Çiçek İsimleri : Dünyanın En İlginç Çiçekleri

Dünyanın en ilginç çiçekleri isimleri ve resimleri

Rengarenk görüntüleri ve birbirinden ilginç şekilleri ile belkide hiç görmediğıniz dünyanın en ilginç çiçekleri isimleri ve resimlerini sizler için derledik. Dünyanın en ilginç çiçekleri isimleri, yaşadıkları bölge, büyüklükleri ve kokuları gibi özelliklleri ile birlikte makalemizde bulabilirsiniz. Keyifli okumalar dileriz.

Dünyanın En İlginç Çiçekleri ve İsimleri

1. Titan Arum (Amorphophuallus Titanum)

Tüm çiçeklerin annesi olarak tanımlanan bu özel çiçek türü, üç metre yüksekliğinde devasa bir boya ulaşabilir. Ayrıca bitki krallığındaki en kötü kokulardan birine sahiptir, bu sebeple ev için kötü bir seçimdir.

Dünyanın en ilginç çiçekleri Titan Arum (Amorphophuallus Titanum)
Dünyanın en ilginç çiçekleri Titan Arum (Amorphophuallus Titanum)

2. Zehirli Deniz Ağacı Çiçeği (Barringtonia Asiatica)

Bu çiçeklerin ilginç saçaklı bir görüntüsü var. Barringtonia asiatica, batıdaki Hint Okyanusu adalarından tropik Asya’ya kadar bir çok bölgede görülebilir. Hindistan’ın bazı bölgelerinde, özellikle güneydoğu kıyısındaki bazı şehirlerde dekoratif ve gölgelik amaçlı caddeler boyunca yetiştirilir.

Dünyanın en ilginç çiçekleri Zehirli Deniz Ağacı Çiçeği (Barringtonia Asiatica)
Dünyanın en ilginç çiçekleri Zehirli Deniz Ağacı Çiçeği (Barringtonia Asiatica)

3. Yeşim Asma Çiçeği ya da Zümrüt çiçeği (Strongylodon Macrobotrys)

Genellikle yeşim asma, zümrüt asma veya turkuaz yeşim asma olarak bilinen Strongylodon macrobotrys, Filipinler’in tropik ormanlarının yerlisi olan baklagiller ve çok yıllık liana türleri olup, uzunluğu 18 metreye kadar çıkabilmektedir. Yerel adı Tayabak’tır.

Dünyanın en ilginç çiçekleri 3. Yeşim Asma Çiçeği ya da Zümrüt çiçeği (Strongylodon Macrobotrys)
Dünyanın en ilginç çiçekleri Yeşim Asma Çiçeği ya da Zümrüt çiçeği (Strongylodon Macrobotrys)

4. Budist Udumbara

Bu son derece nadir çiçek, Budist efsanesine göre her 3.000 yılda bir çiçek açar. Ölçüleri milimetre hesabıyla verilebilen udumbara çiçeği, çok küçük boyutlarda olduğu için genellikle fark edilmesi zor bir yapıya sahiptir. Küçük olmasına rağmen, bu çiçeklerin gözle görülür bir kokusu vardır.

Budist Udumbara
Budist Udumbara

5. Yuvarlak Yapraklı Sundew (Drosera rotundifolia)

Spatula yaprakları yeşil-kırmızıdır, yapışkan mukuslu tüylerle kaplıdır. Yapraklar bir böcek tuzağı olarak işlev görür, yapışkan salgıları dekapaj için maddeler içerir.

Yuvarlak Yapraklı Sundew (Drosera rotundifolia)
Yuvarlak Yapraklı Sundew (Drosera rotundifolia)

6. Yarasa Yüzlü Cuphea (Cuphea Llavea)

Meksika’ya özgü olan bu çiçek cinsi, tam anlamıyla şahsına münhasır bir şekilde adlandırılmıştır, koyu mor bir yüze ve yarasalara benzeyen siyah loblara sahiptir. Bu renkli çalı, özellikle çiçekleri uzun süre dayandığından, bahçeler için ideal bir çiçek türüdür.

Yarasa Yüzlü Cuphea (Cuphea Llavea)
Yarasa Yüzlü Cuphea (Cuphea Llavea)

7. Deniz Holly – Deniz Boğadikeni (Eryngium Maritimum)

Deniz Holly, Galler, İngiltere ve İrlanda kıyılarında yaygındır, ancak İskoçya’nın çoğunda bulunmaz ve İngiltere’nin kuzeydoğusunda çok azdır. Deniz Holly’nin çiçekleri çok güzel bir leylak mavisidir.Çok az rastlanır buzlu mavi tonları vardır, ayrıca damarlı, pürüzlü yaprakları da son derecede çekicidir ve sanki donmuş buz kristalleri gibi bir görüntüye sahiptir.

