Feng Shui Nedir? Feng Shui ile İç Dekorasyon Fikirleri

Feng Shui nedir? Feng Shui ile İç Dekorasyon Fikirleri

Feng Shui Nedir?

Feng shui, unsurlar arasında denge ve uyum bulmaya çalışan eski bir Çin felsefesidir. Feng shui batı tasarımı konfor ve estetik ilkeleri ötesine geçer. Bunun yerine, pozitif enerji akışı ile ortaya çıkan fiziksel ve zihinsel sağlık, başarı ve ilişkilere etki eder. Feng shui nedir makalemizde dekorasyon ipuçlarını bulabilirsiniz.

Feng Shui ile İç Dekorasyon Fikirleri

Genellikle yerleştirme sanatı olarak adlandırılan en basit ifadeyle feng shui, “Chi” ya da enerjiyi optimize etmek için farklı unsurları konumlandırma ile ilgilidir. Terim iki kelimeden oluşur: rüzgar anlamına gelen “ feng” ve su anlamına gelen “ shui”  . Bu iki unsur sadece insan varlığı için temel ve hayati olmakla kalmaz, aynı zamanda dünya çapında hareket eder ve akar.

Feng shui ilkeleri yaşamın birçok unsuru için geçerli olsa da, feng shui genellikle iç tasarımda uygulanır .

Feng Shui Nedir, Feng Shui Elementleri

Feng Shui Elementleri
Feng Shui Elementleri

Feng shui’nin beş önemli unsuru ahşap, metal, toprak, su ve ateştir.

Ahşap

Büyüme ve canlılığı sembolize eder. Ahşap eşyaları mekanınıza yerleştirmek kişisel büyümeyi teşvik eder. Bitkiler ve ahşap mobilyalar bu elementi eklemenin en kolay yoludur.

Metal

Mantık ve zekayı sembolize eder. Bilgi ve zihinsel keskinliği destekler. Bu elementi metal çerçeveler veya heykeller ile dekorasyonunuza ekleyebilirsiniz .

Toprak

İstikrarı ve dengeyi sembolize eder. Topraklamaya ve stabilize etmeye yardımcı olur. Toprak elementini kayalar, kristaller ve manzara görüntüleri ile evinize getirin .

Su

Bilgeliği ve dinginliği simgeler. Netlik ve rahatlama ile yardımcı olur. Aynalar, yansıtıcı yüzeyler ve akvaryumlar su elementini dekorasyona eklemenin en iyi yoludur.

Ateş

Tutku ve enerjiyi sembolize eder. Dönüşüm, genişleme ve oynaklığı temsil eder. Ateş elementini arttırmak için mumlar ve kırmızı nesneler kullanın.

Genel Feng Shui Dekorasyon İpuçları

 1. Ön kapınızla iyi bir izlenim bırakın.
  Enerjiyi evinize çekmek için sıcak bir ön kapıya ihtiyacınız var.
 2. Dağınıklığı ve gereksiz eşyaları temizleyin.
  Çok fazla karışıklık enerjinin akmasını önler ve zihninizi etkiler. Temiz bir alan size nefes almanız ve zihninizi temizlemeniz için yardımcı olur.
 3. Kristalleri kullanın.
  Aşk için gül kuvars, koruma için turmalin veya şifa ve servet için sitrin kullanın.
 4. Hava ve ışığın içeri girdiğinden emin olun.
  Hava, feng shui’nin anlamı için anahtar bir bileşen olduğundan, içeri girmesine izin verilmelidir. Doğal ışık ve havanın bileşimi, iyi enerji ve gençleşme getirecektir.
 5. Yatağı ve masayı kapılara doğru yerleştirin.
  Girişe bakmak gücü arttırır ve güvenlik açığını en aza indirir.
 6. Doğal bir eleman ekleyin.
  Her odayı bir bitki örtüsü ile dekore edin. Sadece enerjiyi iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda sağlığı da arttırır ve havayı doğal olarak arındırır.

Bu makalemizde Feng shui ile ilgili bilgi ve genel ipuçları verdik. Makalelerimizi takip edin, evinizin odalarında daha detaylı Feng shui ile uyumlu dekorasyon bilgilerini paylaşacağız.

Asya Stili Dekorasyon ile Ev Tasarımı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat
Merhaba! Permolit Boya'ya hoş geldiniz. Size nasıl yardımcı olabiliriz?