Kartonpiyer Nasıl Boyanır? Adım Adım Kartonpiyer Boyama

Kartonpiyer Nasıl Boyanır? Adım Adım Kartonpiyer Boyama

Kartonpiyer Nasıl Boyanır?

Kartonpiyer nasıl boyanır adım adım anlatmaya geçmeden önce bilmeniz gereken, arzu ettiğiniz görüntüyü yakalamak için boya seçiminin çok önemli olduğunu unutmamanızdır. Örneğin, ekstrüde polistiren gibi birkaç kaplama ve kartonpiyer malzemesi son derece emicidir, bu nedenle kendinize harika bir yüzey elde etmek için çift kat boyaya ihtiyaç duyulacaktır. Kağıt sıva gibi malzemeler daha az boya gerektirir, ancak önce bir ön astarlama yapılması gerekir.

Yeni Polimer bazlı poliüretan kartonpiyer pervazlara muhtemelen fabrikada uygulanmış mükemmel bir astar yüzey vardır, böylece astar kullanmadan direk boyanabilir. Sadece son kat gerektirirler

Geleneksel olarak kartonpiyerler beyaza boyanır, ancak daha sofistike bir görünüm için denemeniz gerekiyorsa çeşitli renkleri test edebilirsiniz. Permokolor Üniversal Renklendirici kullanabilirsiniz.

Yapıştırıcının tam olarak duvar ve tavana yerleşmesine izin vermek için, boyamadan önce en az 2-4 saat beklemeniz önerilir.

Kartonpiyer yada kartonpiyer kalıbı aldığınızda, öncelikle fabrikada astarlanmış olup olmadığını kontrol edin. Daha önce de bahsettiğimiz gibi, Poliüretan korniş pervazlar genellikle fabrikada astarlanır ve son kat uygulamaya hazır hale gelir. Ancak alçı veya xps-polistren kartonpiyer kullanıyorsanız , astar uygulamanız gerekir.

Kartonpiyer Nasıl Boyanır? Adım Adım Kartonpiyer Boyama

Şimdi Kartonpiyer ve Stropiyer Boyamak İçin Adımları İzleyin.

 1. Boyamaya başlamadan önce, çatlaklar veya diğer yüzey hasarlarını onarmanız gerekir.
 2. Nazikçe temizlemek için nemli bir bez kullanın ve ardından her türlü kiri veya tozu temizleyin.
 3. Maskeleme bandını korniş kalıbının hemen altındaki duvara ve tavana tüm kartonpiyer hattı boyunca yapıştırın.
 4. Astarı uygulamak için orta büyüklükte bir naylon fırça kullanın. Kağıt kaplı yada alçı kartonpiyer kullanıyorsanız fırçayı çok fazla ıslatmamaya çalışın.İlk defa boyanacak kartonpiyer yüzeyler Permoten Saten Alçı Astarı veya 1’e 7 oranında inceltilmiş Permolit Permobinder ile astarlanmalıdır. İlk defa boyanacak stropiyer yüzeylerde astar uygulaması gerekmez. Eski boyalı renk dönüşümü gerektiren yüzeylerde örtücü astar uygulaması yapılmalıdır. Son kat uygulamasına geçilmeden önce astarın kuruması için en az 6 saat beklenmesi gerekmektedir.
 5. Daha ayrıntılı girintili kartonpiyer desenleri için, daha küçük bir fırçayla çalışın. Astarı bitirdikten sonra, boyamadan önce 6 saat kurutun.Astarlama işlemi tamamlandıktan sonra yüzeyler Permosil İç Cephe Boyası ile doyurularak, stropiyer boya uygulamasına geçilebilir. Stropiyer boyası iki kat olarak, katlar arasında en az 6 saat beklenerek uygulanır. Uygulama aletleri: Fırça veya saten rulo ile uygulanabilir.
 6. İstendiğinde ikinci kat uygulamadan önce yine ilk kat boyanın en az 6 saat kurumasını bekleyin.

Kartonpiyeri Boyamak İçin Hangi Boya Kullanılmalı?

Duvart Stropiyer Boyası

PERMOLİT DUVART STROPİYER DUVAR BOYASI

Su bazlı olup stropiyer, kartonpiyer gibi dekorasyon amaçlı yapılan yüzeylerin boyanması için geliştirilmiştir. Dekoratif detayları belirginleştirir, detaylara canlı, parlak, inci zerafeti kazandırır. Stropiyer yüzeylere zarar vermez.

 • Uzun ömürlüdür
 • Permokolor renk tüpleriyle renklendirilebilir
 • Su bazlı, akrilik emülsiyon esaslı, yarı mat, sedef görünümlü, tam silinebilen, dekoratif stropiyer boyasıdır.

Stropiyer, kartonpiyer gibi dekoratif yüzeylerde, uygun astarlama sonrasında beton, ahşap vb. yüzeylerde veya hobi amaçlı boyamalarda kullanılabilir.

Işığın içlerinde farklı yansıdığı tabakaların oluşturduğu sedef etkisi ile uygulandığı yüzeye inci zarafeti kazandırır. Dekoratif yüzeylerdeki detayları belirginleştirir, yaşam alanlarını sanatsal bir dokunuşla sarayların ihtişamlı görünümüne dönüştürür. Stropiyer yüzeylere zarar vermez. Altın, bakır ve gümüş renkleri mevcuttur. Permokolor renk tüpleri ile renklendirilebilir.

 • Yarı mat görünümlüdür, ve gümüş, altın, bakır renkleri vardır.
 • İnceltilmez, kullanıma hazırdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat
Merhaba! Permolit Boya'ya hoş geldiniz. Size nasıl yardımcı olabiliriz?