Dış Cephe Boya Rengi Nasıl Seçilir?

Dış Cephe Boya Rengi Nasıl Seçilir?

Dış Cephe Boya Rengi Nasıl Seçilir?

Evinizin dış cephesinin boyanmasını istediğinizde, aklınızda bulundurmanız gereken birkaç şey var. Doğru boyayı seçmek, doğru rengi belirlemek, ve doğru profesyonel yardımı almak. Dış cephe boya rengi nasıl seçilir makalemizin size bu konuda rehber olmasını dileriz. Kullanacağınız doğru boya Permolit  Su Bazlı Dış Cephe Boyalar’ından biri olacaktır.

Permo Akril su bazlı, akrilik emülsiyon esaslı, dekoratif renklerde, mat, son kat dış cephe boyasıdır. 

Permo Akril Akrilik Dış Cephe Boyası

1. Ton

İlk yönergelerden biri, rengin tasvir ettiği ton türüdür. İnsanları sofistike bir eve giriyormuş gibi hissettiren bir renk ister misiniz? O zaman derin maviler, griler ve hatta siyahlar gibi daha koyu renk tonlarını tercih etmek isteyebilirsiniz. Bir modernite tonu oluşturmak isteyenler için, pencere ve kapılar duvar rengine zıt çok açık bir ton ile boyanmalı, örneğin koyu gri tercih ettiyseniz pencere ve kapılar beyaz olabilir.

2. Ruh Hali

Renkler ayrıca belirli ruh hallerini de tetikleyebilir. Derin, koyu maviler ve grilerle, kesinlikle ihtişam ve incelik duyguları uyandırılabilir. Herkes kendisini veya misafirlerini çok resmi hissettirmek istemez, daha çok sıcak ve rahat hissetmelerini tercih eder.

Samimi ve misafirperver bir ruh hali sağlamak istiyorsanız, parlak renkleri tercih edebilirsiniz. Güneşli bir sarı veya açık bronz bir ton, sıcaklık ve hoş geldiniz duyguları uyandırabilir. Açık mavi bile bir insanı evinize yaklaşırken aydınlık ve mutlu hissettirebilir.

3. Renk Şeması

Evinizin büyük kısmını oluşturacak ana renge sahip olacaksınız.

İkincil renk, tüm dış cepheyi tek bir renge boyamak istemiyorsanız, evin döşemesine veya hatta belirli unsurlarına atıfta bulunabilir. Örneğin, evinizin giriş yada zemini boyunca çerçeveleyen kaya bariyeri varsa, bu kısımları farklı bir tona boyamak isteyebilirsiniz. Bu, evin ortaya çıkmasına yardımcı olur ve tek boyutlu görünmesini engeller.

Göz önünde bulundurmak isteyebileceğiniz bazı renk şemaları açık ve koyu tonlar dır. Belki de daha açık ikincil  renk tonları ile daha koyu tonlu  ana rengi kombinleyebilirsiniz. Ya da bunun tersine gidebilir ve daha koyu trim gölgeli açık bir ana rengi deneyebilirsiniz.

4. Nötr Boyalar

Evi nötr boyamak için beyaz, krem, ten rengi ve diğer toprak tonlarının tonlarına bakacaksınız. Bunlar ilk başta donuk görünebilir, ancak koyu kaplama renkleriyle birleştiğinde iyi sonuç verirler. Nötr tonlar, evinizin dış mekan trendlerine göre renk değiştirmeye ihtiyaç duymanıza engel olur.

Tüm trendler gibi renklerinde oldukça hızlı bir şekilde modası geçiyor. Birkaç yılda bir dış cephe boyasını değiştirmemek için nötr renkler daha iyidir.

Nötr renkler seçerek eviniz zamanın testine dayanır.

5. Renkler için nereden ilham almak gerekir?

Diğer evlere bakarken kolayca fikir edinebilirsiniz. Caddede bir gezintiye çıkın ve yakın zamanda boyanmış evlerin yeni dış cephe renklerine dikkat edin. Gerçekten hoşunuza giden bir renk bulabilirsiniz.

6. Mevsimsel Renkler

Göz önünde bulundurmak isteyebileceğiniz başka bir renk şeması mevsimsel renkler. Bunlar, evi yazın ve kışın biraz daha konforlu hale getirebilecek daha koyu veya açık tonlardır. Daha koyu tonlar evin kışın sıcak olmasına yardımcı olurken, daha açık tonlar sıcak yaz aylarında güneş ışınlarının emilimini önlemeye yardımcı olabilir.

7. Açık Renkler mi Koyu Renkler mi?

Önemli bir sorun, renk düzeninizde açık veya koyu renkler isteyip istemediğinizdir. Modern ve sofistike renkler, parlak süslemelerle doğada daha koyu olma eğilimindedir. Daha nötr ve sıcak olan evler için daha açık tonlar tercih edilir. Bununla birlikte, modern bir evin parlak beyaz rengi kullanması da olasıdır.

Dış cephe boya renkleri için Permolit su bazlı dış cephe boya renklerini inceleyebilirsiniz.

Permokot Kauçuk Esaslı Dış Cephe Texture renk kartelası.

Perulo Silikon Akrilik Texture Grenli Dış Cephe renk kartelası.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat
Merhaba! Permolit Boya'ya hoş geldiniz. Size nasıl yardımcı olabiliriz?