
Dolap düzenleme yöntemleri

Kabul edelim ki, hepimizin gardırobunda sevmediğimiz veya artık sığamayacağımız giysiler vardır. Artık bunlardan vazgeçmenin zamanı geldi. Sevmediğiniz veya artık size uymayan giysileri tutmak, dolabınızda yer kaplar. Dolabı tekrar elden geçirirken, artık kullanmadığınız, sevmediğiniz veya uymayan eşya giysi, aksesuar ne varsa temizlemek önemlidir. Sadece yatırımınızın bir kısmını geri kazanmak için özel tasarım bazı eşyaları giysileri satmak iyi bir yol.Tabi bunları ihtiyacı olan başkalarına vermek ve artık giymediğiniz kıyafetlerin tadını birazda onların çıkarmasına fırsat vermek ise harika bir yoldur.

Bir gardırobun düzenlemesi;

 1. Paradan ve zamandan tasarruf etmenizi sağlar.
 2. Daha başarılı bir şekilde kombinler yapmanıza ve bir araya getireceğiniz giysiler için daha az zaman harcamanıza yardımcı olur.
 3. Günlük seçimlerinizde kendinize daha çok güvenmenizi sağlar.

Mevsime göre gardrobunuzu küçülterek bir kapsül gardrop oluşturun. Bu modası geçmeyecek ve günlük kombin yaparken zorlanmayacağınız az sayıda parçadan oluşan koleksiyonunuzu bulmanıza yardımcı olacaktır.

Hazırlanmak için kendinize bazı önemli sorular sorun;

 • En çok neye sahibim?
  • Bir çoğumuzun zamanın % 80’inin harcandığı ama bu kadar zaman harcanmasına rağmen sadece % 20’sinin giyildiğini unutmayın.
 • Neden artık giymediğim şeyleri tutuyorum?
  • Çünkü bir gün işe yarayacağını düşünüyorum… Ya da bununla ne yapacağıma henüz karar vermedim … Ya da nostaljik değeri yüzünden… Ya da sadece iyi para harcadığım için… Bu duyguları kabul et, ve sonra bu eşyalardan ve giysilerden vazgeç.
 • Gardırop düzenlemenin ardından hala modadan keyif alacak mıyım?
  • Kesinlikle evet! Minimalizmin ve modanın uyumsuz olduğunu düşünmek yanlış bir algı. Trendleri yakından takip etmek ve küçük bir kapsül gardıroba sahip olmak elbette mümkün. Sadece seçimlerinizde mantıklı olmalısınız.

İşe başlamak için uygun zaman ayırın

Biraz zaman ayırın, böylece gerçekten dolabınızı düzenlemeye odaklanabilirsiniz.

 • Kendinize İyi bir askı koleksiyonunu hazırlayın. Ahşap olanlar, kıyafetlerinizin iyi durmasını sağlar.
 • Ayrıca, bazı çöp torbaları hazırlayın atmanız yada bağışlamanız gereken kıyafetleri koymak için lazım olacak.
 • Son olarak, kıyafetleri denemek için iyi bir tam boy aynaya ihtiyacınız var.

Kıyafetlerinizi gözden geçirin. Kıyafetlerinizi, satın alacağınız yeni eşyalar gibi düşünün (ve çok para harcayın). Her elbiseyi değerlendirin ve aşağıdaki soruları dikkate alın:

 • Bu bana uygun mu? hala giyebilecek ölçülerde miyim? Mevcut yaşam tarzımla mı uyumlu mu?
 • İyi durumda mı? Bana uyan bir renk mi? Rahat mı?
 • Bunu giymek beni mutlu ediyor mu?
 • Son 12 ayda kullandım mı?

1. Tutulması Gereken Öğeler

 • Giysi tipine, uzunluğuna veya rengine göre düzenleyerek gardrobunuza yerleştirin.
 • Dizinde kırışıklık oluşmasını önlemek için pantolonları asın.
 • Küçük eşyaları saklamak için ayakkabı veya hediye kutuları kullanın.
 • Kutuya baktığınızda, her şeyi net bir şekilde görebileceğiniz şekilde yerleştirin.
 • Kolyeler gibi aksesuarlar için gardrop kapısının arkasına kancaları yerleştirin.

2. Saklamaya değer mi? Sorgulayın

Bunlardan herhangi biri ‘saklamaya değer mi?’ diğer kıyafetlerinizle kombinleyebilir misiniz? Temizlenebilir, değiştirilebilir veya tamir edilebilir mi? Değilse, ‘atılacaklar‘ yığınına gönderin.
Artık düzenlenmiş bir gardırop oluşturduğunuza göre artık neye sahip olduğunuzu net bir şekilde görüyorsunuz, farklı kombinasyonları daha kolay hayal edebilirsiniz ve artık daha çok boş alanınız var.

Düzenlenmiş gardırobun daha bakımlı ve işlevsel görünmesi için;

Mevsimine göre düzenleyin

Sahip olduklarınızı mevsimlere bölün. Yazlık giyim eşyalarınızı bir bölümde kışlıkları ayrı bir bölümde muhafaza edin. Mevsimlik parçaları ayırmak için kullanabilirsiniz.

Düşünce tarzınızı değiştirin

Belirli durumlar için alışveriş yapmaktan kaçının. Bir arkadaşının doğum günü partisi için en sevdiğin elbiseyi giyebilirsin ama kesinlikle yeni bir şey almana gerek yok. Unutmayın, hiç kimse aslında ne giydiğini fark etmiyor bile ve kredi kartı  bakiyen bunun için sana teşekkür edecek.

Dolap düzenleme ipuçları” yazısında 3 düşünce

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat
Merhaba! Permolit Boya'ya hoş geldiniz. Size nasıl yardımcı olabiliriz?