Cam Tamiri Nasıl Yapılır Çatlak veya Kırık Cam Tamiri

Cam Tamiri Nasıl Yapılır Çatlak veya Kırık Cam Tamiri

Cam Tamiri Nasıl Yapılır

Üstü cam olan sehpanın üzerine çok ağır bir içecek kondu, yada meraklı kediniz tarafından en sevdiğiniz vazo devrildi ve kırıldı. Bunlar ve bunlara benzer neredeyse sonsuz senaryolar camda bir çatlağa neden olabilir. Ne yazık ki, parçalara ayrılmış veya bir kaç santimden daha büyük çatlaklara sahip cam parçaları, onarılamayacağını düşündüğünüz için sizi korkutmasın, cam tamiri nasıl yapılır çatlak veya kırık cam nasıl tamir edilir buyrun…

İyi haber şu ki, camdaki çatlağı genellikle birkaç basit malzeme ile kolayca kendiniz düzeltebilirsiniz. Camdaki bir çatlağı hemen düzeltmeniz gerekecek, çünkü zamanla küçük olan parçalar neme, sıcaklık değişimlerine, kire veya darbeye maruz kalırsa daha büyük kırılmalar oluşabilir.

Çatlak Veya Kırık Cam Nasıl Tamir Edilir

Malzemeler:

  • Epoksi
  • Macun bıçağı
  • Traş bıçağı
  • Bulaşık deterjanı
  • Cam temizleyici
  • Temizlik bezi
  • Aseton
  • Kürdan

Cam nasıl tamir edilir başlamadan önce şunlara dikkat edin:

• Camdaki bir çatlağın nasıl onarılacağına ilişkin aşağıdaki adımlar, cam ev eşyaları için uygulanabilir. Buna masa üstü camları, duş kapıları, vazolar ve pencere camları dahildir.

• Bu teknikle çatlamış bir aynayı tamir edebilirsiniz, ancak yansıma sebebiyle onarım yapılan bölgenin cama göre birazda olsa kendini belli etmesi kaçınılmazdır. Doğrudan görüş hattının dışında kalan, yani aynanın kenarlarında oluşan küçük çatlak ve kırıklarda daha iyi sonuçlar alırsınız.

Cam Tamiri Nasıl Yapılır ADIM 1: Camı bulaşık deterjanı ile temizleyin.

Camı ve çatlak bölgeyi nemli bir bez ve bir iki damla bulaşık deterjanı ile temizleyin . Toz, yağ veya parmak izlerini temizlemek ve ardından deterjan kalıntısını yine temiz nemli bir bezle alın. Camın tamamen kurumasını bekleyin.

ADIM 2: İki parçalı epoksiyi karıştırın.

İyi havalandırılmış bir alanda, bir karton parçası veya tek kullanımlık bir plaka üzerinde epoksi karışımını hazırlayın. Bu malzemeler birçok el işi, hobi mağazasında, yapı marketlerde bulunabilir , kullanım sırasında birbirine karıştırılan reçine ve sertleştiriciden oluşur.

Karışım genellikle reçine (epoksi) ve sertleştiricinin 50/50 karışımı olsa da, aldığınız ürünün paketi üzerindeki talimatları izleyin. Epoksiyi en az 20 saniye karıştırmak için bir kürdan kullanın. Epoksi karıştırıldıktan sonra, hızla koyulaşıp sertleştiği için hemen kullanmaya hazır olun. Genel olarak, epoksi çatlağa kolayca sızamayacak kadar kalınlaşmadan önce beş ila on dakikalık çalışma süreniz olacaktır.

ADIM 3: Epoksiyi bir macun bıçağı kullanarak camdaki çatlağa uygulayın.

Epoksiyi bir macun bıçağıyla çatlağa bastırın . Yapıştırıcıyı çatlak boyunca ileri geri hareket ettirin, hasarlı bölgeye nazikçe bastırın. Epoksinin en az beş dakika kürleşmesine izin verin.

ADIM 4: Fazla epoksiyi bir tıraş bıçağıyla alın.

Fazla epoksiyi bir tıraş bıçağıyla kazıyın ve ardından çatlağın üzerinde kabarık kalan epoksiyi biraz daha çıkarmak için, bu bölgeyi asetonla nemlendirilmiş temiz bir bezle silin . Onarılan camın 24 saat kürleşmesine izin verin.

ADIM 5: Yüzeyi temizleyleyin.

Camı temiz bir bez ve cam temizleyici ile silin, yaptığınız tamiratın keyfini çıkarın.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat
Merhaba! Permolit Boya'ya hoş geldiniz. Size nasıl yardımcı olabiliriz?