Tavan Boyamak için Faydalı İpuçları

Sararmış Tavan Boyama Teknikleri

Tavan Boyamak için Faydalı İpuçları

Tavanınızı boyamaktan korkuyorsanız, yalnız değilsiniz. Çoğu insan, boyacı dahi olsa, profesyonelinden amatörüne tavan boyamayı sevmez. Başının üzerinde bir alanı boyamak oldukça yorucu bir iş, bunun yanında aşağı düşecek damlalardan kaçınmak, doğru bir şekilde tüm yüzeyin boyanıp boyanmadığını kontrol etmek hepsi çok güç işler. Bütün bu olumsuz taraflarına rağmen, evinizin havasını tazelemek, evi biraz aydınlatmak için evet tavanı boyamalısınız. Tüm bunları göz önünde bulundurarak, burada size sararmış tavan boyama teknikleri ile tavan boyamak için faydalı ipuçları vererek projenizi sorunsuz hale getirmenin yollarını sunuyoruz.

Sararmış Tavan Boyama Teknikleri

Boya rulosu

Permolit mikrofiber boya rulosu kullanabilirsiniz. Boya ruloları, boya püskürtme makinelerine göre daha kullanışlıdır, çok daha az sıçramaya neden olur, yüzeyi daha iyi boyamanızı sağlar. Boya rulosuna doğru ebatlarda ve kullanışlı sizi yormayacak bir uzatma takmalısınız, kesinlikle ağır olmamalı bu sizi boya yaparken çok yorar. Doğru uzunlukta olmalı, omuz kol ve belinizde gerginliğe sebep olmamalı.

Merdiven

Boyama için sağlam, iyi bir merdiven edinmelisiniz. Merdiven size hareket kolaylığı sağlar. tavanların yüksekliğine uygun, sabit durabilen bir merdiven pekala işinizi görür.

Tavanın özel bir proje olduğunu kabul edin. Tavanlara genellikle “beşinci duvar” denir. Tavanın unutulmuş tasarım yönünü vurgulayan bir bir söz. Ama aynı zamanda tavanların büyük zorlu bir proje olduğunu da vurguluyor. Tüm bir hafta sonunu yada iki hafta sonunu ayırın daha rahat çalışırsınız.

Koruyucu örtü kullanın

Permolit koruyucu branda yada Permolit koruyucu örtü kulanın, boyanmasını istemediğiniz alanları, mobilyalarınızı güzelce kaplayın. Tavan boyarken damlamaların olmaması imkansızdır, en iyi boyacılar dahi damlatmadan boyayamaz, bu sebeple koruyucu örtüler kullanmak kaçınılmaz. Bu size aynı zamanda daha rahat çalışma imkanı sağlayacak.

Düz beyaz tavan boyası her zaman daha iyidir

Size Permolit tavan boyası öneriyoruz.

  • Daha fazla ışık: Beyaz renk odalarınızı daha aydınlık gösterir, yüksek derecede ışık yansıması sağlar.
  • Daha geniş görünen odalar: İyi boyanmış düz beyaz yüzeylere baktığınızda sonsuza kadar devam ediyormuş gibi görünür. Buda odanıza daha geniş bir his verir.
  • Düz en iyisidir: Saten, yumurta kabuğu, parlak ve benzeri boyamaların aksine, düz veya mat bir parlaklık, sınırsız manzara görünümüne katkı sağlar.
  • Düz boya kusurları parlak boyadan çok daha iyi gizler.

Izgara sistemi ile boyama

Sararmış tavan boyama teknikleri

3’e 3 mt (hayali) bölümlerle çalışın. Büyük bir alanı boyamanız gerekiyorsa, özellikle beyaz üzerine tekrar beyaz uygulamanız gereken bir durumsa, boyadığınız yeri kaybetmeniz mümkün. Bunun için size bir ipucu: Lazer seviye ışığı kullanabilirsiniz, ışığı tavana düz çizgi olarak yansıtmanız, ve çizgiyi takip etmeniz yeterli, ilerledikçe çizgiyi de hareket ettirebilirsiniz.

Bir diğer önemli nokta, kalıcı silindir izlerini önlemek, her yeni bölümü önceki bölümün ıslak kenarına üst üste bindirerek başlayın. Buna “ıslak kenar tutmak” denir ve her bölümü bir sonrakine sorunsuz bir şekilde karıştırmaya yardımcı olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat
Merhaba! Permolit Boya'ya hoş geldiniz. Size nasıl yardımcı olabiliriz?