Renk nedir? Ana, ara, sıcak, soğuk ve zıt renkler nelerdir

Renk nedir? Ana, ara, sıcak, soğuk ve zıt renkler nelerdir

Renk Nedir?

Renk nedir sorusuna, Johannes Itten, “Renkler ışığın çocuklarıdır” demişti ki bu, rengin göz ve beynin ışığa tepkisi olduğunu söylemenin şiirsel bir yolu olarak nitelendirilir. Nesnelerin rengi yoktur; rengi üreten ondan yansıyan ışıktır, yani rengi görmek için ışığa ihtiyaç vardır. Bir nesneye ışık yansıdığında, bazı renkleri nesneden dışa yansıtır, bazı renkler onun tarafından emilir. Gözlerimiz sadece dışa yansıyan renkleri görür.

Renk nedir sorusunun bilimsel tanımı ise; nesne tarafından yansıyan ışığa göre bir nesnenin veya maddenin kalitesi, genellikle yansıyan ışığın renk tonu, doygunluğu ve parlaklığının ölçülmesi ile görsel olarak belirlenmesidir.

Güneş ışınları, birbirine karışan gökkuşağının bütün renklerini içerir. Bu karışım beyaz ışık olarak bilinir. Beyaz ışık hiçbir rengi emmez ve tüm renkleri eşit olarak yansıtır. Siyah ise renkleri eşit olarak emer ve hiçbirini yansıtmaz, bu yüzden bize siyah görünür. Sanatçılar siyah rengi bir renk olarak görse de, bilim insanları için siyah bir renk değildir.

Rengi, ait olduğu tayfın tarafına bağlı olarak sıcak veya soğuk olarak da tanımlayabiliriz.

Ana renk nedir? Ana renkler hangileri?

Ana renkler nelerdir sorusunun cevabı : Üç ana renk vardır ve sırasıyla bu renkler Kırmızı, Sarı, Mavi dir. Bütün renkler bu üç ana rengin karışımı ve nötr renklerin yardımıyla meydana gelir. Renk çemberinin birincil renklerini
oluştururlar.

Ara renk nedir? Ara renkler hangileri?

Üç İkincil Renk : Turuncu, Yeşil, Menekşe. Ana renklerin sentezi bize ilk ara renk grubunu verir.

Altı Üçüncül Renk : Birincil ikincil ile karıştırılarak oluşturulan Kırmızı-Turuncu, Sarı-Turuncu, Sarı-Yeşil, Mavi-Yeşil, Mavi-Menekşe, Kırmızı-Menekşe.Tamamlayıcı renkler eklendiğinde (örneğin, yeşil ve kırmızı) kahverengi üretilir.

Sıcak renkler

 • Sıcak renkler kırmızı, turuncu ve sarı renkleri ve bu üç rengin varyasyonlarını içerir.
 • Kırmızı ve sarı, her ikisi de ana renklerdir.
 • Kırmızı ve sarının karışımından turuncu renk ortaya çıkar.
 • Sıcak renkler gözlemciye daha yakın görünür.

Soğuk renkler

 • Soğuk renkler yeşil, mavi ve mor ve bu üç rengin varyasyonlarını içerir.
 • Mavi, soğuk spektrumdaki tek birincil renktir.
 • Yeşiller sarıların bazı niteliklerini alır, mor ise kırmızıların bazı özelliklerini alır.
 • Genellikle sıcak renklerden daha baskındırlar.
 • Soğuk renkler gözlemciden daha uzak görünür.

Zıt renkler (kontrast renkler)

Renk tekerleğinin farklı bölümlerinden iki renk zıt renklerdir ( tamamlayıcı veya çakışan renkler olarak da bilinir ). Örneğin, kırmızı renk tekerleğinin sıcak yarısından ve mavi soğuk yarısındandır. Bu durumda onlar zıt renkler. Kırmızılar ve yeşiller kontrast renklerdir . İki rengi birbirinden ayıran geçiş renkleri arttıkça, kontrast da artar. Örneğin, eflatun ve turuncu, eflatun ve sarı veya eflatun ve yeşil kadar yüksek kontrastlı değildir.Tamamlayıcı renkler büyük dozlarda kullanmak için yanıltıcıdır, ancak bir şeyin öne çıkmasını istediğinizde iyi çalışırlar.

Resimde renk nedir ( Sanat tanımında rengin sentezlenmesi )

Resimde renklerin üç ana özelliği vardır:

 • Renk : Rengin spektral yoğunluğu ya da doygunluğu olarak tanımlayabiliriz.
 • Parlaklık : Işık şiddeti
 • Doyma : Rengin spektral saflığı

Sanatçılar, farklı ruh halleri oluşturmak için Renk doygunluğunu kullanır: örneğin, koyu renkler ışık eksikliği olduğunu gösterir (gece veya iç mekan sahnesi) ve koyu renkler genellikle gizemli bir his verebilir. Bir ışık rengi, bir ışık kaynağıyla veya bileşime yansıyan ışığın kendisiyle ilişkilendirilir (örneğin bir lamba gibi). Parlaklık; Rengin saflığını veya gücünü açıklar. Parlak renkler seyreltilmemiştir ve çoğunlukla pozitif enerji ve yoğun duygular ile ilişkilidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat
Merhaba! Permolit Boya'ya hoş geldiniz. Size nasıl yardımcı olabiliriz?