Dış Cephe Boya Uygulaması Nasıl Yapılır?

Dış cephe boya

Dış cephe boya uygulaması nasıl yapılır?

Evinizde dış cephe boya uygulaması mı gerçekleştirmek istiyorsunuz? Ve nereden başlayacağınızı bilmiyor musunuz? O zaman ilham almak için bu yazımızı okumanızda fayda var. Dış cephe boyası oldukça önemlidir; boyama ile birlikte sadece görünüm değişmekle kalmayacak aynı zamanda hava koşullarının evinize zarar vermesini de önleyecektir. Dış cephe duvar boyası geniş bir renk yelpazesine sahiptir ve hava koşullarına karşı korunmaya yardımcı olmak için geliştirilmiştir. Bu nedenle boya seçerken oldukça dikkatli olmanızı öneririz.

Önce Güvenlik

Dış cephe boya uygulamasına başlamadan önce güvenliğin oldukça önemli olduğunu unutmayın! Güvenlik için almanız gereken önlemler şunlardır;

  • Bir merdiven kullanırken, toplam yüksekliğinin alt çeyreğini, evin tabanından uzağa yerleştirin. Merdivenin sağlam düz zeminde sola veya sağa eğilmediğinden emin olun. Kullanım ve uzatma merdiveni kullanılıyorsa, en az üç basamak üst üste gelmelidir.
  • Merdiveni tutan birisini bulun ve basamakların içinde dengeli bir ağırlık merkezi bulundurun. Medivene düz ayakkabı veya çizme ile çıkmalısınız.
  • Bir kol uzunluğundan daha fazla uzağa uzanmayın. Mümkünse iskele kullanın çünkü bu daha güvenlidir.

Dış Cephe Boya Uygulamasına Hazırlık

Adım 1 – Alanı Temizleyin

Herhangi bir yüzey kirini ve kabarmış duvarı çıkarmak için kıllı el fırçalarını kullanın. Kabarmış duvarları temizlemek içinse bir kazıyıcı kullanın. Duvar çok kirliyse duvarı ev tipi deterjanla suyla iyice yıkayın. Dış yüzeylerinizde küf ve yosun oluşmuşsa; yosun ve küf sökücü kullanmanızda fayda vardır.

Adım 2 – Hasarları Onarın

Küçük çatlakları ve delikleri doldurmak için, Permomacun Süper Akrilik Su Bazlı Dış Cephe Macunu kullanın uygulama için öncelikle hasarlı alanın kabarmış duvardan arınmış olduğundan emin olun. Daha sonra dış dolgu veya harcı bir bıçak kullanarak uygulayın ve ıslak bir doldurma bıçağıyla düzeltin. Çatlama veya hasar 10 mm’den daha derinse, dolguları katmanlar halinde biriktirmeniz gerekebilir. Kuru iken orta dereceli zımpara kağıdı ile ovalayın.

Adım 3 – Astarlama

Kenarları ve ulaşılması zor bölgeler için küçük bir boya fırçası kullanarak Permokapar Silikonlu Dış Cephe Örtücü Astar ile gözenekli veya tozlu yüzeyleri astarlayın. Daha büyük alanlar için orta veya uzun tüylü bir merdane kullanın, bu boyama için stabil bir yüzey oluşturacak, boyayı uygulamasını kolaylaştıracak ve boya sarfiyatını azaltacaktır.

Dış Cephe Boya Çeşitleri

Dokulu Boyalar

Yarı mat görünümlü, dekoratif özelliği bulunan Permokot Permokot Kauçuk Texture Dış Cephe Kaplaması yüzeye yapışma ve esneme gücü mükemmeldir. Kaplama şeklinde uygulandığında %400 oranında esneyerek zemindeki deformasyonu, kılcal çatlakları tamamen gizler. Aynı zaman dokulu boya seçiminde güneş ışınlarına, sürtünme ve darbelere karşı dayanımı mükemmel olan Perulo akrilik texture dış cephe kaplamasını kullanabilirsiniz.

Pürüzsüz Boyalar

Küçük lekeleri gizleyebilir ve uygulanması kolaydır. Permosil Silikonlu Dış Cephe Boyası ve Permomax Silikonlu Dış Cephe Boyası‘nı kullanmanızı öneririz.

Dış Cephe Renk Kartelası

Permolit Boya’nın zengin renk kartelasıyla hayalinizdeki renkler duvarlarınızda hayat buluyor. Renk kartelamıza sitemizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca önemli bir not; renk seçerken rengin günün saatine ve duvarın hangi yöne baktığına bağlı olarak farklı görüneceğini göz ardı etmeyin.

Dış Cephe Boya Nasıl Yapılır?

Evinizin dışını boyamak zamanlamayla ilgilidir, projenizi tamamlamak için en az birkaç gün ayırmanız gerekmektedir. Baştan itibaren tüm doğru araçlara sahip olduğunuzdan emin olun. Yüksekte çalışacağınız için sağlam bir merdiven, zor bölgelere ulaşmak için özel bir duvar fırçası ve geniş alanları hızlı bir şekilde örtmek için duvar silindiri fırçası ve uzatılabilir kulp gerekmektedir. Aynı zamanda, yönetilebilir bir boya ile çalışmanıza yardımcı olacak ve merdivenlerden asılabilen bir boya ısıtıcısı kullanmanızı da tavsiye ederiz.

Her bir duvarı her bir boyama oturumunda tamamlayabileceğiniz yönetilebilir bölümlere ayırarak işe başlayın. Size iyi bir ipucu, pencereler ve drenaj boruları gibi özelliklerinizi sınırlarınız olarak kullanın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat
Merhaba! Permolit Boya'ya hoş geldiniz. Size nasıl yardımcı olabiliriz?