Duvar Boyası Nasıl Seçilir

Duvar Boyası Nasıl Seçilir

Duvar Boyası Seçmenin Püf Noktaları Duvar Boyası Nasıl Seçilir

Aralarından seçim yapabileceğiniz bir gökkuşağı dolusu renk varken, boya seçimi zor olabilir. Bu alışveriş ipuçlarını kullanarak, duvar boyası nasıl seçilir, hem süreç kolaylaşacak hemde sevdiğiniz boyayı rahatlıkla bulacaksınız. Yeni bir kat boya, bir odanın görünümünü tamamen değiştirebilir. Boya fırçasını duvara değdirmeden önce en önemli adım, boyayı seçmektir.

Iç cephe duvar boyası alırken nelere dikkat edilmeli?

Aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda renk, formül ve yüzey ile yeni boya seçmek gözünüzü korkutabilir. Ancak birkaç ipucunu göz önünde bulundurarak mükemmel renginizi bulabilir, ve harika bir bitiş sağlayabilirsiniz. Evinizi yenilemek için, boya seçerken kaçınmanız gereken bazı yaygın hataları öğrenmek için makalemizi okumaya devam edin.

Duvar Boyası Nasıl Seçilir
Duvar Boyası Nasıl Seçilir | fotoğraf kaynağı

Mevcut Dekoru Düşünmemek

Yeni bir boya rengi seçerken odanın genel renk düzenine dikkat edin, mevcut mobilya ve dekorunuzun rengini dikkate alın. Bu işlem, mevcut mobilyalarla uyumlu bir boya rengi seçmenize yardımcı olabilir, böylece en sevdiğiniz kanepeyle çatışan duvarlarla baş başa kalmazsınız. Boyanın uyumlu olduğundan emin olmak için, renk örneklerini tamamen boş bir odada test etmekten kaçınmak en iyisidir.

Duvar rengi neye göre seçilmeli?

Duvar Boyası Nasıl Seçilir
Duvar Boyası Nasıl Seçilir | fotoğraf kaynağı

Boya Alt Tonlarını Dikkate Almamak

Her boya renginin ya soğuk ya da sıcak bir alt tonu vardır. Bu, gerçek bir beyaz renk örneğine karşı beyaz boyanın farklı tonlarına baktığınızda farkedilir. Bazı beyaz boyalar daha mavi tonlu görünürken (soğuk boyaların mavi, yeşil veya mor alt tonu vardır), diğerleri ise sarı tonludur ( daha sıcak boyaların pembe, bej veya sarı alt tonu vardır). Odanızda daha soğuk veya daha sıcak bir renk tonu isteyip istemediğinize karar verin.

Boya Yüzeyini Düşünmemek

Boya parlaklığı veya yüzeyde ne kadar parlak görüneceği, yine yüzeyin dokusu ile bağlantılıdır. Düşük parlaklıkta boya daha mat görünür, ve doğru orantılı olarak yüksek parlaklıkta boyada daha parlak görünür. Parlaklığın boyanın dayanıklılığını etkileyebileceğini göz önünde bulundurarak stilinize uygun boyayı seçin. Daha parlak boyalar, lekelere ve çizilmelere karşı daha dirençli olma eğilimindedir ve temizlenmesi daha kolaydır.

Satın Almadan Önce Renk Örneklerini Test Etmemek
Satın Almadan Önce Renk Örneklerini Test Etmemek | fotoğraf kaynağı

Satın Almadan Önce Renk Örneklerini Test Etmemek

Mağazada harika görünen şey duvarlarınızda tamamen farklı görünebilir, bu nedenle boyayı evinizde denemek önemlidir. İdeal olarak, boyayı doğrudan boyamayı planladığınız duvarda test etmelisiniz. Bu mümkün değilse, beyaz bir poster panosu boyayıp duvara asarak test edebilirsiniz, ancak bunun doğruluğu duvara uygulandığı kadar net olmaz.

Renk Örneklerini Birbirine Çok Yakın Test Etme
Renk Örneklerini Birbirine Çok Yakın Test Etme | fotoğraf kaynağı

Renk Örneklerini Birbirine Çok Yakın Test Etme

Boya örneklerini test etmek, renk seçeneklerini daraltmanın ve boya türlerini karşılaştırmanın faydalı bir yoludur. Ancak renk örneklerini birbirine çok yakın yerleştirmek dikkat dağıtıcı olabilir ve renk seçmeyi zorlaştırabilir. Bunun yerine renk örnekleri arasında biraz boşluk bırakın. Ayrıca, büyük bir renk örneğini birden fazla duvarda test etmek genellikle en iyisidir. Bu yöntem, odanın farklı ışık alan bölümlerinde boyanın nasıl göründüğünü görmenizi sağlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat
Merhaba! Permolit Boya'ya hoş geldiniz. Size nasıl yardımcı olabiliriz?