Ev Dekorasyon Fikirleri Salon

Ayna İle Dekor

Ev Dekorasyon Fikirleri Salon

Oturma odası küçükse ve alanın daha geniş görünmesini istiyorsanız oturma odanızda birtakım değişiklikler yapmanız gerekmektedir. Ev Dekorasyon Fikirleri Salon makalemizde Oturma odasında gerçekleştireceğiniz bu değişiklikler dar ve estetik açıdan hoş gözükmeyen bir alanı; rahat ve estetik açıdan hoş hissettiren bir alana dönüştürebilir. Oturma odası dekorasyonunu oluştururken ışık, renk ve mobilya seçiminin birbirini tamamladığını göz ardı etmeyin.

Oturma odasını yenilerken cesur kararlar alın; çünkü ev dekorasyon fikirleri salon dekorasyonu ile ilgili geleneksel fikirler küçük bir alan için iyi bir çözüm değildir. Mesela pencere tamiratı için jaluzi kullanmak yerine, uzun ve akıcı perdeler kullanın çünkü bunlar dikey alana dikkat çekerler, böylece odanın alanını genişletirler. Oturma odanız, büyüklüğünden bağımsız olarak rahatlama ve eğlenmek için bir alan işlevi görebilmelidir. Oturma odasının daha geniş bir his vermesi için önerilerimizi gerçekleştirebilirsiniz;

Ayna ile Dekor

Tasarımcılar genellikle oturma odaların daha geniş gözükmesi için aynaları küçük yerlere stratejik olarak yerleştirirler. En yaygın oturma odası fikirlerinden biri, odak noktası oluşturmak için merkezi bir konumda büyük bir ayna asmaktır. Işığı yansıtmak ve hoş bir ambiyans katmak için mum veya sarkıt lamba gibi bir ışık kaynağının arkasına koyun. Mümkünse, pencerenizin paralel duvarına bir ayna yerleştirin, böylece görünümü yansıtır ve başka bir pencerenin yanılsamasını verir.

Ayna İle Dekor
Ayna İle Dekor

Yukarı Doğru Çizin

Bir odanın dikey boyutunun yanı sıra yatay bir boyutu vardır. Oturma odanız yüksek bir tavana sahipse, gözü yukarı doğru çekecek şekilde dekore ederek ekstra alandan en iyi şekilde yararlanın. Tabandan tavana perdeler bu amacı gerçekleştirmek için şık bir yoldur. Başka bir fikir, evin duvarını küçük ve orta ölçekli bir sanat eseriyle doldurmaktır. Bu teknik, odayı gerçekte olduğundan daha büyük hissettirecektir.

Yukarı Doğru Çizin
Yukarı Doğru Çizin

Küçük bir oturma odası için nötr renkler kullanın

En popüler küçük oturma odası fikirlerinden biri duvarlarda, zeminlerde, tavanlarda ve mobilya döşemelerinde nötr renklerin kullanılmasıdır. Renk kartelasından Hafif grimsi beyaz renk veya Bej rengi tercih edebilirsiniz. Yumuşak tonlar ayrıca ışığı yansıtarak bir odayı aydınlatmaya meyillidir. Karteladan seçeceğiniz nötr renkler oturma odasında sakinleştirici bir ortam oluşturur.

Küçük bir oturma odası için nötr renkler kullanın

Küçük bir oturma odası için nötr renkler kullanın

Hafif Görünümlü Mobilya Seçin

Mobilya için alışveriş yaparken, görsel ağırlığını düşünün. Görsel ağırlık; boyut, renk ve tasarıma dayanan bir nesnenin algılanan ağırlığını ifade eder. Hafif bir görünüme sahip parçalar seçin, daha ağır olanlar bir alanı daraltacak bir his oluşturur. Koyu renklere göre solgun renkler tercih edin; ayrıca mobilya seçimi yaparken sehpa, sandalye ve masa gibi bacakları olan parçaları seçin. Cam masalar ve sehpalar ahşap olanlardan daha az görsel alan kaplar; çünkü görünümleri engellemeyen mobilyalar, bir alanın daha açık görünmesini sağlayacaktır.

Ev Dekorasyon Fikirleri Salon
Ev Dekorasyon Fikirleri Salon

Küçük Mobilyalar Seçin

Küçük oturma odası için alanı domine etmeyen mobilyalar seçmenizi öneririz. Eğer alan darsa, kanepe olmadan ikili koltuk veya bir sehpanın etrafına dört sandalye yerleştirmeyi tercih edebilirsiniz. Sandalyeleri seçerken, kolsuz olanları düşünün çünkü kollu bir modelden daha az yer kaplayacaktır.

Ev Dekorasyon Fikirleri Salon
Ev Dekorasyon Fikirleri Salon

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat
Merhaba! Permolit Boya'ya hoş geldiniz. Size nasıl yardımcı olabiliriz?