Evi Küçük Gösteren Dekorasyon Hataları

Evi Küçük Gösteren Dekorasyon Hataları

Evi Küçük Gösteren Dekorasyon Hataları

Herhangi bir alanı gerçekte olduğundan daha küçük gösterebilecek bu tasarım hatalarından en az bir veya ikisini yapma ihtimalinizin çok yüksek olduğunu düşünüyorum. Tasarımcılara göre, ben dahil çoğu insan yapıyor. Bu nedenle, evi küçük gösteren dekorasyon hataları nelerdir inceleyip, profesyonellerin nasıl pratik çözümler bulduğunu öğrenelim.

Evi Küçük Gösteren Dekorasyon Hataları
Duvarların renklendirilmesi | Fotoğraf Kaynağı Pinterest

Evi Küçük Gösteren Dekorasyon Hataları : Duvarların renklendirilmesi

Çoğu insan, sessiz, nötr gölgelerin dar alanlarda işe yaradığını düşünür, ancak tasarımcılar bunun tersinin doğru olabileceğini söylüyor. Derin bir duvar rengi odanın kenarlarını bulanıklaştırarak odağı boyuttan uzaklaştırabilir. Ayrıca, yumurta kabuğu veya saten kaplama seçerseniz, ışığı yansıtır ve odanın daha büyük görünmesini sağlar.

Daha koyu, doygun bir gölge, dar bir alanı özel hissettirebilir, tıpkı bir ‘mücevher kutusu’ gibi. Yoğun tonu daha açık renkli vurgularla dengelediğinizden emin olun . Bu yüzden karanlık küçük stüdyo yatak odası çokda küçük görünmüyor. Alan bir ton güneş ışığı alıyor ve bej rengi etejer, beyaz örtü oniks duvarları dengeliyor.

Boyamak için duvar kağıdını mı tercih ediyorsunuz? Cesur çiçekler veya geometrilerle benzer bir etki elde edebilirsiniz, hatta gerçekten zengin bir görünüme sahip olan mücevher tonu deneyebilirsiniz.

Evi Küçük Gösteren Dekorasyon Hataları
Tavan renginde gelenekselden uzaklaşın | Fotoğraf Kaynağı Pinterest

Tavan renginde gelenekselden uzaklaşın

Standart renkler gölge beyaz veya kirli beyazdır, ancak bu her zaman bir oda için doğru yol değildir. Küçük bir alanda, gözü kandırmak ve odanın daha yüksek ve daha büyük görünmesini sağlamak için süpürgelikleri boyar ve duvarlarla aynı rengi kesebilirsiniz.

Beyaz veya kirli beyaz geleneksel renklere sadık kalmak istemiyorsanız , tavanı süslemeden çok az farklı bir tonda boyayın. Dikkatinizi yukarı çeken küçük bir ayrıntı, alanı daha büyük hissettirir. Tavan renginizi duvar renginden biraz farklı yapmak bu şekilde de işe yarayabilir

Evi Küçük Gösteren Dekorasyon Hataları
Alanı iki farklı şekilde değerlendirmek | Fotoğraf kaynağı Pinterest

Evi Küçük Gösteren Dekorasyon Hataları : Alanı iki farklı şekilde değerlendirmek

Mantığa aykırı gibi görünüyor, ancak bir alan ne kadar farklı bölgelere sahipse, o kadar büyük hissediliyor. Örneğin dar bir yatak odasında, iki komodin kullanmak yerine, bir tarafa, çalışma alanı olarak işlev görebilmesi için altına tabure konmuş bir masa olabilir.

Küçük oturma odaları için aynı yaklaşım denenebilir. Bir yerine iki oturma alanı oluşturun, böylece alan daha geniş görünecek ve odak noktası olarak büyük bir kanepeye gerek yok. Oturma alanında bir kanepe, yan sehpalar, iki sandalye ve alçak bir sehpa yer alırken, diğeri için yan sehpalı ve zemin lambalı iki sandalye yapacağım olabilir.

Pencereleri görmezden gelmek
Pencereleri görmezden gelmek | Fotoğraf kaynağı Pinterest

Pencereleri görmezden gelmek

Bazı insanlar, küçük bir odayı aşağı çekeceklerini düşündükleri için perdeleri atlarlar, ancak perde çubuğunuzu tavanın hemen altına (çerçevenin hemen üstüne değil) asarsanız ve perdeleri uzatırsanız, tavan daha yüksek görünür. Ayrıca, kullanıma hazır perdeler genellikle ihtiyacınız olandan daha uzun boylarda satılır, böylece onları kısaltmanız gerekmez.

Tüm mobilyaları küçük tutmak
Tüm mobilyaları küçük tutmak | Fotoğraf kaynağı Pinterest

Tüm mobilyaları küçük tutmak

Burada küçük bir yer efsanesini ortadan kaldıralım: Genellikle daha büyük, standart boyutlu bir kanepe daha iyidir çünkü alana daha büyük bir görünüm verir. Bu, büyük parçalara yüklenme lisansı değil, ancak büyükleri daha az görsel alan kaplayan akrilik veya cam mobilyalarla dengelemek iyi bir fikir.

Tüm mobilyaları küçük tutmak
Tüm mobilyaları küçük tutmak | Fotoğraf kaynağı Pinterest

Duvarları çıplak bırakmak

Minimalizm, küçük bir alanın ferah görünmesine yardımcı olur, ancak duvarlar her zaman fazladan malzeme sıkıştırabileceğiniz bir yerdir. Bir tezgah veya zemine yığılmış eşyalarınızın olduğu her yerde, raflar veya yüzer bir dolap eklemeyi düşünün. Günlük kullanılmayan veya vitrinde iyi görünmeyen her şey, dolap kapaklarının arkasına veya bir saklama sepetine gidebilir.

Kullanılmayan eşyalar
Kullanılmayan eşyalar | Fotoğraf kaynağı Pinterest

Kullanılmayan eşyalar

Odanız sıkışık geliyorsa, genellikle suçlu dağınıklıktır. Bu yüzden özellikle küçük ve gereksiz şeylerden kurtulun.

Soldan sağa tüm odaya bakın, duygusal bağınız olmayan ve odanın tasarımıyla uyumsuz olan her şeyi atın veya yeniden konumlandırın. Sonra kalan nesneleri gruplayın: uzun bir şey, daha kısa bir heykelsi parça ve yatay bir aksesuar. Bir örneğe mi ihtiyacınız var? İki orta boy kitap üst üste küçük, heykelsi bir nesne ve yanlarında daha uzun bir bitki olan bir sehpa düşünün.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat
Merhaba! Permolit Boya'ya hoş geldiniz. Size nasıl yardımcı olabiliriz?