Sonbahar Ve Kış Aylarında Boya Yapmak

Kışın boya yapılır mı? Boya Badana Hangi Aylarda Yapılır

Kışın boya yapılır mı? Boya Badana Hangi Aylarda Yapılır

Bu makalemizde sonbahar ve kış aylarında boya yapmayı inceledik.  Eksi derecelerde dış boyama yapacaksanız, su bazlı boyaların donacağını unutmayın. Çoğu boya en iyi 10 C ve üzerinde kullanılır.  Peki boyanıza uygun derecelerin altında boyama yaparsanız ne olur?  İşte makalemizde kışın boya yapılır mı, boya badana hangi aylarda yapılır ve kışın boya kaç günde kurur gibi soruların cevaplarını bulacaksınız.

Kışın boya yapılır mı? Boya Badana Hangi Aylarda Yapılır

Kışın Soğuk Havalarda Boya Yapılır mı?

Boya üreticilerinin kutuların üzerinde belirttiği sıcaklıkların altında boya yaptığınızda, boya filmi boya katlarınız üzerinde düzgün bir şekilde oluşmaz. Film oluşumu düzgün olmadığında ise zaman içinde küf oluşabilir, ayrıca yapışma sorunları sebebiyle de boyanın yüzeyde dayanma süresi kısalır.

Peki dışarısı soğukken içeride boya yapılırmı?

Yağmurlu havada iç cephe boyanır mı diyorsanız tabi ki Evet! İç mekanları dışarısı soğuk olsada içerisi sıcak olacağından yapabilirsiniz. Duvar boyasını yenilemek için havaların ısınmasını beklemenize gerek yok. Ama başlamadan önce bilmeniz gereken birkaç şey var. Dışarıdaki havanın içeriyi etkilememesi için boyama yapacağınız mekanı ve yüzeyi iyi ısıtmalısınız.

Dışarıya bakan iç duvarların sıcaklığı diğer duvarlara göre daha farklı olacaktır. Bu duvarlarda boyanın kuruması diğerlerine göre biraz daha uzun sürebilir.

Boya donmuşsa tekrar kullanılabilir mi?

Su bazlı boyalar, düzgün bir şekilde saklanmadığında donabilir. Yağ bazlı boyalar ve astarlar, içinde su olmadığı için soğuk havalara dayanabilir.

Boyanın dondurulması ve çözülmesi, boyanın emülsiyonunu değiştirebilir. Bu etkiler boyanın tuhaf bir görünüme ve kıvama sahip olmasına sebep olur. Ayrıca boya, astar veya yüzey arasındaki bağın kalitesini değiştirir. Bu durumun renk kalitesinide değiştireceğini unutmak gerekir.
Tüm bunların yanında boyaların belli bir dayanma süreleri vardır, ve bu süre azalır, 5-10 yıl yerine belkide 1-2 yıl dayanabilir.
Size tavsiyemiz, boya kutusunun üzerine en son kullandığınız tarihi not alın, ayrıca ara ara boyanızı test etmek için kendinize gizli bir rötuş noktası belirleyin. Denemeler olumsuz olduğunda üzgünüm ama boyayı muhtemelen çöpe atmanız gerekecek.

Soğuk havalarda boya kurur mu? Kışın boya kaç günde kurur?

Evet, boya soğuk havalarda boya kurur, ancak biraz daha uzun süre beklemeniz gerekir. Yukarıda belirttiğimiz gibi duvar dışa bakıyorsa daha uzun sürede, içeride olan duvarlar daha normal sürede kurur. İkinci katı uygulamadan önce daha uzun süre bekleyin ve ilk katın kuruduğundan emin olun.

Sonbahar ve kış aylarında boya yaparken dikkat edilecek hususlar:

1- Yüzeyi ve mekanı uygun dereceye gelene kadar ısıtın, boyamak üzere olduğunuz yüzeyi ısıtmak, astarın ve boyanın yüzeye daha iyi yapışmasına yardımcı olacaktır. Radyant ısıtıcılar, infrared ısıtıcılar, hava üflemeli ısıtıcılar boya yapacağınız mekan ve yüzeyi ısıtmak için yardımcı olur.
2- Havalandırma yapamayacağınız için fanlardan faydalanabilirsiniz.
3- İyi kaliteli bir astar kullanın, bizim önerimiz Permolit astarlar .
4- Kaliteli, doğru fırça ve rulolar kullanın, Permolit boya malzemelerini inceleyin.
5- Sıcaklığı 20C üzerinde üzerinde tutmaya çalışın, ve önerilen sürelerden az beklemeyin.
6- Gündüz boyama yapın, güneşin ısısından faydalanın. En ideali 10:00 ile 14:00 aralığıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat
Merhaba! Permolit Boya'ya hoş geldiniz. Size nasıl yardımcı olabiliriz?