Duvar Dekorasyonu Önerileri: 5 Adımda Duvar Dekorasyonu

Duvar Dekorasyonu Önerileri: 5 Adımda Duvar Dekorasyonu

Duvar Dekorasyonu Önerileri: 5 Adımda Duvar Dekorasyonu

Duvar dekorasyonu gerçekleştirmek isteyenlere bir önerimiz var. Düz duvar boyasından sıkılmış ve duvar kağıdından da çok hoşlanmıyorsanız, size hem yaparken eğleneceğiniz hem de odanıza şık bir hava katacak biz önerimiz var. Çocuklarınızla bile yapabileceğiniz duvar dekorasyonu tekdüzelikten uzak, modern bir görüntüyle evinize yeni bir soluk getirecek. 5 adımda Duvar dekorasyonu gerçekleştirmeyi sizler için derledik;

1.ADIM: Renk Kartelasından Renkleri Seçin ve Ekipmanlarınızı Hazırlayın

İlk olarak hangi odanızda değişiklik yapmanız gerektiğine karar verin ve boyayacağınız duvardaki eşyalarınızı veya duvara bitişik olan eşyalarınızı kaldırın. Kaldırmış olduğunuz eşyaları koyacak bir yeriniz yoksa üstlerini Permolit Plastik Branda ile örtün. Mümkünse duvarınızın açık renk olmasına özen gösterin. Açık renklerde bir duvarınız var ise Permoplast Plastik İç Cephe Boyası renk kartelası 5203 Bambu, 8054 Kalker, 4301 Menekşe renklerini seçebilirsiniz ancak hayalinizde farklı bir renk varsa iç cephe renk kartelasına göz atabilirsiniz. Permoplast Plastik İç Cephe Boyaları uzun ömürlü ve temizlenebilir olmasından dolayı yapmış olduğunuz figürler hem daha uzun süreli duvarlarınızı süsleyebilecek hem de temizlenebilir özelliğiyle canlılığını yitirmeyecektir.

Eğer açık renkte bir duvar boyanız yoksa, geometrik şekillerin içerisinde olacak renkleri duvarınıza göre düzenleyin. Renklerin uyumlu olması (Örneğin: pastel tonlar veya neon renkler) duvarınızın bir tablo gibi görünmesini sağlayacaktır. Daha sonra duvarınızda herhangi bir kabarma var ise burayı temizleyip sıva yapıp tekrar istediğiniz bir rengi veya kullanmış olduğunuz duvar renginize boyayın. Böylece daha sağlıklı bir görüntü elde etmiş olursunuz.

Bu işlemleri yaptıktan sonra duvarda geometrik şekilleri oluşturmak için maskeleme bandına ihtiyacınız olacaktır. Bu bandı tercihinize göre daha ince şeritler halinde de kullanabilirsiniz. Diğer bantları kullanmanız durumunda duvardan bandınızı çekerken duvar boyanızın yıpranmasına veya boyanızın kalkmasına yol açabilirsiniz. Bu sebep ile ustalarımızın da tercihi olan maskeleme bandını öneririz. Boyama işlemini gerçekleştirirmek için kullanacağınız bir diğer ekipman ise Permolit Parmak (Kalorifer) Rulodur. Fırça yerine parmak ruloyu kullanmak daha kısa sürede sonuç almanızı sağlayacaktır. Parmak rulolar iki çeşittir biri sünger yapılı parmak rulo diğeri ise saten parmak rulodur. Sünger yapılı olan parmak rulolar boyanızın daha düzgün ve temiz bitişli olmasını sağlar.  Ancak boyamayı düşündüğünüz şekiller parmak ruloyla boyanamayacak kadar küçükse kesme fırça kullanmanız daha faydalı olacaktır.

