Mutfak Fayansları Nasıl Boyanır

Mutfak Fayansları Nasıl Boyanır

Mutfak Fayansları Nasıl Boyanır ?

Eski tarz tasarıma veya renge sahip, seramik karolarınız, fayanslarınız mı var? Kendinize sorabileceğiniz ilk soru, “Fayans boyayabilir misiniz?” Fayanslarınızı değiştirmeyi seçebilir veya bir kat boya ile güncelleyebilirsiniz. Düzgün yapıldığında, seramik boyalı karolar hemen hemen her odada harika görünür. Tabii ki, duş fayanslarını boyamak tavsiye edilmez, ancak diğer alanlar uygundur. Şömine fayansı, banyo fayansı, mutfak fayansı boyamak, işlem adımları olarak temelde aynıdır. Mutfak fayansları nasıl boyanır makalemizde, fayansların boyamaya nasıl hazırlanacağını ve fayansların nasıl boyanacağını anlatıyoruz.

Eski Fayansların Temizliği

Mutfak Fayansları Nasıl Boyanır – 1. Adım Eski Fayansların Temizliği

Fayansları boyamaya başlamadan önce, temizliği çok önemlidir. Fayanslar genellikle, mutfak ve banyo gibi çok sık kullanılan alanlarda bulunur, bu sebeple kir ,sabun artığı, yağ gibi pek çok kire maruz kalır. Fayansları temizlemek için ticari bir temizleyici ve sünger kullanın. Temiz suyla durulayın ve bir sonraki adımdan önce tamamen kurumasını bekleyin.

İpucu: Tamamen temiz olduklarından emin olmak için özellikle mutfak fayanslarında yüzey temizliği için yağ çözücü içeren bir temizleyici kullanın .

Çentikleri ve Çatlakları Onarın

Çentikleri ve Çatlakları Onarın

Fayanslar çok dayanıklıdır ve yıllarca harika görünür, buna rağmen aşınma ve yıpranma belirtileri gösterebilir. Fayansları boyamadan önce dikkatlice incelediğinizden emin olun. Çatlakları ve çentikleri doldurun . Bir sonraki adıma geçmeden önce bıçağınızla fazlalıkları sıyırdığınızdan ve dolgu malzemesinin kuruduğundan emin olun.

Eski Fayansları Zımparalayın

Eski Fayansları Zımparalayın

Tüm karoların bir sır tabakası vardır. Boyanın bu sırlara yapışması zordur, bu yüzden onu çıkarmak çok önemli. Karoyu boyamadan önce elle zımparalamak veya makine ile zımparalamak için 100 numara kumlu zımpara kağıdı kullanın. Zımparalamayı bitirdiğinizde, zımpara taneciklerini silmek için nemli bir bez kullanın.

İpucu: Fayans yüzeyine zarar vermekten kaçınmak için zımparalarken çok basınç uygulamayın.

Mutfak Fayansları Nasıl Boyanır - Astar uygulama

Astar uygulayın

Nihai hedefiniz ister koridorda mozaik fayanslar olsun, isterse tezgah arkası renkli desenli fayanslar olsun , en önemli adımlarından biri astar kullanmaktır. Astarlar, istenmeyen renkleri ve tasarımları gizler, ayrıca boyanın fayanslarınıza daha iyi yapışmasına yardımcı olur. Astarı eşit şekilde sürün. Gerekirse iki kat uygulayın. Sonraki adıma geçmeden önce astarın kurumasını bekleyin.

İpucu: Fayansları teker teker elle boyuyorsanız, daha fazla kontrol için rulo yerine küçük, düz bir boya fırçası kullanın.

Mutfak Fayansları Nasıl Boyanır

Fayanslara Boya uygulama

Fayanslara eşit şekilde boya uygulamak için boya rulosu kullanın. Boyanın tamamen kurumasını bekleyin. İsterseniz şeffaf bir poliüretan katı ekleyin.

İpucu: Fayansları boyarken, alanın iyi havalandırıldığından emin olun. Bir boya maskesi ve koruyucu giysiler giyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat
Merhaba! Permolit Boya'ya hoş geldiniz. Size nasıl yardımcı olabiliriz?