Deniz Holly - Deniz Boğadikeni (Eryngium Maritimum)
Deniz Holly – Deniz Boğadikeni (Eryngium Maritimum)

8. Yılan Başlı Fritillary

Bu olağandışı kır çiçekleri, yılan derisine benzeyen muhteşem kareli yaprakları ile övünmektedir. Bu bitki için diğer takma adlar arasında gine tavuğu çiçeği, satranç çiçeği, kurbağa kupası, ve cüce zambak bulunur.Fritillaria adı, zar kutusu anlamına gelen Latince fritillus’tan gelir ve çiçekler üzerindeki damalı deseni ifade eder

Yılan Başlı Fritillary
Yılan Başlı Fritillary

9. Meşale Zencefili – Siyam Gülü (Etingera Elatior)

Bu olağanüstü kırmızı, balmumu çiçeği tamda ismine yaraşır bir görünüme sahip. Kosta Rika’daki birçok bahçede bulunur.Bu çiçek bahçenize yada manzaranıza çok hoş tropikal bir etki verir.

Meşale Zencefili - Siyam Gülü (Etingera Elatior)
Meşale Zencefili – Siyam Gülü (Etingera Elatior)

10. SnapDragon – Kafatası

‘Ejderha Çiçeği’ olarak da adlandırılan bu sıradışı bitki tıpkı bir ejderhanın kafasını andırıyor. Çiçekler sıkıldığında, bir ejderha ağzını açıp kapatıyormuş gibi görünüyor. Çiçek öldüğü zaman, kafatasına çok benzeyen bir tohum görüntüsü oluşur.Bazı kültürlerde, Snap Dragon çiçeğinin doğaüstü güçlere sahip olduğu söylenir.

Lithops Weberi - Sukulent Kaktüs (Lithops Comptonii)
Lithops Weberi – Sukulent Kaktüs (Lithops Comptonii)

11. Lithops Weberi – Sukulent Kaktüs (Lithops Comptonii)

Güney Afrika’ya özgü olan Lithops Weberi’nin adı, eski Yunan dilinden gelmektedir.Bitkinin kendisi oldukça bodurdur, bir veya daha fazla soğanlı yaprağı vardır.Her yaprağın fotosentezin gerçekleşmesi için ışığın bitkinin içine girmesine izin veren yarı saydam bir dış yüzeyi vardır. Yeni yapraklar ortaya çıktığında, sarı ve beyaz çiçekler açmaya başlarlar.Kuraklık veya kötü havalarda, bitki çevrenin etkilerinden korunmak için toprağa girebilir.

Gecenin Kraliçesi (Epiphyllum oxypetalum)
Gecenin Kraliçesi (Epiphyllum oxypetalum)

12. Gecenin Kraliçesi (Epiphyllum oxypetalum)

Takma adı ‘Gecenin Kraliçesi’, bu çölde yaşayan en nadir bitkilerden biridir. Dünyanın en ilginç çiçeklerinlerinden olan bu bitki, trompet şeklindeki çiçeklerden yaydığı tüm çiçek türlerinin en manyetik ve çekici kokularından birine sahip olmasıyla ünlüdür.

Gecenin Kraliçesi (Epiphyllum oxypetalum
Gecenin Kraliçesi (Epiphyllum oxypetalum

13. Cesse çiçeği (Rafflesia arnoldii)

Diğer adıyla Corpse Flower, dünyanın en büyük çiçeğidir.Ancak, muhteşem boyutuna rağmen, bir dezavantajı var, bu devasa çiçek aynen çürümüş et gibi kokuyor.Taç yapraklarının uzunluğu 1 m civarında olan Rafflesia, tohumu olmayan bir çiçektir ve ağaçların kökleri üzerinde parazit olarak yeterli ısı ve suyu bulunca oluşur.

Cesse çiçeği (Rafflesia arnoldii)
Cesse çiçeği (Rafflesia arnoldii)

14. Sürahi bitkisi (Nepenthes spectabilis X ventricosa)

Bazıları bu çiçeği ‘sürahi bitkisi’, bazıları ise ‘maymun kupası’ olarak adlandırır.
Bunun arkasındaki sebep, doğal bir su şişesine benzetmeleri. Tropik iklimlerde yetişen bu çiçek sürahi şeklindeki yapısı nedeniyle içinde sıvıyı tutabiliyor. Bununla birlikte, bu tatlı şurup gibi sıvı, çok yakınlaşan canlıları yakalayıp içerisinde çözebiliyor. Bu yüzden küçük kuşlar, böcekler ve kemirgenler için oldukça tehlikeli bir çiçek.

Sürahi bitkisi (Nepenthes spectabilis X ventricosa)
Sürahi bitkisi (Nepenthes spectabilis X ventricosa)

15. Bayan Terliği Orkide (Cypripedioideae calceolus)

Bir diğer ismi venüs çarığı.Bu zarif çiçek o kadar özel ki, her yıl düzenlenen Chelsea Çiçek Şovun’da kendi kişisel korumasına sahiptir.İngiltere’nin en sıra dışı çiçeği olduğu söyleniyor.

Bayan Terliği Orkide (Cypripedioideae calceolus)
Bayan Terliği Orkide (Cypripedioideae calceolus)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat
Merhaba! Permolit Boya'ya hoş geldiniz. Size nasıl yardımcı olabiliriz?