Sararmış Tavan Boyası Nasıl Yapılır? Sararmış Tavan Nasıl Temizlenir?

Sararmış Tavan Nasıl Boyanır? Sararmış Tavan Boyası

Sararmış Tavan Nasıl Boyanır? Sararmış Tavan Boyası

Sararmış tavan göz zevkini bozmanın yanı sıra, evinizin ışıltısını kaybetmesine sebep olur. Sararmış tavanlar ayrıca tavanınızda daha büyük problemler olduğunun habercisi olabilir. Evinizde sararmış tavan varsa, tavan boyası iyi bir fikir olabilir fakat önce hangi leke tiplerinin olduğunu belirlemelisiniz, böylece potansiyel sağlık risklerini önleyebilir veya lekeleri maskelemenin en iyi yolunu öğrenebilirsiniz.

Sararmış Tavan Neden Olur?

Su Hasarları

Suyun vermiş olduğu hasar çoğunlukla sarımsı veya kahverengimsi renklerde olur. Ayrıca bu lekeler genellikle karanlık dış halkalar şeklindedir. Sızıntılı çatılar, kırık sıhhi tesisat boruları, veya taşan küvet, lavabo veya duşlardan daha yüksek seviyede su hasarlarıyla karışılabilirsiniz. Bu hasarları veya uzun süreli sızıntıları görmezden gelmek küflenme gibi sorunlara da yol açabilir. Aşırı suya maruz kalan tavanlarda boyanın olması veya boyanın kalkması gibi sorunlarda da görülebilir.

Küflenme

Sarı renkte dahil olmak üzere küflenme çeşitli renklerde görülebilir. Küfler lekeler gibi görünebilir. Ancak tipik olarak bulanık veya köpüksü bir görünüme sahiptir. Küf için yeterli nem mevcut olduğunda ahşap ve kâğıt malzemelerde de yetişir. Eğer tavanınızda küf bulursanız, daha fazla küf oluşumunu engellemek için ele almanız gereken en önemli sebeplerinden biri sağlık sorunudur.

Sigara Dumanı

Tavanınız nikotin dumanına maruz kaldıkça tavanınızda sarı lekeler bırakacaktır. Sigaranın oluşturduğu lekeler genellikle küflenmeden veya su hasarından oluşan lekelerden farklı bir görünüme sahiptir. Dumanlı lekeyi temizlemeye çalışırsanız, muhtemelen tavanınıza yayılacaktır.

Sararmış Tavan Nasıl Boyanır?                  

Sararmış tavanın üzerine boya uygulanması, geçici bir çözüm olarak kabul edilebilir. Gerçek sebebi bulunmadan bu işlem yapılırsa, su lekeleri tavan boyasını delerek tekrar ortaya çıkacaktır. Uzun süre suya maruz kalması nedeniyle alçıpan küflenmiş veya çürümüş olabilir. Bu yüzden alçıpan yenilemek belki tavanınız için gerekli olabilir. Temiz bir bez ile ya da bir sünger yardımı ile küfleri çıkartın. Tüm küf ve kiri tavandan çıkardıktan sonra tavanı önce güzelce yıkayın. Lekeleri temizleme işlemi bittikten sonra Permolit Örtücü Astar ile tavanı kaplayın ve üzerine Permolit Süper Tavan Boyası uygulayın. Ayrıca Permomax Antibakteriyel Tavan Boyasını önerebiliriz, Permolit Tavan Boyaları rutubet ve küf oluşumunu engelleyen yapısıyla güvenle yaşam alanlarınızda uygulayabileceğiniz tavan boyalarıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat
Merhaba! Permolit Boya'ya hoş geldiniz. Size nasıl yardımcı olabiliriz?