Fırça İzi Bırakmadan Nasıl Boya Yapılır?

Fırça İzi Bırakmadan Nasıl Boya Yapılır

Fırça İzi Bırakmadan Nasıl Boya Yapılır?

Çoğu insan için, ister ev tadilatı ister güzel sanatlar yapıyor olsun, fırça izlerine tipik olarak bakılır. Genellikle boyama projelerimiz pürüzsüz bir yüzeye sahip olmayı amaçlamaktadır. Fırça izleri bu pürüzsüzlüğü bozar ve işi amatör gösterir. Bu sebeple fırça izi bırakmadan nasıl boya yapılır çok önemlidir.

Fırçalardan gelen izleri önlemek için akılda tutulması gereken birkaç nokta vardır:

 • Doğru boya türünü kullanın
 • Doğru türde fırçalar kullanın
 • Boyarken hızınızı artırın
 • Yüzeyinizin astarlandığından ve boyanmaya hazır olduğundan emin olun.
 • Birkaç kat boya kullanmayın
 • Farklı fırça teknikleri kullanın

Profesyonel bir sonuç elde etmeyi planlıyorsanız. Fırça izleri, damlalar ve lekeler sizi üzecektir

Fırça İzleri Olmadan Boyama İçin Doğru Boyayı Kullanın

Permolit  Boyalarından size yapacağınız işe en uygun olanını seçin, ustalarımızdan boya seçiminde yardım alın, ve doğru boyayı kullanın.

Mat ve yarı mat Boyalar

Mobilya için kullanabileceğiniz en iyi boya türü, düşük parlaklıkta boyadır. Düşük parlaklıktaki boyaların hoş bir parlaklığı vardır ancak çok fazla yansıtıcı değildir.  Daha az fırça izi gösterir.

Her tür duvar için mat boyalar yada yarı mat kullanmak isteyeceksiniz. Mat boyalar ışığı yansıtmaz, bu nedenle duvarınızın kusurlarını dışarı çıkarmazlar. Aslında, ışığı emmeye meyillidirler, bu yüzden çukurları ve çöküntüleri maskeleyebilirler.

Çoğu insan parlak bir duvar istemez. Temizliği kolay olduğu için mutfak ve banyo duvarlarında hafif parlak boya daha iyi olur. Boyadaki parlaklık iz veya hatanın görünümünü artıracağından dikkatli boyanması gerektiğini unutmayın.

Yavaş Kuruma

Çabuk veya hatta hemen kuruduklarını iddia eden boyalar, genellikle eşit şekilde kurumaz. Bir projeyi tamamlamak için aceleniz varsa, iyi bir fikir gibi görünebilir, ancak uzun vadede kötü bir fikirdir.

Genel olarak, mat ,yarı mat ve yavaş kuruyan boyalar daha iyidir . Yavaş kuruyan boyalar, her seferinde eşit bir kat elde etmenizi sağlayacaktır.

Doğru Fırçayı Kullanın

Çizgileri önlemek için boyama yaparken doğru fırçayı kullanmak önemlidir. Projeyi, boyayı ve uygulama seçimini eşleştirmek, sorunsuz sonuç için en doğru reçetedir.

Permolit Ahşap Saplı Süper Kestirme Fırçası

Doğru Proje İçin Doğru Fırça:

İster küçük, ister büyük bir odayı yeniden boyuyor olun, doğru fırça kullandığınızdan emin olmanız gerekir.

 • Tuvaller ve mobilyalar için, kıllı fırçalar en iyi sonucu verir
 • Duvarları boyarken, boya rulosu kullanmak daha doğru
 • Bununla birlikte, boyama detayları için, kıllı fırçalar kullanmalısınız çünkü daha küçük yerlere ve parçalara ulaşabilir.

Doğru Boya İçin Doğru Fırça:

Alacağınız fırça türü, kullandığınız boya türüne de bağlı olmalıdır.

 • Yağ ve su bazlı boyalar için doğal kıllı fırça kullanmalısınız  boyayı daha eşit bir şekilde yayacaktır.
 • Lateks bazlı boya için naylon veya plastik benzeri kıllı fırça daha uygundur.

Permolit Plastik Saplı Kestirme Fırçası

Boya Fırçası Kıllarının Uzunluğu

Bir fırçada aramanız gereken bir diğer kalite ise uzun kıllardır. Kısa kıllar, uzun kıllardan daha fazla iz bırakır. Masa üstü veya panel gibi düz yüzeyleri boyamak için bir mikrofiber rulo kullanabilirsiniz. Mikrofiber silindirler, daha geniş yüzeyleri daha hızlı ve daha kolay boyamak için mükemmel bir seçenektir. Bunlarla boya hızla kurur ve iz bırakmaz.

Fırça Kalitesi ve Yaşı

Sanatsal bir proje üzerinde çalışıyorsanız, kılların sağlam, düşmeyecek ve kaliteli olduğundan emin olmalısınız. Eski fırçalar, bir zamanlar gerçekten yumuşak olsalar bile zamanla şekillerini kaybetme ve sertleşme eğilimindedir. Kılları dökülebilir.

Fırça İzi Bırakmadan Nasıl Boya Yapılır

Kaliteli fırçalara yatırım yaparsanız, onlara iyi bakın. Fırçaları iyice temizlediğiniz ve kullanımları arasında kılların şeklini koruduğunuz sürece yeniden kullanabilirsiniz.

