Gökkuşağının renkleri nelerdir? Gökkuşağı renklerinin sırası ve anlamları

Gökkuşağının renkleri nelerdir? Gökkuşağı renklerinin sırası ve anlamları

Gökkuşağının renkleri

Gökkuşağı muhteşem bir doğa olgusudur, güzel ve gizemlidir. Bir gökkuşağı gördüğümüzde, güneş her zaman arkamızda olur ve renkleri, spektrumun renklerine ayıran yağmur önümüze düşer. Gökkuşağının renkleri görülebilmesi için güneş, arkanızda, gökyüzünde alçakta ve ufkun üzerinde 42 derecenin altında bir açıyla olmalıdır. Gökyüzünde güneş ne ​​kadar düşük olursa, gökkuşağının yayı o kadar büyük olur. Ek olarak, önünüzde yağmur, sis veya başka bir su damlası kaynağı olması gerekir. Gökkuşağının renklerinin anlamı ve önemi hakkında bir çok mit vardır.

Gökkuşağının renkleri nelerdir ?

Güneş ışığı atmosferdeki su damlacıklarından geçtiğinde, prizma gibi davranır ve beyaz ışığı gökkuşağının renklerine ayırır. Bu renkler kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi, çivit ve menekşe rengidir. Gökkuşağı saf bir spektrum değildir. Aslında birbiriyle örtüşen ve karışan sayısız bireysel spektral renkten oluşur.Yedi renk fikri hala popülerdir ve bir gökkuşağındaki en tanınabilir renklerin sırasını hatırlamakta yardımcı olur, fakat aynı zamanda bir dizi renk olduğunu hatırlayın; o kadar ki hepsini çıplak gözle ayırt edemeyiz.

Gökkuşağı renklerinin sırası nasıldır?

Gökkuşağı renklerinin sırası her zaman aynıdır, çünkü farklı ışık renkleri farklı dalga boylarına sahiptir.

  1. ▶︎Kırmızı
  2. Turuncu
  3. Sarı
  4. Yeşil
  5. Mavi
  6. Çivit
  7. Menekşe

Gökkuşağı renklerinin anlamları

Kırmızı

Kırmızı, gökkuşağının ilk renkli yayıdır ve bu nedenle en uzun dalga boyuna sahiptir. Tutku, canlılık, coşku ve güvenliği ifade eder.

Turuncu

Turuncu, gökkuşağının ikinci renkli yayıdır. Bu yay, kırmızı ve sarıdan önceki ve sonraki renklerin bir karışımıdır. Pratiklik, oynaklık ile denge veya kontrolü temsil eden dinamik bir renktir.

Sarı

Sarı, gökkuşağının üçüncü renkli yayıdır. Bu yay, bilgelik ve düşüncelerin parlaklığını temsil eder. Bu güneşin kendisinin rengidir.

Yeşil

Yeşil, gökkuşağının dördüncü renkli yayıdır. Gökkuşağının içinde yeşil, sağlığı, serveti ve sevgiyi temsil eder.

Mavi

Gökkuşağının beşinci renkli yayıdır. Gökkuşağının içinde, mavi su ve ruh dünyasına bağlantıyı temsil eder.

Çivit

Gökkuşağının altıncı renkli yayıdır. Gökkuşağının içinde, çivit rengi indigo bilinçli ve bilinçaltı dünyalar arasındaki köprüyü temsil eder.

Menekşe

Gökkuşağının yedinci ve son renkli yayıdır. Gökkuşağının içinde, renk menekşe kırmızı ve mavinin bir karışımıdır ve hayal gücüne ve İlahi ilham kaynağına erişimi temsil eder.

Gökkuşağının ingilizcesi

Gökkuşağı yaygın olarak ingilizcede, Rainbow olarak kullanılır. Rain = yağmur , Bow = yay kelimelerinin birleşiminden oluşur.

Permolit Renk Dünyası

Gökkuşağının renkleri nelerdir? Gökkuşağı renklerinin sırası ve anlamları” yazısında 3 düşünce

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat
Merhaba! Permolit Boya'ya hoş geldiniz. Size nasıl yardımcı olabiliriz?