Ayna Temizlemenin Püf Noktaları

Ayna Temizlemenin Püf Noktaları

Ayna Temizlemenin Püf Noktaları

Aynaları pırıl pırıl temiz tutmak çok güç gibi gözükse de, ayna yüzeylerinin parlamasını sağlamak o kadar da zor değil. Ayna nasıl temizlenir merak ediyorsanız, aynaları nasıl temizleyeceğinize dair sizler için araştırıp derlediğimiz ayna temizlemenin püf noktaları makalemizi beğeneceğinizi umarız. Öncelikle aynanızdaki kirlerin kaynağını tespit edin. Çünkü aynanızdaki kirlilik çeşitlerine göre birkaç farklı temizleme yöntemi uygulamanızı gerektirecektir. Örneğin, kalsiyum birikintileri beyaz, dokulu lekelerdir, çıkartılması zor olabilen kireç lekesi ise süt beyazı birikintiler şeklindedir.

Ayna Temizlemenin Püf Noktaları
Ayna Temizlemenin Püf Noktaları

Ayna Temizliği İçin İhtiyacınız Olacak Malzemeler

  • Mikrofiber bez
  • Kova
  • Sünger
  • Evsel alkol, izopropil alkol (temizlik için evde güvenle kullanabileceğiniz )
  • Sirke veya limon suyu
  • Su
  • Traş köpüğü
  • Bulaşık deterjanı
Ayna Temizlemenin Püf Noktaları
Ayna Temizlemenin Püf Noktaları

Ayna Nasıl Temizlenir?

Aynalarınız çok kirli değilse, biraz ılık su ve mikrofiber bezle saniyeler içinde temizlenebilir. Az kirli aynalar içinse bir miktar bulaşık deterjanını ılık su ile seyreltip, önce süngerle temizleyip ardından mikrofiber bezle kurulama ve dairesel hareketlerle parlatma işlemine geçebilirsiniz.

Aynalarınız kireçli ve kirli ise işiniz biraz daha zor olabilir.

Önemli bir ipucu : Bildiğiniz gibi Gazete kağıdı, ayna ve camları kurularken ve parlatırken tavsiye edilir. Gazete kullanımı bundan yıllar öncesi için doğru olabilir, ancak bugün kullanılan matbaa mürekkepleri aynanızda kalıntı bırakacaktır. Bu sebeple kullanmayın.

Kireç lekelerini temizlemek özellikle zor olabilir. Kimyasal temizleyicilere göre güvenli ve doğal bir alternatif istiyorsanız, limon suyu veya beyaz sirke kullanmanızı öneririz. Önce beyaz sirke veya limonla kireçleri temizleyip sonra diğer temizleme adımlarını takip edebilirsiniz.

Aynaları buhardan korumak için, aynanın tüm yüzeyine eşit miktarda tıraş köpüğü uygulayın. Daha sonra güzelce silin ve mikrofiber bir bezle iyice parlatın. Evet tamda istediğiniz gibi ışıl ışıl aynanız karşınızda. Bundan sonra duştan çıktığınızda buharla kaplı bir aynayla karşılaşmayacaksınız.

Ayna Temizlemenin Püf Noktaları
Traş köpüğü ile Buhar Önleme

Aynalarınızı hem dezenfekte etmek hemde aynı zamanda temizlemek istiyorsanız, boş bir spreyli püskürtme şişeşine ½ (yarım) çay bardağı evsel alkol ve 1 çay kaşığı bulaşık deterjanını ekleyin ve üzerine ılık su ilave ederek güzelce karıştırın. Şimdi iyice karıştırılmış ev yapımı ayna temizleyicinizi aynanıza püskürtün ve mikrofiber bezle kurulayarak parlatın. Böylece aynalarınız hem dezenfekte olurken hemde temizlenmiş ve parlamış olacak.

Ayna Temizlemenin Püf Noktaları” yazısında 2 düşünce

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat
Merhaba! Permolit Boya'ya hoş geldiniz. Size nasıl yardımcı olabiliriz?