Küf ve rutubet önleyici püf noktaları

Küf ve rutubet önleyici püf noktaları, Daha konforlu yaşamak için rutubet ve küf ile mücadele edin

Ev sahibi ya da kiracı olarak yaşadığınız evde rutubet, kabarmış duvarlar gibi problemler sizi rahatız ediyor olabilir, hatta git gide ciddi bir endişe kaynağı durumuna gelebilir. Bir odanın soğuk ve rahatsız edici hissettirmesi zamanla sağlıksız hava koşullarına neden olabilecek sorunları beraberinde getirebilir. Küf ve rutubet önleyici alınması gereken tedbirler nelerdir, rutubet sebebi ile kabaran duvar nasıl onarılır, dökülen sıva nasıl tamir edilir, küf ve rutubet önleyici boya ile küften korunma yöntemleri nelerdir, hepsini sizler için hazırladık.

Rutubet, zamanında atılacak adımlar ve önlenebilir tedbirlerle üstesinden gelebileceğiniz bir problemdir. Kaynağını ortaya çıkarabilmeniz ve evinizdeki belirtilerini azaltabileceğiniz basit ve hızlı yöntemler var. Bu makalemizde, sizlere nemli bir ortamın sebeplerini tespit etmede ve yaşam alanlarınızdan daha çok zevk alabilmeniz için nasıl onaracağınız hakkında püf noktaları sunacağız.

Rutubet nerelerde olur

Rutubet sorunları genellikle kış aylarında daha çok belirgin hale gelir, ancak yılın herhangi bir zamanında da uyarı işaretleri görebilirsiniz. Aşağıdaki kontroller sorunun yerini belirlemenize yardımcı olacaktır;

Duvarlar

Elinizi duvara tutun, çok soğuk veya nemli hissediyor musunuz? Boyalı duvarlarda, ahşap ve duvar kağıdında siyah benekli izler veya griye dönük alanlar görünecek kadar küf veya mantar belirtilerine bakın. Dökülen boya veya kıvırmış duvar kağıdı da buna bir gösterge olabilir.

Tavanlar

Yukarıdaki genel belirtilerin dışında tavanın rengine de dikkat edin. Solmuş veya lekeli alanlar varmı?

Pencereler

Pencerelerde yoğunlaşma, pencere eşikleri boyunca küçük su birikintileri, evinizde yüksek nem seviyelerini gösterebilir. Bu, hem nem hem de rutubet belirtileri olabilir. Siyah küf ayrıca ahşap ve PVC pencere çerçeveleri ve çerçevelerin kenarlarında kullanılan silikon dolgu macunu üzerinde de gelişebilir.

Banyolar ve mutfaklar

Siyah küf belirtileri için derz ve dolgu macunu olup olmadığını kontrol edin. Benzer hasarlar için pencere çerçevelerini ve tavanları kontrol edin. Herhangi bir leke ve küflenme alanını tanımlamak için dolapların üzerine ve dolapların içikerine bakın ve küf kokusuna dikkat edin.

Mobilya ve kumaşlar

Siyah küf perdeler, jaluziler ve kanepeler gibi döşemeli yüzeyler üzerinde büyüyebilir. Ahşap ve plastik yüzeylerde küf lekeleri için ayrıca mobilyaların arkasını kontrol edin.

Bodrumlar ve ısıtılmayan depolama alanları

Keskin ve nemli bir koku, burada bir problemin ilk göstergesidir. Ayrıca, boyalı duvarlarda ve ahşap işlerinde leke ve küf olup olmadığını kontrol edin.

Rutubet  nedir ? Nasıl Önlenir ?

Evlerin çoğunda, rutubet yetersiz havalandırmadan kaynaklanan problemler sebebi ile olur,  aşağıda nedenleri ve pratik çözümlerini inceleyebilirsiniz.

Neden: Nemin binadan kaçmasını zorlaştıran inşaat projeleri ve daha sonra projelerde değiştirilen ev yenileme çalışmaları.

