Doğru Boya Nasıl Seçilir? Boya Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

Doğru Boya Nasıl Seçilir

Doğru Boya Nasıl Seçilir? Boya Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

Yaşam alanlarınızda değişiklik yapmak istiyorsanız eviniz için doğru boya nasıl seçilir sorusunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz. Mat, ipek mat ve parlak gibi çok fazla seçenekte boya alternatifi bulunmaktadır. Eviniz için doğru boya nasıl seçilir? Boya seçerken nelere dikkat etmeli gibi çeşitli bilgileri bulabilirsiniz.

Doğru Boya Nasıl Seçilir?

Boya türleri boyamak istediğiniz materyallere göre farklılık göstermektedir bu nedenle doğru boya nasıl seçilir sorusunu sorarken bunu göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Örneğin duvar boyamak istiyorsanız; silikonlu ipek mat boya sizin için en uygunu olacaktır.

Silikonlu ipek mat boyanın öne çıkan özellikleri şu şekildedir, silikonlu yapısı ile elastikiyet sorununu çözen silikonlu ipek mat boya, ipek görünümü ile de tam silinebilir bir boyadır, ayrıca su bazlı olması hem koku sorununu çözer hem de duvara nefes aldıracağı için, duvarlarınızda nem ve rutubete bağlı kabarma ve dökülmelere karşıda daha dayanıklı olacağının altını çizmek lazım.

Tüm su bazlı boyaların nefes alma özelliği vardır Silikon esaslı su bazlı boyaların temizlenebilme özelliği vardır, silikonlu ipek mat boyaların tam silinebilir özelliği bulunur. İpek mat boyların solmaya karşı direnci diğer boyalara göre daha yüksek ve daha yüksek metrajlı alanlar boyar.

İpek Mat Boya, Parlak Boya, Hafif Parlak Boya, Mat Boya

Bu kısımda yaşam alanlarınızda duvar boyası uygularken doğru boya nasıl seçilir sorusunu parlak boya, mat boya ve ipek mat boya arasındaki farklılıklarının nerelerde kullanılacağını detaylı bir şekilde anlattık.

Mat Boyayı Ne Zaman Kullanmalı? Evcil hayvanlarınız veya çocuklarınız varsa, duvarları temizlemek için en zor olanı düz bir yüzeyden kaçınmak isteyebilirsiniz. Bununla birlikte, boya parlaklığının doğası ışığı yansıtmaktır. Bu, duvarlarınızda ki kusurları gizlemek ve duvarı hızlı bir şekilde örtmek için mükemmel bir seçenek sunar. Daha fazla pigmente sahip oldukları için, daha az yer kaplarlar ve evdeki geniş alanları kaplamak için en ekonomik seçimdir. Mat boyalar, mükemmel bir estetiği sizin evinize taşıyabilir.

Mat Boyayı Nerede Kullanmalı? Mat boyalar tavan, yatak odası, oturma odası ve çok fazla trafik veya kir görmeyen yemek odaları gibi alanlar için uygundur. Ek olarak, duvarda kusurları gizlemek için kullanılabilir.

Hafif Parlak Boya

Hafif parlak boyalar yaklaşık yüzde 35 ila 70’lik bir yansıtma oranına sahiptir.

Hafif Parlak Boya Ne Zaman Kullanılır?

Düşük parlaklığın sizin için uygun olup olmadığına karar vermekte sorun yaşıyorsanız hem duvarların dokusunu hem de odanın amacını düşünün. Düşük parlak boyalar çok dayanıklıdır ve evlerin çok yoğun trafik alanlarına ideal şekilde uygundur.

Ayrıca lekelere ve hasara daha iyi direnç sağlarlar; ancak, yüksek yansıtmalarından dolayı, duvardaki kusurları gizleyemezsiniz.

Hafif Parlak Boya Nerede Kullanılır?

Hafif parlak boyalar, kapılar, pencereler, döşeme işleri, kalıplama, koridorlar, yatak odaları, yemek odaları, mutfaklar, banyolar ve hatta dolaplar gibi çeşitli alanlarda kullanılabilir.

