Renklerin Psikolojisi ile Evde Kullanılan Renkler Ruh Halini Belirliyor

Renklerin Psikolojisi ile Evde Kullanılan Renkler Ruh Halini Belirliyor

Renklerin Psikolojisi

Evlerimiz zevklerimizin bir yansımasıdır: Çoğumuz kişiliklerimize ve tercihlerimize göre dekor ve mobilyaları seçiyoruz. Ancak hiçbir şey, bir evin kişiliğini ve sahiplerini kullandığımız renklerden daha hızlı tanımlamaz. Renklerin psikolojisi bir evde kullanılan renkler çabucak ruh halini belirler ve bununla beraber evde yaşayanların ve konuklarında ruh halini etkiler.

Tutkulu Kırmızı

Birçoğu için kırmızı bir odanın enerji seviyesini yükseltir: Heyecanı harekete geçirir, sevginin sembolüdür ve iştah açıcı olabilir.

Bir Teksas Üniversitesi araştırması, kırmızı bir ofiste çalışanların mavi-yeşil bir ofiste çalışanlardan daha fazla olumsuz ruh hali gösterdikleri tespit edilmiş. Fakat bir miktar kırmızı ( British Columbia Üniversitesi araştırmasına göre ) insanların odaklanmasına yardımcı ve hafıza üzerinde olumlu bir etkiye sahip.

Kırmızı kullanmak istiyorsanız, bordo veya garnet gibi sıcak, koyu kırmızıları deneyin. Bu wine like tonda kırmızıların insanları bir araya getirdiği ve konuşmayı  uyardığı düşünülen yemek odalarında veya mutfaklarda kullanılmalı.

Sakinleştirici Pembe

Pembe en romantik renk olarak kabul edilir ve genellikle de kadınlarla ilişkilendirilir. Öfke ve kaygıyı azaltmada faydalı bulunmuştur, bu nedenle yıllar önce ABD ve Kanada’daki bazı hapishaneler mahkumları sakin tutma denemesinin bir parçası olarak pembe boyandı. Pembe, yatak odası duvarlarında ve yoga stüdyolarında veya meditasyon alanlarında daha çok tercih edilir. Ayrıca oturma odalarında, banyolarda ve yatak odalarında yatak takımlarında, mobilyalarda veya duvar sanatında tercih edilen rahatlatıcı bir vurgu rengidir.

Neşeli Sarı

Birçok insan için sarı, güneş ışığının sevincini yakalar ve mutluluğu iletir. Sarı mutlu renklerin enerji verdiği ve canlandırdığı mutfaklar, yemek odaları ve banyolar için mükemmeldir. Salonlarda, girişlerde ve küçük alanlarda, sarı geniş ve misafirperver hissettirebilir. Ayrıca, bu odalara sıcaklık kattığı için çok fazla güneş ışığı almayan odalar için harika bir renk seçeneğidir.

Sakin Mavi

Birçok insan en sakinleştirici renkler arasında mavi bulur. Hafif, yumuşak maviler ve hatta bazı derin maviler bile sakinleştirici bir etkiye sahiptir. Mavilerde çok meditatif ve sakinleştirici bir şey var. Mavi, mavi bir gökyüzü ve sakin, güzel bir hava ile ilişkilidir, bu da bizi anında rahatlatır. Bu yüzden bu renk sakin olarak kabul edilir ve genellikle yatak odaları ve banyolar için önerilir.

Mavinin bazı tonları çok serin ve neredeyse iç karartıcı olabilir, ancak biraz mor veya sarı eklenmesi onu ısıtabilir ve daha mutlu edebilir.

Sosyal alanlarda gevşemeyi teşvik etmek için deniz salyangozu gibi daha sıcak mavileri veya cerulean ve turkuaz gibi parlak mavileri düşünün.

Ofisinizde maviyi de düşünebilirsiniz: British Columbia Üniversitesi tarafından yapılan araştırma, mavi renklerin tasarım gücünü arttırdığını buldu.

Doğal Yeşil

Yeşil, göz için en huzurlu renk olarak kabul edilir, bu da evdeki hemen hemen her oda için doğal yeşili uygun hale getirir. Mutfakta, oturma odasında, rahatlamayı teşvik eder, ancak konfor ve beraberliği teşvik etmek için de yeterli sıcaklığa sahiptir.