Semptomlar: Pencerelerde, soğuk duvarlarda ve yüzeylerde (fayans gibi) yoğunlaşma ve evinizde serin ve nemli bir his.

Arıtma: Yoğunlaşmayı azaltın, nemin sebebini bularak ortadan kaldırın ve daha fazla hasarı önleyin.

Evdeki rutubetin sebepleri nelerdir ?

Evde oluşan nem, çamaşır yıkama, çamaşır kurutma, yemek pişirme ve hatta nefes alma yoluyla oluşabilir. Evinizde kuru ve rahat hissetmek için nemli havanın binadan atılması gerekir. Atılamadığında, ev içinde yoğunlaşma ile nem oluşturur.

Bu, genellikle havayı sıcak tutmak için iyi yalıtılmış modern binalarda olabilir ve nem için yeterli çıkış yolu sağlamaz. Yeni yalıtımın, pencerelerin veya kapıların eklenmesinin çıkış yollarını bloke ettiği veya bozduğu eski tesislerde de meydana gelebilir.

Dış Nedenler

Bir binanın hava şartlarına dayanıklılığı yaygın nedenler arasındadır, mesela sızıntı yapan çatılar (eski binalarda hasarlı kırık veya gevşek kiremitler), oluklarda sızıntı (oluğun gediği yaprak ve döküntülerle tıkanmış olması) veya dış duvarlarda hasarlı sıva, kertik veya çatlaklar yer alır.

Semptomlar: Dış duvarın iç kısmında, odanın üst köşelerinde, tavanda veya bir baca yakınında nemli, genellikle kahverengi leke gibi görünen alanlar.

Çözüm: Sorunun kaynağını belirleyin ve daha fazla su girişini önlemek için onarım yapın. Yardımcı olabilecek birkaç rehberimiz var;

Sıhhi tesisat sızıntıları

Sebep: Sıcak veya soğuk su geçen borular, merkezi ısıtma boruları veya atık su borularının az miktarda da olsa sızdırıyor olması.

Semptomlar: Nüfuzlu neme benzer, dış duvarlardan veya bir odanın köşelerinden, nemli yamaya şeklinde uzanır. Çoğunlukla tavanda, radyatörün veya lavabonun altında meydana gelmesi muhtemeldir.

Çözüm: Sorunun nedenini tespit ederek başlayın – sıhhi tesisat problemleriyle başa çıkmak için kullanacağımız kullanışlı kılavuz, en yaygın sekizden tavsiye verir;

Küf kokulu yüksek nem

Sebep: Yüksek rutubet genellikle eski evlerde ortaya çıkar. Modern binalarda, nemi geçirmez zeminler evin temeline ve evde bunun üzerine inşa edilmiştir. Bunlar evin altındaki nemli toprak ile yukarıdaki yaşanabilir alanlar arasında bir engel oluşturmaya yardımcı olur. Eski evlerde gözenekli tuğla duvarların nemi yerden zeminden emebileceği ve nemin yukarıdaki katlara çıkmasına izin verebileceği anlamına gelir. Son yıllarda modern sıvalar, yalıtımlı pencere ve kapıların eklenmesi, binanın duvarlarında nemi hapsederek nefes alma yeteneğini de azaltabilir.

Semptomlar: Zemin kattaki odaların dış köşelerinde soğuk, nemli yüzeyler ve küf oluşumu. Soğuk duvarlar ve zeminlerin yanı sıra küf kokusu, potansiyel bir sorunu işaret edebilir.

Çözüm: Önemli ölçüde nemli evlerde, modern nemi geçirmez bir yapı kurmak en iyi çözümdür. Bu pahalı bir seçenek olsa da, binanın daha fazla bozulmasını önlemeye ve gelecekteki önleyici tedbirlere olan ihtiyacı azaltmaya yardımcı olacaktır. Eviniz ve bütçeniz için en iyi seçeneği bulmak için bir uzmana danışın. Semptomların daha hafif olduğu yerlerde, artan nem, yoğunlaşmanın neden olduğu sorunlara benzer şekilde yönetilebilir.