Yüksek dayanıklılıklarından dolayı hem iç hem de dış mekanlarda kullanılabilirler. Aynı zamanda su, sabun, kir veya gresle karşılaşacak bölgeler için idealdir ve kolaylıkla temizlenebilir.

Pencere Denizlikleri Dekorasyonu ile Evinize Renk Katın

Parlak Boya

Mükemmel bir yüzey, zarif parlaklığı ve en yüksek dayanıklılığı yakalamak için doğru boya arıyorsanız, parlak boya uygulaması, uygulamanız için en iyi seçenektir.

Parlak boyalar yüzde 70 veya daha yüksek bir yansıtma özelliği sunar ve yarı parlak, saten ve mat yüzeylerle karşılaştırıldığında temizlemesi en kolay olanıdır. Parlak boyalar kullanmanın en önemli olumsuz yanlarından biri, duvardaki hemen hemen her kusurun parlaklık tarafından vurgulanacağıdır. Ek olarak, parmak izlerine duyarlı alanlar, diğer herhangi bir boya kaplaması üzerinde çok parlak bir uygulamada kaplanmalıdır.

Parlak Boyaları Ne Zaman Kullanmalısınız?

Parlak boyalar, yüksek trafikli alanlar ve evinizde sabit ve ağır kullanımlı odalar için düşünülürse doğru boya nasıl seçilir sorusuna mükemmel cevap vermiş olur.

En yüksek dayanıklılık ve uzun ömür, yüksek parlaklık ile elde edilebilir. Bu yüksek yansıtıcı boya uygulaması, duvarınızdaki kusurları gösterebilirken, mat boya karşılaştırıldığında temizleme işlemi son derece kolaydır.

Yüksek Parlaklıkta Boya Nerede Kullanılmalı?

Parlak yüzeyler, kapı kaplamaları, ahşap işleri, kalıplama, dolaplar, mutfaklar, banyolar ve hatta dış mekan uygulamaları için mükemmeldir.

Mevcut en dayanıklı boya türü olduğundan, uygulamanın uzun ömürlülüğüne de güvenebilirsiniz. Uzun yıllar boyunca evinizde kalmayı planlıyorsanız, kir ve hasar görecek olan yüksek trafikli alanlara parlak boya uygulamanın avantajlarını değerlendirin.

Boyanın yüksek oranda yansıtıcı niteliği nedeniyle, uygulamak için bir profesyonel işe almak daha iyi bir seçenektir, çünkü düz bir katın korunması zordur. Uygulamanın kusurları, düz, saten ve hatta yarı parlak boyalarla karşılaştırıldığında çok daha fazla fark edilebilir olacaktır.

Saten Boya

Saten Boya, mat yüzeylerden biraz daha yüksek bir parlaklığa ve daha fazla dayanıklılığa sahip olduğu için, uygulama evdeki diğer alanlara çok daha elverişli olabilir. Alt yansıtıcı meslektaşlarından daha kolay temizlenir.

Evdeki daha aktif odalar için idealdir ve daha yüksek dayanıklılığı nedeniyle açık havada bile kullanılabilir. Uygulamasını düşünün, çünkü yumurta kabuğu veya mat boyalardan farklı olarak, saten kusurları da gizlemez ve düzgün olmayan bir uygulama göstermeyecek şekilde uygulanması çok daha zordur.

Saten Boyayı Nerede Kullanmalısınız?

Saten boyalar evdeki yüksek trafikli odalar için mükemmeldir ve koridorlara, fuayelere, misafir banyolarına, pencere ve kapı kaplamalarına, panjurlara, aile odalarına, çocuk yatak odalarına, mutfaklara ve çamaşırhanelere uygulanabilir.

Yüksek dayanıklılıklarından dolayı temizliği daha kolay ve güzel, zarif bir parlaklık ile herhangi bir oda parıltısı yapabilirler.

Doğru Boya Nasıl Seçilir? Boya Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?” yazısında 3 düşünce

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat
Merhaba! Permolit Boya'ya hoş geldiniz. Size nasıl yardımcı olabiliriz?