Kalan Boyaları Değerlendirmek için Fikirler

Kalan Boyaları Değerlendirmek için Fikirler

Kalan Boyaları Değerlendirmek için Fikirler

Kendinizi, görünüşte bitmek tükenmek bilmeyen çoğunlukla boş boya tenekeleri içinde bulmuşsanız, bu kutuları çöp kutusuna atmak tek seçeneğiniz gibi gelebilir. Ancak bunları değerlendirmenin en verimli ve eğlenceli yollarından biri kendi boyalarınızı karıştırmaktır. Ve evet, kalan boyayı tutmak, olası rötuşlar için önemlidir, ancak bu, her boyaya bağlı kalmanız gerektiği anlamına gelmez! Kalan boyaları değerlendirmek için boya uzmanları, özel bir renk oluşturmak ve farklı boyaların en iyi şekilde nasıl karıştırılacağına dair ipuçları sunuyor ve kaçınmanız gerekenlerin altını çiziyor.

Çalışacağınız renkleri önceden karıştırın

Boyaları birleştirmeden önce birinci adım, halihazırda sahip olduğunuz boyaların karıştırıldığından ve kullanıma hazır olduğundan emin olmaktır. Boya satın aldığınızda, genellikle mağazada tüm malzemeleri birleştirmek için güçlü bir karıştırıcıyla karıştırılır; ancak sizinki bir süredir depolama tarafında duruyorsa, ahşap bir boya çubuğuyla karıştırmak gerekir. zamanla oluşmuş veya ayrışmış olabilecek pigmentleri ve boya kabuğunu karıştırın.

Benzer boya türlerini karıştırın

Etrafta çok sayıda farklı kısmen kullanılmış teneke kutu bulundurmanın zorluklarından biri, boya türü, parlaklık, kimyasal bileşenler, uygulama ve daha fazlası açısından farklılık gösterebilmeleridir. Nitelikler ve kimyalar gibi karıştırmaya bakmak önemlidir. Örneğin, su bazlı akrilik lateksi iç cephe ile su bazlı vinil lateksi iç cephe karıştırırken sorunlar ortaya çıkabilir. Çünkü bunlar, tıpkı yağ ve suyun birbirine karışmaması gibi, birbirleriyle iyi karışmayabilirler. Bunun yerine, benzerlerle eşleştirmeyi deneyin ve maksimum uyumluluk için benzer yaştaki boyaları kullanmaya çalışın.

Nereleri boyayabilirsiniz ?

Düşük riskli bir bilim deneyi üzerinde etkili bir şekilde çalıştığınız için, özel olarak karıştırılmış boyalarınızı üzerinde çalıştığınız boya türlerine bağlı olarak belirli yerlerde ve alanlarda kullanmak isteyeceksiniz. İç mekan boyalarını karıştırıyorsanız, bunları yalnızca iç mekanlarda kullandığınızdan emin olun ve hatta orjinal boyalarınızla birlikte gelen herhangi bir garanti olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Boyalarınızı bazı alanlarda uygularken dikkatli olun. Dayanıklılığın ve kalitenin kritik olduğu evinizin dış cephe boyalarını karıştırırsanız, en az iki yama testi yapmadan boyamaya başlamayın.

Boyanın yeteceğinden emin olun

Bir boyama projesine başlamak ve benzersiz bir renk tonunun tükenmesi, en sinir bozucu durumlardan biridir, çünkü boyaları tekrardan doğru bir şekilde karıştırıp aynı sonucu elde etmek gerçekten çok zor olabilir. Bu nedenle, oluşturduğunuz boya miktarına, ihtiyacınız olacak kat sayısına ve hatta boyadığınız yüzeye ve ne kadar emici olduğuna dikkat ettiğinizden emin olun.

İstediğiniz renk karışımına sahip olduğunuzda daha fazlasını yapın

Renkleri ve boya türlerini beğeninize göre başarılı bir şekilde birleştirmeyi başardıktan sonra, aynı partiden daha büyük ölçekli bir karışım yapmayı düşünün. Büyük bir proje üzerinde çalışıyorsanız, kullanmadan önce aynı üründen fazlaca yapmanız önerilir, böylece birden çok kat ve daha sonraki rötuşlar için renk, parlaklık ve dokuda partiden partiye tutarlılığa sahip olursunuz. Bu, birkaç duvarı veya odayı aynı renge boyuyorsanız, küçük renk farklılıklarından kaçınmanın en iyi yoludur. Daha küçük bir ölçekte (bir mobilya parçası, tek bir duvar veya belki bir kapı) boyayacaksanız , iki ila üçe kadar kat atacak ve yüzeyi kaplayacak kadar boyanız olduğundan emin olmanız gerekecektir.

Doğru araçları kullanın

Daha büyük grupları karıştıracaksanız, oluşturacağınız miktarlar için doğru boyutta kaplara ve karıştırıcılara sahip olduğunuzdan emin olun. Boyayı daha sonra yeniden kullanmayı planlıyorsanız veya birden fazla kat uygulamanız gerekiyorsa, kabı hava geçirmez bir conta ile kapatmak önemlidir, bu nedenle kapaklı bir kap kullandığınızdan emin olun.

Sonra: iyi eğlenceler! Bu tür bir projeyle ilgili harika olan şey, genellikle nefret ettiğiniz bir boyama işini düzeltmenin nispeten kolay olmasıdır , bu yüzden riske girmekten korkmayın. Düşük riskli projelere sadık kalın kendi hayalinizdeki rengi yakalamayı deneyin. Mutlu boyamalar!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat
Merhaba! Permolit Boya'ya hoş geldiniz. Size nasıl yardımcı olabiliriz?