Rutubeti Önlemek için yapılması gerekenler

Rutubet sorunları söz konusu olduğunda önleme tedaviden daha iyidir. Özellikle kış aylarından sonra çatınızı düzenli olarak kontrol edin. Olukları temiz tutun ve herhangi bir hasar meydana geldiğinde düzeltin veya değiştirin. Özel olarak tasarlanmış bir oluk temizleme aracı, bununla ilgili hafif işlerin yapılmasına yardımcı olur veya yaprakları ve döküntüleri dışarıda tutmak için oluk koruyucular takın. Dış cephe duvarlarını inceleyin ve parçalanan tuğla veya harç ile ilgili herhangi bir endişeniz varsa onarımını gerçekleştirmek için bir uzmanla konuşun.

Evin sıcaklığını ayarlayın

Sıcak hava, soğuk bir pencere camı veya soğuk bir dış duvar gibi soğuk bir yüzeye dokunduğunda yoğunlaşma ve nem meydana gelir. Çatı ve duvar yalıtımı daha sıcak alanların oluşmasına yardımcı olur ve düzgün bir şekilde monte edilmiş çift cam, camın iç paneli açık havada soğuk havaya karşı yalıtıldığından buğulanan pencerelerden korunmaya yardımcı olarak nem oluşumunu engeller.

Kışın termostatınızı daha düşük bir sıcaklığa ayarlayarak, daha uzun bir süre boyunca evinizde sabit bir sıcaklık tutmaya çalışın. Bu sıcaklıktaki ani yükselmeler ve sıcaklıktaki düşüşler sebebi ile yoğuşmanın gelişmesini önlemeye yardımcı olacaktır. Programlanabilir oda termostatları ve termostatik radyatör vanaları, evinizin en çok ihtiyaç duyduğu yerleri ısıtmayı kolaylaştırır.

Radyatörlerin önlerinin mobilyalarla kapanmasını ve havlu ısıtıcılarının nemli havlularla aşırı yüklenmemesini sağlayarak, ısıtma işleminin en iyi şekilde yapılmasına yardımcı olun.

Evin iyi havalandırılmış olduğundan emin olun

Evinizden nemin çıkmasını sağlamak için en iyi yol yoğuşmayı en aza indirmekle olacaktır. Çamaşır makinelerini ve kurutucuyu kullandıktan sonra doğru şekilde havalandırıldığını bir kez daha kontrol edin. Banyoda ve mutfaklarda bulunan fanı, henüz yerleştirilmemişse takın ve nemi temizlemek için yeterince uzun bir süre çalışacak şekilde ayarlandığından emin olun.

Mümkün olduğunda pencereleri açın – yeni pencereler, yalnızca bir miktar açarak kilitlenmenize (vasistas) izin verebilir. Bu özellikle iç mekanlarda daha fazla zaman geçirdiğimiz daha soğuk aylarda önemlidir.

Çok fazla nem üretmekten kaçının

Çamaşır yıkama ve kurutma

İçerideki çamaşırların kurutulması çok fazla nem oluşturabilir, bu nedenle çamaşırlarınızı açık havada veya mümkün olduğunda kurutucuda kurutun. Çamaşırların kışın bile dışarıda ne kadar hızlı kurulabileceğini bilseniz şaşırabilirsiniz. Elektrik maliyetlerini mümkün olduğunca düşük tutmak için verimli bir A veya A+ kurutma makinesi seçin. Havalandırmalı yani nemi dışarı atarak çalışan kurutucular, çamaşır odanızda bir havalandırma çıkışına sahipseniz iyi bir seçimdir, aksi takdirde havalandırmaya gerek duymayan ve nemli havanın evinize girmesine izin vermeyecek bir kurutucu tercih edin. İçeride kurutma önlenemezse, bir nem giderici cihaz çok yardımcı olabilir.

