Balkon Dekorasyonunda Renk Nasıl Seçilir? 5 Muhteşem Renk Önerisi

Yazları bunaltıcı sıcaklarda ailemiz, arkadaşlarımız ve akrabalarımız ile birlikte hoş vakit geçirdiğimiz alanlar olan balkonlar, kışları ise evimizde çok daha fazla zaman geçirmemiz ile birlikte yepyeni bir yaşam alanına dönüşmekte.

Günümüzde yaşam alanlarımızın en önemlilerinden olan balkonlarımız, yaşam alanlarımızın dışarıya açılan kapısı olması nedeniyle dekorasyonlarında ruhumuzdan birer parça da taşımakta. Bu Permolog yazımızda sizlere balkon dekorasyonunda ruhumuzun doğadaki en güzel yansıması olan renk önerilerinde bulunacağız! Keyifli okumalar. 😊

Balkon Dekorasyonunda Renk Seçimi Nasıl Yapılır?

Balkon dekorasyonunda renk seçimi yaparken ilk bakmanız gereken kriter hangi şehirde bulunduğunuz olacaktır. Eğer Antalya gibi yılın her günü bol güneş alan bir şehirde yaşıyorsanız farklı, Rize gibi yılın her günü yağış alan bir şehirde yaşıyorsanız farklı, Erzurum gibi yılın her günü görece soğuk geçen bir şehir yaşıyorsanız tercihleriniz farklılık gösterebilir. Bu noktada renklerin dayanımını arttırmak için yine şehrinize göre boya seçimi yapmanızı ve açık balkonlarda dış cephe boyası, kapalı balkonlarda iç cephe boyası kullanımını önermekteyiz.

Şehriniz kadar önemli bir sonraki nokta ise evinizin ve balkonunuzun konumu olmalı. Balkonunuz ne kadar güneş alıyor? Hangi cepheye bakıyor? Hangi katta bulunuyor? Gördüğü manzara nasıl? Gibi sorular cevaplanmalı ve bu doğrultuda hareket edilmeli.

Renk seçimiziniz yaparken balkon dekorasyonunda kullanacağınız mobilyaların renklerine göre uyum sağlamak dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta. Balkon dekorasyonu fikirlerinizi oluştururken mevcutta elinizde bulunan mobilyaları kullanabilir ve bu şekilde renk kombini yapabilir veya ruhunuzun sizi götürdüğü yere bir renk seçimi yapıp tüm mobilya ve eşyalarınızı bu doğrultuda tercih edebilirsiniz.

Geniş Balkonlar İçin Renk Önerileri

Geniş bir balkonunuz varsa eğer hayat sizin için bir başka güzel olmalı! Geniş balkonunuzu çok amaçlı bir yapıya büründürerek bu alanda pek çok etkinliği gerçekleştirebilirsiniz. Ortaya bir masa atarak aile boyu yemekler yiyebilir, mangal koyarak mangal yapabilir, hamak koyarak akşam güneşinin tatlılığında kitabınızı okuyabilir veya geceleri mısır patlatıp sinema gecesi yapabilirsiniz.

Bu kadar çok amaçlı bir yaşam alanında çok fazla mobilya ve eşya olacaktır. Bu nedenle birbirinden oldukça farklı pek çok mobilya ve eşya ile uygunca kombinelenebilecek bir renk seçimi yapmamız gerekmekte. Permolit Boya’nın Su Bazlı İç Cephe Renk Kartelasından 1215 Duman D30-B rengi geniş balkonlar için oldukça iyi bir renk alternatifi olacaktır.

Dar Balkonlar İçin Renk Önerileri

Dar balkonunuz olduğu için üzülüyor olabilirsiniz ama sakın üzülmeyin, bu sizi daha yaratıcı olmaya ve evin en tatlı, en özene bezene yaratılmış köşesini yaratmaya yönlendirecektir.  Küçük ama mutluluk dolu balkonunuzu ufak bir çiçek bahçesine dönüştürebilir, bir sandalye yardımıyla kitap okuma alanına çevirebilir, manzaranız güzelse ufak bir çalışma odasına çevirebilir veya günlük ev aletlerinizin bulunduğu tamamen işlevsel bir alana çevirebilirsiniz.

Dar alanda çok iş yapmak, ufak alanları ferah gösterebilmek için ferah renklere ihtiyaç duyarız. Permolit Boya’nın Renk Dünyası Kartelasından OW4-A rengi işinizi fazlasıyla görecektir.

Uzun Balkonlar İçin Renk Önerileri

Hem dar hem de geniş balkonların özelliklerini kendinde barındıran uzun balkonlar, ne istediğini bilen ellerde evinizin en sevdiğiniz alanına dönüşebilir. Uzunluğu kullanarak alanı ikiye bölüp iki küçük balkon elde edebilir veya uzun balkonlarda olan çok amaçlı kullanımı uzunlamasına bu balkonlara yayabilirsiniz.

Uzun balkonlarda daha kompakt, daha derli toplu bir hava yakalamak için derli toplu renkler tercih edilmelidir. Uzun balkonlar için Permolit Boya’nın Su Bazlı Dış Cephe Renk Kartelasından 1205 Amazon rengini önermekteyiz.

Yazlık Balkonlar İçin Renk Önerileri

Yazlık balkonlar her tarafı olabildiğince açık olan, sadece yaz aylarında mevsimsel olarak kullandığımız ve bizlere yazın gelmesini iple çektiren yaşam alanlarımızdır. Bu sebeple renklendirilebilecek alan çok azdır ama bu hiç olmadığı anlamına da gelmez. Mümkün olan her köşeyi yaz ayının cıvıltılı güzelliğine büründürebilir ve canlandırabilirsin.

Yazlık balkonlardan beklenilen en önemli özelliklerden biri güneş ışınlarını yansıtarak ortam sıcaklığını düşürmektir ama bu durum bizim yazın cıvıltısıyla ortamı şenlendirmemizi engellememeli. Permolit Boya’nın Permomax Renk Kartelasından Permomax D35-C rengi hem güneş ışınlarının yansımasına yardımcı olacak hem de yaz aylarının cıvıltısını balkonunuza yansıtacaktır.

Kışlık Balkonlar İçin Renk Önerileri

Ortada soba veya benzeri bir ısıtıcının olduğu, kış aylarının keşmekeşi ve manzarasında sıcacık kahveni yudumladığın bir kış balkonu herkesin hayali değil midir? Oluşturacağın kış balkonu dekorasyonu ile bizce bu hayalden çok uzak değilsin! İçini ısıtacak sıcacık döşemeler,  , bir mini soba ve bolca kahve ile tüm kışı kışlık balkonunuzda huzur içerisinde geçirebilirsiniz.

Yazları aylarında renklerden tek beklentimiz dekor olmadığı gibi kış aylarında da tek beklentimiz dekorasyon olmamalıdır. Kış aylarında renklerin güneş ışığını soğurmasını ve ortam sıcaklığını dengelemesi bekleriz, bu nedenle hem içimizi hem de ortamlarımızı daha sıcak tutacak olan Permolit Boya’nın Permomax Renk Kartelasından Permomax PR26-M rengini tercih edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat
Merhaba! Permolit Boya'ya hoş geldiniz. Size nasıl yardımcı olabiliriz?