Ahşap Zemine Dökülen Boyanın Temizlenmesi

Ahşap Zemine Dökülen Boyanın Temizlenmesi

Ahşap Zemine Dökülen Boyanın Temizlenmesi

Boya yapmak harikadır, evin tüm havasını değiştirir. Ne yazık ki, çok dikkat etsek bile bazen boya ahşap zeminler de dahil olmak üzere istemediğimiz yerlere dökülebiliyor yada bulaşabiliyor. En ideal olanı sorunu anında yakalamak ve hemen hala nemliyken boyayı ahşap zeminden silmek olacaktır. Ancak bazı durumlarda, dökülen boyayı kuruduktan sonra bulursunuz. Ahşap zemin dökülen boyanın temizlenmesi sadece birkaç malzeme ve biraz sabırla, genellikle zemine zarar vermeden mümkün,

Boyayı ahşap mobilyalardan veya yüzeylerden çıkarmak, zımparalama, kimyasal bir çözücü, ısı veya buhar kullanmayı içeren çok alternatifli bir iştir . bunu bir kendin yap projesi haline getirdiyseniz, boyayı çıkarmak için biraz zaman ve enerji harcamaya hazır olun.

Her zaman en nazik yöntemle yani sabun ve su ile başlayın ve daha sert temizlik ürünlerine doğru ilerleyin.

Ahşap Zemine Dökülen Boyanın Temizlenmesi için Gerekli Ekipman ve Aletler

 • Mikrofiber bez
 • Paçavralar
 • Macun spatulası
 • Kase
 • Eski diş fırçası veya naylon kıllı sert fırça
 • Saç kurutma makinesi

Malzemeler

 • Pamuk
 • İzopropil alkol
 • Bulaşık deterjanı
 • Limon suyu
 • Kimyasal boya sökücü
 • Mineral ispirto veya tiner

Ahşap Zemine Dökülen Boyanın Temizlenmesi Uygulama

Boyayı Test Edin

Boyanın dökülmesine kendiniz neden olduysanız, büyük olasılıkla su bazlı boyadan mı yoksa yağ bazlı boyadan mı kaynaklandığını bilirsiniz . Siz yapmadıysanız, en kolay temizleme adımlarını belirlemek için boyayı test edebilirsiniz.

  • Bir pamuk topunu izopropil alkolle ıslatın.
  • Boya dökülen yeri silin.
  • Pamuk topunda boya kalıntısı olup olmadığını kontrol edin. Hiçbiri yoksa, boya yağ bazlıdır. Kalıntı varsa, genellikle çıkarılması daha kolay olan su bazlı veya lateks boyadır.

Bulaşık Deterjanı ve Su Uygulayın

Boyanın su bazlı olduğunu belirlediyseniz, iki bardak çok ılık suya birkaç damla bulaşık deterjanı karıştırın. Mikrofiber bezi batırın, ardından fazla ıslaklığı sıkın. Ahşap damar yönünde hareket ederek, boya dökülen alanı silinn. Boya çözüldüğünde kuru bir bezle silin.
Boya çözünmüş görünmüyorsa, macun spatulası veya kredi kartının kenarını kullanarak hafifçe kazıyın. Çok fazla baskı uygulamayın, yoksa zemini çizebilirsiniz.

İzopropil Alkol ve Limon Suyu Deneyin

Sabun ve su işe yaramadıysa, küçük bir kapta üç ölçek izopropil alkol ve bir ölçek limon suyundan oluşan bir solüsyon hazırlayın . Zemin kaplamasına zarar vermeden bir macun spatulası ile boyayı olabildiğince dikkatli bir şekilde kazımaya başlayın.
Alkol karışımına bir bez batırın ve bezi boya lekelerinin üzerine koyun, en az beş dakika bekletin. Çözülmüş boyayı temizlemek için nemli bez kullanın. Boya hala çıkmıyorsa, eski bir diş fırçasını veya küçük naylon kıllı sert fırçayı solüsyona batırın ve boyayı fırçalayın. Alanı temiz suya batırılmış bir bezle silerek bitirin. Zemin cilasını parlatmak için kuru bir mikrofiber havlu kullanın.

İpucu

Alkol ve limon suyunuz yoksa , boyayı yumuşatmak için beyaz sirke kullanabilirsiniz . Sirke sihirli bir şekilde boyanın kaybolmasını sağlamaz, ancak su bazlı boya lekelerini yumuşatabilir, böylece onları kazıyabilirsiniz.

Isı uygulayın

Boya hala çıkmıyorsa, boyayı yumuşatmak için ısı kullanın, ardından tekrar sabun ve su adımlarını takip edin. Saç kurutma makinesi, boyayı yumuşatmak için kullanılabilir, ardından Macun spatulası ile kaldırılabilir. Tek bir noktaya çok uzun süre ısı uygulanırsa ahşap zemindeki cilayı da eritebileceğinden, hızlı çalışmaya özen gösterin.

Boya Çıkarıcı veya Tiner Kullanın

Boya çıkmıyor veya yağ bazlı ise, bir boya sökücü veya tiner (terebentin veya mineral ispirto ) kullanmanız gerekecektir . Odanın iyi havalandırıldığından emin olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat
Merhaba! Permolit Boya'ya hoş geldiniz. Size nasıl yardımcı olabiliriz?