Acele etmeyin

Fırça izleri olmadan boyamanın bir başka anahtarı da zaman ayırmaktır. Çok hızlı boyama, izlere neden olabilir. Hepimiz çoğu zaman acele etmenin asla iyi sonuçlara yol açmadığını biliyoruz.

Yüzeyinizin Boyanmaya Hazır Olduğundan Emin Olun

Yüzeyinizin Boyanmaya Hazır Olduğundan Emin Olun

Doğru malzemelere sahip olsanız bile, yüzeyinizin boyanmaya hazır olduğundan da emin olmanız gerekir. Ahşapla çalışıyorsanız, zımparalandığından ve düzgün bir şekilde astarlandığından emin olmalısınız. Aksi takdirde, ahşabın tüm oluklarını göreceksiniz ve ürününüz pürüzsüz olmayacaktır.

Duvarları boyuyorsanız, yüzeyin tamamen pürüzsüz olduğundan ve herhangi bir delik veya kabarcık içermediğinden emin olun. Varsa, boyanızın aynı pürüzsüzlükte devam etmesini sağlamak için bunları zımparalayıp doldurmanız gerekebilir.

Projenizi Dengeleyin

Birçok insanın sahip olduğu bir başka sorun da yüzeylerini stabilize etmektir. Çoğu zaman, bir yüzey üzerinde çalışırken ve yanlışlıkla onu hareket ettirdiğinizde veya çarptığınızda, boyanızın her yere akmasına veya damlamasına ve iz bırakmasına neden olur.

Yüzeyinizi sabitlemeye yardımcı olması için kelepçe kullanın. Kelepçeler, boyadıklarınızı bir masaya veya başka bir düz yüzeye tutturmak için yapılmıştır , böylece endişelenmenize gerek kalmaz ve boyamaya odaklanabilirsiniz.

Tekniklerinizi Tazeleyin

Boya izlerini önlemek için aklınızda bulundurmanız gereken bir diğer önemli ipucu, uygun fırça tekniklerine sahip olmaktır. Fırçanızı doğru şekilde nasıl kullanacağınızı öğrendikten sonra, fırça izleri olmadan boyamaya bir adım daha yaklaşacaksınız.

Doğru Basınç

Fırçayla doğru basıncı uygulamak, fırça çizgilerini ve izlerini önlemenin anahtarıdır. Çok sert bastırmak fırçanın dışarı çıkmasına ve bu da çizgilere neden olabilir.

Kullandığınız fırçaya ve kalınlığına bağlı olarak, doğru miktarda basıncın ne olduğunu bulmanız gerekir. Kalın fırçalarla, kıllar yayılmadan daha fazla baskı uygulayabilirsiniz. Öte yandan daha ince fırçaların ayrılması çok daha kolaydır. Daha ince bir fırça ile boyuyorsanız, çok sert bastırmadığınızdan emin olun.

Önce Ayrıntılar

Önce detayları boyamak sonra geri kalanına geçmek idealdir. Ayrıntılarla başlarsanız, daha sonra çizgilerin dışına taşan boyayı ,çizgi veya izi pürüzsüz hale getirebilirsiniz. En deneyimli ustalar bile, ayrıntıları en son boyarsa, parçanın geri kalanını bozma riskini alır.

Bölümlere Ayırın

Bölümler halinde çalışmak da her zaman iyidir. Bölümler halinde çalışırken, bir bölümdeki boya kururken diğer bölüme geçebilirsiniz. Baz boyanın üzerine herhangi bir ayrıntı boyamanız gerekiyorsa, tamamen kuru olduğundan emin olun. Kullandığınız boya türüne bağlı olarak, boyaya tekrar dokunmadan önce tam 24 saat beklemeniz gerekebilir . Boyanız tamamen kurumadıysa bulaşacaktır.

Katlar Arasında Boyanın Tamamen Kurumasına İzin Verin

Çizgileri ve izleri önlemenin en iyi yolu, budur . İlk katın tamamen kurumasını sağlamak için boyamadan önce en az 24 saat beklemeniz önerilir.

Tek Yön

Tüm proje için her zaman tek yön önemlidir. En deneyimli ustalar bile hala bu kurala uymakta zorlanıyor. Farklı yönlerde boyama her seferinde çizgilere ve izlere neden olur. Ayrıca, özellikle ahşap gibi dokulu bir yüzey üzerinde boyama yapıyorsanız , her zaman yüzeyinizin damarları yönünde boyamalısınız.

 her zaman yüzeyinizin damarları yönünde boyamalısınız.

Boya rulosu kullanın

Tüm bu önerileri denediyseniz ve hala çizgiler görüyorsanız, fırça yerine boya rulosu kullanmayı denemelisiniz. Boya silindirleri daha geniş yüzeyler için en iyisidir ve daha sonra ayrıntılara bir fırça ile rötuş yapabilirsiniz . Tıpkı bir fırçada olduğu gibi, silindiri aynı yönde kullanmanız gerekir, aksi takdirde boyada yön değişikliğini görürsünüz.

Boya rulosu kullanın

Ayrıca rulolar süngerden yapıldıkları için boyayı emerler, bu nedenle çok fazla boyaya doymadığından emin olmalısınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat
Merhaba! Permolit Boya'ya hoş geldiniz. Size nasıl yardımcı olabiliriz?