İskandinav Tarzı Dekorasyon

İskandinav Tarzı Dekorasyon

İskandinav Tarzı Dekorasyon Nedir?

İskandinav tarzı dekorasyon örneklerini zamansız güzelliğinin yansımalarını, bir çok modern tarzda dekore edilmiş dairede görebilirsiniz. İsveç, Danimarka ve Norveç dekorasyon sanatının bir karşımı olan iskandinav tarzı dediğimiz dekorasyon türü zaman içerisinde modern tarzla birleşerek günümüze kadar geldi.

İskandinav ülkeleri, coğrafyaları bakımından güneş ışığı konusunda biraz şanssızlar. Tarz olarak iskandinav iç tasarımının havadar ve aydınlık görüntüsü belkide güneş ışığını yeteri kadar alamayan evleri daha ferah ve aydınlık gösterme temelleri üzerine kurulmuştur.

Bu tasarımların ayırt edici özelliği şık ama bir o kadarda sıradan olan görünümleriyle göze çarpmaktadır. Renk kombinasyonları ağırlıklı olarak bej, beyaz, açık mavi ve benzeri açık pastel tonlardadır. Bunun yanında açık tonlarla zıt uyum sağlayan parlak kırmızılar ve karamel tonları da arada gözümüze çarpabilir.

İskandinav Tarzı Koltuk Takımları Ev Aksusuarları

İskandinav Tarzı Koltuk Takımları Ev Aksusuarları
İskandinav Tarzı Koltuk Takımları Ev Aksusuarları – Fotoğraf Kaynağı Pinterest

Bir tasarım bu derece ultra işlevsel ve basit olabilir. Sadeliği, kullanışlı olması, ve doğal ışığı ile İskandinav tarzını yansıtan harika bir dekorasyon örneği, fotoğrafta gördüğünüz renklerin aydınlık tasarıma etkisi oldukça fazla.

iskandinav dekorasyon ürünleri
İskandinav dekorasyon ürünleri – Fotoğraf Kaynağı Pinterest

İskandinav İç konsepti, moda olan çağdaş tasarım stillerinden biridir. Her zaman basit olmasına rağmen ilginç ve eşsiz bir görünüme sahiptir. İskandinav tarzı dekorasyonun, uygulaması oldukça pratik, bunun yanıda sonuçları harikadır. Sizi yanıltmaz, hayal kırıklığına uğramazsınız.

İskandinav Tarzı Mobilya
İskandinav Tarzı Mobilya – Fotoğraf Kaynağı Pinterest

Bu stilin en temel özelliklerinden biri doğal ahşaptır. İskandinav ülkelerinde ağaç kutsaldır. İskandinav halkı doğa ile özel bir ilişkiye sahiptir, bunun sebebi göz alabildiğince uzanan ormanlarla iç içe yaşamalarıdır. Doğal unsurların, fonksiyonel mobilya parçalarıyla özdeşleşmesi, açık ve aydınlık renklerin kullanılması, İskandinav tarzı dekorasyonun ana hatlarını oluşturuyor.

Ağırlıkta çam, huş ağacı, köknar, meşe, kayın gibi doğal ahşaplar kullanılır. Tasarım olarak ahşapların görüntüsü ilk bakışta temiz ve hafiftir. Oturma odasında huzurlu bir atmosfer oluşturmak için mobilyalarda kullanılan ağaçların tasarımı pürüzsüz ve yuvarlak hatlara sahiptir. Çoğu iç mekanın tasarımında kumaş olarak pamuk veya keten tercih edilir. İskandinav görünümünü tamamlayan çiçek desenleri ile de zaman zaman karşılaşırız.

iskandinav duvar dekorasyon
İskandinav duvar dekorasyonu – Fotoğraf Kaynağı Pinterest

Mükemmelliğe oyulmuş ince ve konik bacaklar tipik olarak mobilyaları karakterize eder. Tasarımlarının bir diğer önemli özelliği, insanda derli toplu, düzenli ve temiz bir his uyandırmasıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat
Merhaba! Permolit Boya'ya hoş geldiniz. Size nasıl yardımcı olabiliriz?