Parke Zeminler Nasıl Temizlenir?

Parke Zemin Temizliği Nasıl Yapılır

Parke Zeminler Nasıl Temizlenir?

Parke zeminler evinize toprak gibi sıcak ve doğal bir güzellik getirir. Dolayısı ile dayanıklıdırlar ve uygun bakımla onlarca yıl dayanırlar.
Yani parke zemin temizliği ipuçlarını izleyerek güzel görünmelerini sağlayabilirsiniz.

Parke Zemin Temizliği Nasıl Yapılır

Parke Zemini Tozdan Arındırma

İlk adım: Zemini çizebilecek kir, toz, evcil hayvan tüyü ve diğer kalıntıları temizlemek için bir toz paspası, mikrofiber paspas veya elektrikli süpürge kullanın. Zeminin yüzeyine zarar verebileceğinden, elektrikli süpürgenizin uygun olan başlığını ile  yerleri alın. Zemin fırçası eklentisini kullanın. Trafiğe bağlı olarak yani sahip olduğunuz evcil hayvan ve çocuk sayısı önemli, bunu haftada en az bir kez yapmanız gerekir.

Parke Zemini Temizleme

Toz paspaslama, zamanla oluşan kirleri çıkarmaz. Periyodik derinlemesine temizlik için sıvı bir temizleyici kullanmanız gerekir. Ticari bir ahşap temizleme ürünü kullanabilirsiniz. Üreticinin talimatlarını izlediğinizden emin olun.

Bir ölçek sirkeyi 10 ölçek ılık suya karıştırarak kendi temizleyicini de yapabilirsin. Bu karışıma birkaç damla sıvı Kastilya sabunu ekleyin. Kastilya sabunu bulamazsanız yine doğal bitkisel bir sabun tercih edin

Hangi temizleyiciyi seçerseniz seçin, ahşap zeminlerin ve mühendislik ürünü parke zeminlerin temizliği aynıdır. Temizleme solüsyonunuza bir bez veya sünger paspası daldırın, İyice sıkın, böylece paspas ıslak değil nemli olur. Zemini çok fazla ıslatmamaya dikkat ederek zemini temizleyiciyle silin. Paspası temiz suyla durulayın, yine aynı şekilde fazlasını sıkın ve temizleyiciyi zeminden arındırmak için zemini nemli paspasla tekrar paspaslayın. Zemindeki fazla suyu temiz, kuru bir havluyla silin çünkü su zemine zarar verir.

Parke Zemini Parlatmak

Parke zeminleri temizlemek için kaynar su ve iki poşet çay da kullanabilirsiniz. Çaydaki tanik asit güzel bir parlaklık oluşturur. İki çay poşetinin kaynar suda birkaç dakika demlenmesine izin verin. Çayı bir kovaya dökün. Yumuşak bir bez alıp çayın içinde sıkın. Bezin ıslatılması değil, sadece nemli olması gerekir. Bu, zeminin çabuk kurumasını sağlayacaktır. Zemini kurulayın ve parlaklığa hayran kalmaya hazır olun.

Temizlik Sonrası Çizikleri Kapamak

Temizledikten sonra kalan çizikleri kapatmak, ahşap bir zeminin nasıl temizleneceğini bilmenin bir parçasıdır. Zeminin rengine uygun bir mum boya alın ve boşluğu doldurmak için çizik üzerine sürün. Fön makinesini yüksek ayara getirin, mum boyanın uygulandığı alana tutun, bu bölgeyi ısıtın, ardından yumuşak bir bezle parlatın.

Yeni temizlenen parke zeminlerinizin kirlenmesini ve hasar görmesini önleyin. İçeri giren kiri ve nemi azaltmak için dış kapıların içine ve dışına paspas koyun. Mobilyaların altında zemin koruyucuları kullanarak ve özellikle ev trafiğinin yoğun olduğu yerlerde kilim kullanarak çizilmeleri önleyin. Ahşap bir zeminin nasıl temizleneceğini bilmek, evinizdeki parke zeminlerin yıllarca güzel görünmesini sağlayacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat
Merhaba! Permolit Boya'ya hoş geldiniz. Size nasıl yardımcı olabiliriz?