Boyacı Ustası Nasıl Olmalı

Boyacı Ustası Nasıl Olmalı

Boyacı Ustası Nasıl Olmalı

Boyacı ustası doğru teknikle tam zamanlı iyi bir iş olabilir. Ayrıca tam veya yarı zamanlı bir boya ustası olarak iyi para kazanabilirsiniz. Boyacı ustası nasıl olmalı makalemizin sizlere sektör ve işin mahiyeti konusunda fikir olmasını diliyoruz. Okurlarımızdan boya ustaları varsa, sektöre katılmak isteyen ve nasıl boyacı ustası olunur merak eden yeni girişimciler için yorumlarını esirgemesinler.

Boya işi muhtemelen bir diploma veya lisana ihtiyaç olmadığı için cazip gelebilir, fakat boya işi lisans gerektirmese bile sabır ve el becerisi gerektiren bir iştir. Bu beceri ve tecrübeyi zamanla kendi evinizi boyayarak kazanabileceğiniz gibi profesyonel bir kursada katılabilirsiniz.

Nasıl boyacı ustası olunur diye merak ediyorsanız kendinize sormanız gereken bazı sorular var, önce bunlardan başlayalım.

Boyacı ustası adayları şunları kendine sormalı

 • Renkler ve detaylar için iyi bir gözünüz var mı?
 • Ellerini iyi kullanabiliyor musun?
 • Çalışmaktan, iş yapmaktan hoşlanıyor musunuz?
 • Yüksek yerlerde çalışmak senin için sorun olur mu, yükseklik korkun var mı?
 • Yeniliklere açık mısın?

Yukarıdaki soruların cevabı evet ise, boyacı ustası olarak çalışmak sizin için doğru tercih olabilir.

Boyacılar ve dekoratörler binaların ve diğer yapıların iç ve dış yüzeylerine boya, duvar kağıdı ve diğer yüzey çalışmalarını uygularlar.
İnşaat şirketleri, boya müteahhitleri ve bina bakım departmanları tarafından istihdam edilirler veya serbest meslek sahibi olabilirler.

Boyacı Ustası Nasıl Olmalı Görevleri Nelerdir

Bir boyacı ustası olarak görevleriniz şunları içerebilir:

 • Boya yapmak için fırça, rulo veya püskürtme ekipmanı kullanmak bu ekipmanlarla desen, cila veya vernik gibi başka malzemeler uygulamak
 • Yüzey hazırlama ve temizleme
 • Eski duvar kağıdını ve boyayı çıkarma
 • Duvarlardaki çatlak ve deliklerin onarımı
 • Boyayı karıştırma ve inceltme, yoğunluğunu ayarlayabilme
 • Duvarlara duvar kağıdını veya kumaşı kaplamak için ölçme, kesme ve uygulama
 • İskele yapımı ve montajı
 • Müşterilere renk seçimi ve duvar kaplamalarının seçimi konusunda danışmanlık yapmak
 • Maliyet tahminleri sağlamak
 • Gerekli malzemeleri belirlemek için çalışma yapılacak alanın özelliklerini okuyabilme (tesbit edebilme, planlayabilme)

Boyacı Ustası Nasıl Olmalı

Çalışma koşulları

Boya ustaları için standart çalışma haftası 40 saattir (günde 8 saat, haftada 5 gün). İnşaat sektöründeki birçok kariyerde olduğu gibi, fazla mesai yapmanızı gerektiren yoğun dönemler vardır. Her hafta çalıştığınız ilave saat sayısı, çalıştığınız inşaat sektörüne ve bölgeye bağlıdır ve bir işten diğerine değişecektir. Dışarıda boya yapmanız gerekiyorsa, saatleriniz hava şartlarına bağlı olacaktır. Sıcak aylarda uzun saatler, kış aylarında daha az çalışabilirsiniz.

Bir boya ustası olarak, içeride veya dışarıda, yalnız veya başka bir inşaat uzmanı ekibiyle birlikte çalışabilirsiniz. İş fiziksel olarak zorlu olabilir – genellikle kollarınız başınızın üzerinde iken uzun süre ayakta kalabilirsiniz. İnşaat sektöründeki tüm kariyerlerde olduğu gibi, güvenlik en büyük önceliktir. boya ustaları güvenli bir şekilde çalışmak ve yaralanmalara karşı korunmak için özel önlemler almak üzere eğitilmiştir.

Boyacı Ustası Nasıl Olmalı

Çıraklık

Çıraklık, hem sınıf çalışmalarını hem de yolculuk görevlisi olarak adlandırılan sertifikalı bir boya ustası gözetiminde iş başında eğitimi içerir. Bir çırak olarak, öğrenirken kazanırsınız ve şantiyede çalışırken saat başı ücretiniz ödenir.

Boyacı Ustası Nasıl Olmalı” yazısında 6 düşünce

  • Permolit Boya diyor ki:

   Fuat Bey merhaba, öncelikle Permolit Boya’ya göstermiş olduğunuz ilgiye teşekkür ederiz. Güzel yorumlarınız bizi çok mutlu etti, umarız Permolit Boya ile daha nice güzel işler yaparsınız. Sağlıklı günler dileriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat
Merhaba! Permolit Boya'ya hoş geldiniz. Size nasıl yardımcı olabiliriz?