Yeşil (özellikle mavi-yeşil) dekorasyon için ana renk olarak kullanıldığında sakinleştirici bir etkiye sahiptir, bu da yatak odaları için mükemmel bir seçimdir. Yeşil ofislerde çalışan kişilerin işlerinden daha memnun oldukları araştırmalarda belirtiliyor.

Sofistike Mor

Mor, özellikle patlıcan gibi koyu tonlarında zengin, dramatik, sofistike ve biraz kadınsıdır. Lüks ve yapıcılıkla ilişkilidir, homeoffice rengi olarak soluk mor bu sebeple iyi bir tercihtir. Lavanta ve leylak gibi morun daha hafif versiyonları, yatak odalarına mavi ile aynı huzurlu kaliteyi getiriyor.

Hevesli Portakal

Turuncu heyecan ve coşku uyandırır – enerjik bir renktir. Bir oturma odası veya yatak odası için iyi bir renk olmasa da (genellikle çok canlı ve uyarıcıdır), egzersiz odaları ve mutfaklar için mükemmeldir.

Turuncu, tüm dinamizmi, duygusallığı ve enerjisi ile dostluğun ve mutluluğun bir karışımdır. diyor Kırmızıdan daha mutlu ve çok daha az agresiftir. Terra-cotta ve diğer dünyevi turuncu tonları, iştahı uyarmaya yardımcı oldukları için mutfaklarda çok yönlü kullanım eğilimindedir. Parlak portakal tonları da mükemmel bir vurgu rengi oluşturur. Yastıklar, tabaklar, havlular, kilimler, çiçekler ve hatta tek başına bir sandalye veya kanepe olarak kullanabilirsiniz.

Renklerin Psikolojisi Tarafsız Dengeleme İçin Nötr Tonlar

Nötrler (siyah, gri, beyaz ve kahverengi) en esnek renklerdir: Bunları temel olarak kullanabilir. Nötr renkler genellikle yumuşaktır  zihne ve ruh haline sessizdir. Beyaz, temizlik ve masumiyetin yanı sıra sofistike bir sembol olarak görülebilir (saf beyaz yaygın olarak kullanıldığında göz yorgunluğuna neden olabilir). Siyah gibi davranabilen siyah veya koyu kahverengi, en iyi şekilde küçük dozlarda vurgu olarak kullanılır. Bazı uzmanlar, renk düzenini topraklamak ve derinlik sağlamak için her odanın siyah veya koyu kahverengi bir dokunuşa ihtiyaç duyduğunu iddia ediyor.

Toprak tonları klasik nötr olduğundan topraklama etkisi sağlamak için evlerde kullanılabilir. Pas tonları, tuğla tonları ve kahverengiler, hatta en derin çikolata kahverengisini düşünün.

Nötrler odalara rahat ve samimi bir his verir. Çikolata rengi özellikle bir odayı daha samimi hale getirmek için iyi bir nötr tondur. Griler ve bej karışımları da şu anda popüler nötrlerdir.

Renklerin Psikolojisi

Renk seçiminde alan halilarını ikinci bir duvar olarak düşünün
Renk seçiminde alan halilarını ikinci bir duvar olarak düşünün
Yumuşak açık tutuncu tunlar, koyu tonlara göre daha yatıştırıcıdır
Yumuşak açık tutuncu tunlar, koyu tonlara göre daha yatıştırıcıdır
Nötrler daha parlak renkleri vurgulamak için, rahatlatıcı bir temel görevi görür
Nötrler daha parlak renkleri vurgulamak için, rahatlatıcı bir temel görevi görür
Dört duvarı ve tavanı yatıştırıcı aynı tona boyayın
Dört duvarı ve tavanı yatıştırıcı aynı tona boyayın
Nötr vurgular renkli boyanın etkilerini yumuşatır.
Nötr vurgular renkli boyanın etkilerini yumuşatır.
Parlak tenkli mobilyalar, nötr duvarların olduğu bir dekorasyonu iyi tamamlar
Parlak tenkli mobilyalar, nötr duvarların olduğu bir dekorasyonu iyi tamamlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat
Merhaba! Permolit Boya'ya hoş geldiniz. Size nasıl yardımcı olabiliriz?