Temizlik, boya  ve dekorasyon işleri

Soğuk havalarda, ıslak ve yüzeylerin daha yavaş kuruduğu zamanlarda çok fazla nem oluşturabilecek ev işleri ve temizlik işlerinden kaçınmaya çalışın. Boya, dekorasyon, zemin temizliği ve pencereleri temizleme gibi işleri pencereyi rahatça açabileceğiniz zamanlarda yapın.

Yemek pişirme

Ocaktaki tencere ve tavaların yanı sıra su ısıtıcılar, önemli miktarda buhar ve nem üretebilir. Yemek pişirirken tencerenin kapağını kaplamak, mutfak pencerelerinizdeki yoğuşmayı en aza indirmeye yardımcı olacaktır. Ocağı kullanırken davlumbazınızı açın ve nemli havayı boşaltmaya yardımcı olmak için işiniz bittiğinde beş dakika bekletin. Davlumbazdaki filtrenin düzenli olarak değiştirilmesini ve mümkün olduğunca verimli çalışmasını sağlamayı unutmayın.

Aşırı nemi evden çıkarın

Bir nem alma cihazı kullanmak, evinizdeki havayı daha sıcak ve daha rahat hissetmenize neden olarak, aşırı nemi havadan arındırmaya yardımcı olacaktır. Nem arttığında devreye giren veya her gün kısa bir süre çalışacak bir zamanlayıcı kullanan akıllı bir modeli araştırın. Evinizden ne kadar nem çıkaracağına şaşıracaksınız. Nem emiciler, nemin göründüğü dolaplar ve dar alanlar için idealdir, ancak güç kaynağına bağlanma zorunluluğu çok pratik değildir. Pencerelerde yoğuşma düzenli olarak gelişirse, sabahları suyu çıkarmak için bir pencere boşluğu kullanın. Alternatif olarak, bir sünger ile emdirin ve lavaboya sıkın. Bu, odaların daha çabuk kurumasına yardımcı olacaktır.

Neme dayanıklı dekor ve kaplamalar seçin

Eviniz nemli veya yoğuşmaya eğilimli ise, problem önleme işlemini kolaylaştıran duvar kaplamaları seçin. Boyalı yüzeyleri tercih edin ve mutfaklarda ve banyolarda kullanılmak üzere tasarlanmış boyaları seçin. Neme ve buhara dayanacak şekilde tasarlanan formülasyonlar sayesinde, sadece küf ve nem önlemeye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda herhangi bir küf oluşması durumunda temizliği daha kolaydır.

Odanıza nefes aldırın

Soğuk duvarlara temas eden mobilya ve mobilyaların arkasında yoğunlaşma meydana gelebilir.
Havanın dolaşımını sağlamak için mobilyaları dış duvarlardan birkaç santim uzağa konumlandırmaya çalışın. Pencerelerde çok fazla yoğunlaşma yaşarsanız, çerçeveleri hareket ettirilebilen sistemleri seçin. Perdeyi rahat açıp kapamanızı sağlayan bir perde sistemi kullanın, perde ve panjurları pencerenin içinden değil pencere oyuğunun üzerine takın.

