Su bazlı boya nedir? Su Bazlı Boya Özellikleri Nelerdir

Su bazlı boya nedir özellikleri nelerdir

Su bazlı boya nedir kısaca, su bazlı boyalar, suda çözünmüş mikro plastik bağlayıcı, dolgu maddesi ve pigment parçacıkları içerir. Su bazlı boyalar suda çözünür, ancak kuruduktan sonra suya dayanıklı hale gelir. Bağlayıcı olarak, akrilik, vinil, PVA veya alkid gibi farklı malzeme türleri kullanılır.

İki ana boya türü vardır: su bazlı ve solvent bazlı. Tüm boya çeşitleri pigment ve bağlayıcı karışımından oluşur. Lateks ve akrilik boyalar bağlayıcı olarak su kullanırken, solvent bazlı boyalar mineral ruhu kullanır. Bazı özel boyalar bağlayıcı olarak daha ince karışımlar kullanabilir. Su bazlı genellikle solvent bazlı boyadan daha güvenlidir ve solvent bazlı boyaların nasıl imha edileceği konusunda özel atık düzenlemeleri vardır.

Lateks boyaların yağlı boyalara göre birçok avantajı vardır. Organik bir çözücüye ihtiyaç duymadıkları için yağlı boyalardan çok daha az organik duman (VOC) çıkarırlar. Ancak sentetik su bazlı vernikler zararlı maddelerden arındırılmamıştır. Antibakteriyel, anti küf, çabuk kuruyan veya koruyucu ajanlar gibi VOC’LERİ yayabilen ajanlar içerirler.

Su bazlı boyalar daha çabuk kurur ve yağ bazlı boyalardan daha esnektir. Ahşap üzerine uygulama için daha uygundur, çünkü ahşabın üzerindeki boyada çatlaklar oluşmadan küçülmesine ve genişlemesine izin verirler. Genellikle yağlı boyalara kıyasla tamamen opak olmak için daha fazla katmana ihtiyaç duyarlar, Su bazlı boya fiyatları yağlı boyaya göre daha uygundur.

Yağ bazlı boya daha dayanıklıdır, ancak kuruması daha uzun sürer ve inceltilmesi için terebentin veya tiner gerektirir. Yağ bazlı boyalar alkid (sentetik) veya keten tohumu (doğal) yağlarla yapılır. Alkid boya daha yaygındır, çünkü daha ucuz ve daha serttir. Yağ bazlı boya döşeme çalışmaları için iyidir, çünkü döşemeler duvarlardan daha fazla sürtünmeye ve yıpranmaya mağruz kalırlar.

Boyalar nasıl yapılır nelerden oluşur?

Boya pigment, çözücü, reçine ve çeşitli katkı maddelerinden oluşur. Pigmentler boyaya rengini verir, çözücüler boyaya kıvamını vererek uygulamayı kolaylaştırır, reçineler kurumasına yardımcı olurken katkı maddeleride dolgu, küf ve mantar önleyici özellikler gibi boyaya bazı nitelikler katar. Boyalar nasıl yapılır boya nelerden oluşur makalemizden daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Su bazlı boya yanar mı yanıcımıdır?

Su bazlı boyalar yanıcı değildir, ancak çeşidine göre toksik maddeler içerebilir. Örneğin, tehlikeli atık olarak kabul edilen gümüş veya cıva gibi metalik pigmentler de içerebilir.

Su bazlı boya nasıl anlaşılır

Yağ bazlı boya genellikle dokunduğunuzda daha pürüzsüz hissettirir, ancak kesin olarak söylemek için hızlı ve kolay bir test yapılabilir. Bir bez veya kağıt havlu üzerinde bir miktar oje çıkarıcı aseton bazlı bir çözücü dökün ve boya yüzeyini bununla ovalayın. Beze hiç yağ bulaşmaz ve boya bezinize geçerse su bazlı olduğu anlaşılır. Bboya çeşitleri ve su bazlı parlak boya nedir makalemize bakabilirsiniz.

Su bazlı boya silinir mi nasıl silinir?

Lateks boyalar duvar, dolaplar, ev mobilyaları gibi evinizdeki birçok yüzeyleri boyamak için kullanılabilir. Bu yüzeyler kirlendiğinde, boya temizleme yöntemlerini kullanabilirsiniz. Genellikle, kolayca temizlenir, çünkü lateks boya ile boyanmış yüzeyler kolayca aşınmaz veya soyulmaz. Bununla birlikte, lateks boya ile boyanmış yüzeylerde aşırı sert veya aşındırıcı temizleme yöntemleri kullanmamalısınız. Lateks boya ile boyanmış iç cephe duvarlar nasıl temizlenir makalemizde su bazlı boya nasıl silinir en iyi teknikleri bulabilirsiniz.

Su bazlı boya nasıl çıkar

Su bazlı boyalar, yağ bazlı boyalardan daha kolay çıkar. Ancak, zaman önemlidir, çünkü boya kurudukça çıkarılması daha zor olmaya başlar. Boyayı çıkarmak için ne kadar hızlı davranırsanız, başarı seviyesi o kadar yüksek olur. Kurumuş boya fırçadan, yerden, çizmeden ve eşyadan nasıl çıkar diye merak ediyorsanız su bazlı boya nasıl çıkar makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.

Su bazlı boya zehirlermi

En çok kullanılan boya lateks su bazlı boyalardır, hem çabuk kurur hemde sabun ve su ile kolayca temizlenebilir. Sıvı lateks boya cildi tahriş etsede, yutulduğunda, mide rahatsızlığı veya kusmaya neden olsada, su bazlı boya zehirlemez, kurumuş olsada zehirlemez fakat boya parçaları boğulma riski oluşturabilir. Daha detaylı bilgi için su bazlı boya zehirlermi makalemize bakabiliriniz.

İç cephe boyaları

Dış cephe boyaları

Su bazlı boya nedir? Su Bazlı Boya Özellikleri Nelerdir” yazısında 4 düşünce

  1. Yasemin Selalmaz diyor ki:

    Evde çocuk olduğu için mecburen su bazlı boyanızı kullanıyorum ve çok memnunum. Çok kez bezle silip rahatça temizleyebildim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat
Merhaba! Permolit Boya'ya hoş geldiniz. Size nasıl yardımcı olabiliriz?