Asma Tavan Yapımı ve En Yeni 20 Asma Tavan Modelleri

asma tavan

Asma Tavan Çeşitleri – En Modern 20 Asma Tavan Modelleri

Asma tavan evlerinde değişiklik isteyenlere oldukça pratik bir dekorasyon aracıdır. Asma tavan yapımı ve en iyi 20 asma tavan modelleri galerimizde yer verdik. Eğer eliniz dekorasyon işlerine yatkınsa asma tavan yapımı işini oldukça pratik bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Bu makalemizde en iyi asma tavan fikirleri, alçıpan asma tavan tasarımı kurulumu için en önemli ipuçlarını asma tavan yapımı ve asma tavan malzemeleri ile ilgili bir çok konuyu öğrenebilirsiniz.

Asma Tavan Çeşitleri

Açıkta bulunan Asma Tavanlar (Lay-in)

Bunlar, mevcut olan en yaygın tavanlardır. Farklı yüz desenleri, akustik özellikleri ve yangın dereceleri ile mevcut çok çeşitli karolar vardır. Izgara sisteminin kendisi 15 mm veya 24 mm genişliğinde bir tüfek sistemi olabilir ve en yaygın kullanılan boyutlar 600x600mm veya 1200x600mm’dir. Ayrıca kenar detayları, bazen kenar ucu veya tuğla kenar olarak adlandırılan kare kenar seçenekleri de vardır.

Kare Kenar Detay
Kare Kenar Detay
Tuğla kenarlı detay
Tuğla kenarlı detay

Bu tür tasarımın avantajlarından biri, hızlı ve hızlı bir montajı kolaylaştırmasıdır. Diğer bir avantaj, kolay erişime izin vermesidir, bu nedenle bakım boşluğun içinde gerçekleştirilebilir ve herhangi bir hasar olduğunda karoların kendileri kolayca değiştirilebilir.

Gizli Asma Tavanlar

Bu tavan türleri oldukça tercih edilen ürünlerdi fakat tavana ulaşım açısıdan zor olduğu için artık pek tercih edilmemektedir. Orijinal gizlenmiş kenar detayı, tek su hasarlı / kırık fayansların yerini almayı neredeyse imkansız hale getirdi.

Gizli kenar detayı
Gizli kenar detayı

Aşağıda gösterilen gibi bir kenar detayını kullanarak kolay erişime izin veren bazı gizli tavan türleri de vardır.

Alternatif Gizli kenar detayı
Alternatif Gizli kenar detayı

Yeni bir Asma Tavan Nasıl Kurulur?

Tavan yüksekliği

Asma tavan montajı çok kolaydır. Karar vermen gereken ilk şey tavanın yüksekliği. Tavan, fayansların takılmasına izin vermek için gerçekten 200 mm açıklığa ihtiyaç duyuyor, ancak eğer montajınız 600x600mm’lik hafif bağlantı parçaları daha fazla boşluk gerektiriyorsa yüksekliğe karar verdikten sonra çevre kenarını düzeltmeniz gerekir.

Tavan Düzeni Planlayın

Bir sonraki adım tavanın düzenine karar vermektir. 600x600mm’lik bir sistem kullanarak bir başparmak kuralı olarak, kenarın etrafında mümkün olduğunca en büyük kesilmiş karolara sahip olmalısınız. Örneğin, tavanınız 2700 mm uzunsa, kenar karolarınız bitişik taraftaki eşit kesim boyutunda 450 mm genişliğinde olmalıdır.

Tavan Izgara Sistemini Yükleyin

Tavan ızgarasının düzenini belirledikten sonra, tavan askı teli kullanarak 1200 mm merkezdeki ana destek çubuklarını sabitlemeniz gerekir. Tel ayrıca 1200mm merkezlerde de belirtilmelidir. Daha sonra 1200mm çapraz t profilleri, ana t profilleri ve 600mm çapraz t profilleri arasındaki 600mm merkezlerinde 1200mm çapraz t profilleri ile birleştirin.

Asma tavanların montajı nispeten kolaydır, ancak tüm bunlar biraz karmaşık veya becerilerinizin ötesinde geliyorsa, o zaman profesyonel bir yardım almanız gerekir.

Asma Tavanlarınız İçin Gerekli Malzemeler

  • Metal veya bir el demir testeresi
  • Beş metrelik rulet, bıçaklı bir bıçak, işaretlemek için bir kalem
  • Matkap ve tornavida
  • Alçı levha
  • Dübel ve vida
  • Çelik Dübel
  • Köşe profili

Asma Tavan Parametreleri

Standart Asma Tavan Duvarı 

Çevre kenarındaki asma tavanları bitirmenin birçok farklı yolu vardır. Bunların en yaygın olanı ve aynı zamanda en düşük maliyet standart bir açı düzenlemesidir. Duvarlar düz ve düz olduğu sürece standart açı düzeltmesi iyidir.

"Standart
Standart Asma Tavan Duvarı 

Gölge Kenar Asma Tavan

Başka bir yol, standart köşe profili yerine görsel olarak daha iyi duran gölge kenar köşe profilini kullanmaktır, ancak odanın köşeleri 90 derecelik açı değilse, istediğiniz sonucu elde edemeyebilirsiniz. Ayrıca standart açı düzenlemesi gibi duvarların düz ve düz olması gerekir, aksi takdirde duvar ve döşeme arasında boşluklar oluşabilir.

Gölge Kenar Asma Tavanlar
Gölge Kenar Asma Tavan

Kereste Gölge Tahta ile Standart Asma Tavanlar

Tavan çevresini bitirmenin en iyi yolu, bir gölge çıta kullanmaktır ve düz olmayan duvar için bunu kullanabilirsiniz. Açılı bir kestirmeye hala ihtiyacınız olsa da tamamlandıktan sonra genel efekt tavanın yüzer gibi görünmesini sağlar. Yukarıdaki çeper kenarlarından farklı olarak, gölge çıtaları sıvalı olmayan tuğlalarda da mükemmeldir, çünkü ahşap çıta duvardaki tüm küçük dalgalanmaları kaplar.

Kereste Gölge Tahta ile Standart Asma Tavan Duvar Döşeme
Kereste Gölge Tahta ile Standart Asma Tavanlar

Asma Tavan Boyanır Mı?

Plastik ve tavan boyası ile asma tavanlarınızı boyayabilirsiniz; fakat asma tavanlarınızı boyarken unutmamanız gereken özellikle ofislerde kullanılan asma tavanlar oynak bir yapıya sahip oldukları için rulo ile fırçalarken zorluk yaşayabilirsiniz bu nedenle boya tabancası ile boyamanızı önerebiliriz. Sert bir yapıya sahip olan modellerde rahatlıkla rulo fırça ile uygulama gerçekleştirebilirsiniz. Asma tavanlarınız için boya önerisi olarak Permolit Boya’nın tavan boya grubunda yer alan Permolit Süper Tavan Boyası, Permoplus Tavan Boyası ve Permomax Antibakteriyel Tavan Boyasını kullanabilirsiniz.

Plastik boyası olarak ise;  her türlü yüzeye mükemmel yapışan; çatlama, kabarma ve dökülme yapmayan Permoplast Plastik İç Cephe Boyasını kullanabilirsiniz.

Permoplast Plastik İç Cephe Boyası
Permoplast Plastik İç Cephe Boyası

En Modern 20 Asma Tavan Modelleri

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat
Merhaba! Permolit Boya'ya hoş geldiniz. Size nasıl yardımcı olabiliriz?