Küf nasıl çıkar ? Küf temizleme ve yeniden oluşumunu engelleme

Boyalı duvarlarda ve tavanlarda nemli lekeler veya küf

Nemin kaynağı yok edildikten sonra, gerekirse bir nem alıcı kullanarak (en iyi seçenek nem alma cihazı olabilir) alanın iyice kurumasına izin verin. Ardından, yüzeyi dikkatli bir şekilde bir küf sökücü ile ambalaj üzerindeki talimatlara dikkat ederek tamir edin. Yüzeyin küften arındırıldığına ve iyice kuruduğuna emin olduktan sonra, lekenin dışarı sızmamasını sağlayacak olan astar veya leke engelleyici boya uygulayarak kurumasını sağlayın. Kuruduktan sonra, duvar veya tavanın rengi ile aynı renk boya ile tekrardan boyayabilirsiniz. Duvar boyası için sizlere önerimiz küf oluşumunu engelleyici yapısı bulanan Permomax Antibakteriyel İpek Mat İç Cephe Boyası‘dır. Tavan boya içinse tavanların nefes alması sağlayan ve küf engelleyici özelliği bulunan Permomax Antibakteriyel Tavan Boyasını öneririz. Bütün bu süreç biraz zahmetli görünse de keyif alarak oturacağınız bir ortam için değer.

Banyoda veya lavabolarda küflü harç ve dolgu macunu

Harç ve sızdırmazlık maddesi iyi durumda ise, işe küf çıkarma işlemi ile başlayın. Ambalaj üzerindeki talimatlara uyarak, mümkün olduğu kadar küfü çıkarın.

Bu alanı temizlemek için yeterli olabilir. Ancak, eğer silikonlu macundan küf lekelerini tamamen çıkaramazsanız, bölgenin iyice kurumasını sağlayın ve küflü sızdırmazlık malzemesini bir bıçak yardımı ile kesin. Ardından, küfe dirençli bir dolgu macunu ve sızdırmazlık maddesi kullanarak, etkilenen bölgeyi tekrar doldurun ve bölgenin ıslanmasına izin vermeden dolgu macunu sertleşene kadar bekleyin.

Küf ve rutubet önleyici püf noktaları” yazısında 14 düşünce

 1. şadi özgündoğdu diyor ki:

  bey efendi benim evim en son kat bat güney cepheli devamlı güneş alıyor ama kışın nem ve küften kurtaramıyoruz binamız yeni sekiz dokuz yıllık bina ben erzurum merkezden yazıyorum bize yardımcı olabilirmisiniz iyi günler

 2. Serkan diyor ki:

  Selam benim evim zemin kat sadece odanın bir duvarı perde duvar ve arkası toprak dolgu şimdi i cephe diplerden kararmaya başladı iç cephe yüzeyde sadece alçı sıva var dış taraf ise toprak dolgu ne yapabilirim.diş taraftaki toprağı boşaltmak imkansız iç cephe duvarın dan çözüm bulabilirmiyiz

 3. Atasun Baykara diyor ki:

  Depo ve kiler olarak kullandığımız garaj katımız aşırı küflendi. Bir koridor ve iki oda mevcut. Özellikle muşamba kaplı zeminde çok küf var. Ne önerebilir siniz?

 4. Muzaffer Sonel Küçük diyor ki:

  Evim sobalıyken hiç nem olmazdı. Kalorifer tesisatı yapınca duvara sıfır olan gardolabının içide nem olmaya başladı ne yapabilirim

  • Permolit Boya diyor ki:

   Permolit Boya’nın hem tavan hem iç cephe ürünleri mevcuttur. Permomax Serisinde antibakteriyel iç cephe ve tavan ürünlerimizi kullanabilirsiniz.

 5. Ecenur diyor ki:

  Bazanın içinde küflenme oluyor. Açıp havalandırıyoruz, dönem dönem sirkeli suyla siliyoruz ama sürekli tekrarlıyor. İçindeki kontraplağı boyayabileceğimiz bir ürün mevcut mudur ?

 6. selahattin ş diyor ki:

  benim evim orta kat.4 katlı binanın 3.katı.çift daire sadece benim dairede her oda salon dahil her köşe simsiyah.ayakkabı dolabındaki ayakkabılar bile küf kokmuş.merdiven tarafına bakan duvarın tavanı bile siyah.içten ve dıştan montalama mevcut.çözüm bulamadım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat
Merhaba! Permolit Boya'ya hoş geldiniz. Size nasıl yardımcı olabiliriz?