Ahşap Yüzeylerde Koruyucu Yağlar Neden Kullanılmalı

Ahşap Yüzeylerde Koruyucu Yağlar Neden Kullanılmalı

Ahşap Yüzeylerde Koruyucu Yağlar Neden Kullanılmalı ?

Ahşap yüzeylerde koruyucu yağlar neden kullanılmalı ? Neden cila değil? Ahşap yağları, ahşap için koruyucu, dekoratif ve su itici kaplama görevi görür. Yağlar derinlere nüfuz ederek ahşabı besler ve doğal yağlarını yeniler. Ayrıca ahşabın doğal dokusunu güçlendirirler ve genellikle ışıltılı parlak bir görünümden ziyade daha satenimsi parlaklığa sahiptirler.

Permokorur Tik Yağı Neden Kullanılmalı ?

Genellikle pahalı görünmelerine rağmen, ahşap yağları uzun vadeli koruma sağlarlar, doğru ve sabırla uygulandığında yıllara meydan okurlar.

Mantar ve küften korunmaya ihtiyaç duyan dış mekan ahşapları, koruyucu artı vernik uygulaması ile daha iyi olabilir. Vernik ayrıca önceden boyanmış, veya verniklenmiş yüzeylere de uygulanabilir, tabii biraz zımparalandıktan sonra. Öte yandan yağlar genellikle çıplak, doğal ahşaba uygulanmalıdır. Vernik, ahşaba sert bir kaplama verirken, ahşap yağları ahşabın derinliklerine nüfuz eder. Yağ uygulama süreci bazen bir vernik veya koruyucu işlemle kaplamaktan daha zahmetli ve zaman alıcı olabilir. Ekstra koruma için genellikle bazı ahşap yağlarının üzerine vernik uygulanabilir.

Tik Yağı

Tik yağı, genellikle keten tohumu yağı, vernik ve beyaz ispirto içeren farklı bileşenlerin bir kombinasyonundan yapılır. İçeriğinin hiçbiri tik ağacından gelmez ve tik ağacı dışındaki ahşaplarda kullanılabilir ,ancak esas olarak tik ağacına benzerlik gösteren sert ağaçlarda daha çok tercih edilir. Tik yağı, teknelerin ahşap kaplamaları, zemin kaplamaları ve mobilyalarında kullanımı ile bilinir ve görünüşünü ve koruyucu özelliklerini korumak için düzenli olarak yeniden uygulamaya ihtiyaç duyar. Tik yağı, kapatılmamış ahşaba nüfuz eder ve geleneksel ahşap mobilyalarda doğal mattan satine bir görünüm bırakmak için iyidir. Düzenli kullanım ahşabı besler, canlandırır ve en önemlisi ahşabın yıpranmış görünümünü düzeltir ve ahşaba saten bir görünüm verir.

Tik Yağı Nasıl Uygulanmalı

Öncelikle tik yağını uygulayacağınız ahşap yüzeyini, iyice temizleyin. Temizleme işleminde, liken ve yosunu temizleyecek iyi bir temizleyici kullanın. Uygulama yapmadan önce kutu üzerindeki talimatları dikkatlice okuyun, maksimum fayda sağlamak için, talimatlara uyun. Ürünü uygularken önce her kat arasında 12-24 saat ve son kattan en az 1 gün sonra fırça veya tüy bırakmayan bir bezle 2-3 ince kat daha tik yağı uygulayın.

Unutmayın, yağlardan herhangi birini uygulamak için kullanılan bezler, güneşte , ateşe yakın, bir yığın şeklinde bırakılırsa kendiliğinden yanma riski taşır. Bu sebeple, yağlanmış bezleri atmadan önce düz bir şekilde kurumasını sağlayın veya suya batırın. Böylece güvenli bir şekilde atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat
Merhaba! Permolit Boya'ya hoş geldiniz. Size nasıl yardımcı olabiliriz?