2.ADIM: Modern Ev Dekorasyonu İçin Şablonu Hazırlayın

Maskeleme bandını kullanarak duvarınızda görmek istediğiniz şekilleri oluşturun. İlk olarak maskeleme bandını şeritler halinde kesin. Kesmiş olduğunuz şeritleri duvarınızın hangi kısmını boyamak istiyorsanız oraya yapıştırmaya başlayın. Yapıştırmış olduğunuz bantların içerisinde hava kalmamasına özen gösterin. Ayrıca çıkarttığınız şekillerin büyüklüğü veya küçüklüğü önemli değildir ancak yapıştırılan bantların çizgi gibi düz olması şeklinizin daha belirgin ve düzgün gözükmesini sağlayacaktır. Aksi takdirde, yamuk olan şeritler boyandıktan sonra kötü bir görüntü sergileyebilir.

3.ADIM: Duvar Dekorasyonu Yapmaya Hazırsınız

Çıkartmış olduğunuz şekillerin içlerini boyama hazırsınız. İlk yapmanız gereken boyalarınızı hazırlamak olacaktır. Kullanacağınız renkleri ayrı kaplara halinde hazırlayın. Kullanacağınız her bir renk için bir numara veya bir harf verin. Daha sonra duvardaki şekillerin içlerini hangi renklere boyayacaksanız o şekillerin içerisine belirlemiş olduğunuz numara veya harfleri yerleştirin. Bu işlem sizin düzenli bir şekilde çalışmanıza ve boyayı ne kadar kullanacağınızı belirlemenize yardımcı olacaktır.

Bu işlemleri de hallettikten sonra boyamaya en uç kısımdan başlayın. Koyu renklerden soft renklere gitmeyi düşünüyorsanız, ilk olarak koyu renklerden başlayın bu sayede daha akıcı bir görüntü elde edebilirsiniz.

Boyadığınız şekiller kurumaya başladığı zaman yapıştırmış olduğunuz bantları yavaşça çıkartmaya başlayın. Bantları duvara paralel olarak çıkartmaya özen gösterin. Aksi takdirde, kurumayan bazı kısımlar temiz olan kısımlara bulaşabilir. Bunun yanı sıra eğer boyanız tamamen kuruduğu halde siz bandınızı çıkartmadıysanız, bandı çıkartmaya başladığında boyanız dökülme veya kırılma yaparak şeklinizi bozabilir. Bu sebeple boyadığınız kısım ne tam kuru ne de tam ıslak olmalıdır.

4.ADIM: Kurumaya Bırakın

Tüm şekilleri boyadınız ve tüm bantları çıkarttıysanız artık boyanızı kurutmaya başlayabilirsiniz. Permoplast Plastik İç Cephe boyaları yaklaşık 1 günde tamamen kurumuş olacaktır. Bu esnada camlarınız ve kapılarınızın kapalı olmasını tavsiye ederiz. Kuruyana kadar duvarınıza temas etmemeye özen gösterin. Duvara asılı olan tablolarınızı, aynalarınızı veya başka eşyalarınızı var ise duvarınız kuruyana kadar bu eşyalarınızı yerlerine asmayın.

5.ADIM: Yeni Duvarınıza Merhaba Deyin

Duvarınız artık kuruduysa eşyalarınızı yerlerine yerleştirmeye hazırsınız. Eşyalarınızı yerleştirmeden önce odanızı havalandırmanız boya kokusunun odadan çıkmasına yardımcı olacaktır. Bu işlemi de bitirdikten sonra artık eşyalarınızı yeni duvarınıza göre yerleştirebilirsiniz. İşte yenilenmiş duvarınız ve yeni renkli dünyanız hazır! İyi günlerde kullanın…

Duvar Dekorasyonu Önerileri: 5 Adımda Duvar Dekorasyonu
Duvar Dekorasyonu Önerileri: 5 Adımda Duvar Dekorasyonu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat
Merhaba! Permolit Boya'ya hoş geldiniz. Size nasıl yardımcı olabiliriz?