Yol Çizgi Boyası Alırken ve Uygularken Bilmeniz Gerekenler

Yol Çizgi Boyası Alırken ve Uygularken Bilmeniz Gerekenler

Yol çizgi boyası uyulması gereken kuralları bildirmek için yol yüzeyine uygulanan malzemedir; genellikle yol işaretlemesi için kullanılan yol çizgi makineleri  ile uygulanırlar. Araçlar tarafından kullanılan park yeri, yaya kaldırımları ve fabrika gibi tesislerde de alanları işaretlemek için kullanılır.

Yol çizgi boyası uygulama

Yüzeye ve çizgiye bağlı olarak çeşitli malzemeler ve boyalar kullanılarak uygulanabilir. Bu malzemelerin her biri kaydırmaz, yansıtıcı, uzun ömürlü ve performans gibi farklı özelliklere sahiptir.

Yol ve zemin işaretlerinde en sık kullanılan malzemeler şunlardır:

Akrilik Su Bazlı Yol Çizgi Boyası

Yol çizgileri için en sık kullanılan su bazlı yol çizgi boyası düşük profilli ve kaymaz olup, yüzeyde yabancı cisim kalıntıları olmaması gereken havaalanı pistleri ve yarış pistleride dahil birçok alan için idealdir. Sarı yol çizgi boyası otoparklar, nakliye limanları, blok kaldırım yüzeyleri, depolar ve taşıma alanları için mükemmel bir seçimdir. Diğer türlerine göre çevre dostu ve mükemmel güvenlik özelliklerine sahiptir.

Permoyol asfalt, beton, mozaik gibi yüzeylerde, yol çizgilerinin işaretlenmesinde, kaldırım bordür taşlarının boyanmasında, fabrikalar, otoparklar, siteler ve alışveriş merkezlerinde ve sürtmeye dayanıklı boya gerektiren tüm yüzeylerde işaretleme amaçlı kullanılır. Su bazlı Yüksek örtücülüğe sahiptir. Tuzlu suya, mekanik sürtünmelere ve kimyasallara karşı dirençlidir.

Permolit permoyol yol çizgi boyası 25 kg yapışma gücü yüksek olması, mekanik sürtünmelere ve kimyasallara karşı dirençli olması, kuruma performansı yüksek olması, UV ışınlarına ve olumsuz hava şartlarına karşı dayanıklı olması, kapalı mekanlarda güvenli kullanıma sahip olması ve düşük VOC içeriğine sahip çevre dostu olmasıyla tercih edilmektedir.

Permolit permoyol yol çizgi boyası 25 kg

 

Termoplastik yol işaretleme 

Termoplastik yol işaretleme, zorlu ve yansıtıcı olması nedeniyle yol işaretlemesi için en çok tercih edilen malzemedir ve bu da yüksek trafikli yollar ve otoyollar için idealdir. 180 santigrat dereceye kadar ısıtıldıktan sonra sprey ile yol yüzeyine uygulanır.

Ekstra yüzey sürtünmesi ve yansıtma için, güvenliği artırmak için boyaya genellikle yol çizgi boyası cam tozu ve dolgu maddeleri eklenir. Önceden oluşturulmuş termoplastik bant, hat işaretlemesi için de kullanılabilir.

MMA soğuk plastik yol işaretleme

MMA (metil metakrilat), hem boya hem de termoplastik faydaları olan soğuk, solventsiz bir plastiktir. Son derece dayanıklıdır ve rengi solmadan iyi tutar, bu da yüksek trafik alanları, kavşaklar ve yaya geçitleri için kullanımı mükemmel hale getirir. Soğuk uygulanır ve çabuk kurur, bu da işlerin daha hızlı tamamlanmasını sağlar.

Yol çizgileri nedir niçin kullanılır ?

Yol çizgisi, sürücülere ve yayalara rehberlik etmek ve bilgi sağlamak için asfalt yollarda kullanılır. İşaretlerin tekdüzeliği, anlamlarıyla ilgili karışıklık ve belirsizliği en aza indirmede önemli bir faktördür ve genellikle bütün dünyada aynı kurallar geçerlidir.

Yol çizgi sistemini iyileştirmek için sürekli çalışmalar vardır, teknolojik atılımlar arasında retro-reflektör özelliğinin eklenmesi, uzun ömürlülüğün arttırılması ve kurulum maliyetinin düşürülmesi yer almaktadır.

Günümüz yol işaretleri, gelişmiş sürüş güvenliği sistemlerini ve otonom karayolu araçlarınıda gelecekte kullanılmak üzere dikkate alınmasına yol açan seyir, güvenlik ve uygulama konularını kapsayan sürücüye bir dizi bilgi iletmek için kullanılmaktadır.

Yol Çizgi Boyası Alırken ve Uygularken Bilmeniz Gerekenler” yazısında 2 düşünce

  1. Osman ayva diyor ki:

    Yol boyası ile havuz zemin ve duvarlarında kullanılırmı.25kg kaç metre kare boyanır.mavi veya türkuaz renkleri varmı.birde fiyatı ne kadar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat
Merhaba! Permolit Boya'ya hoş geldiniz. Size nasıl yardımcı olabiliriz?