Mat, Yarı Mat ve Parlak Boya Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

Mat Boya Mı Parlak Boya Mı Hangisi Boyayı Kullanmalıyım?

Mat Boya Mı Parlak Boya Mı Hangi Boyayı Kullanmalıyım?

İç tasarım için çok sayıda renk tonu ve bunları birleştirmenin sayısız yolu vardır, tabiki bu işinizi hiçte kolaylaştırmıyor. İstediğiniz ambiyansı tamamlamak için renk şemasını seçtiğinizde, dikkat etmemiz gereken bir diğer önemli unsur da boya parlaklığı olacaktır. Mat boya mı parlak boya mı acaba hangisini seçmelisiniz? Aslında bu odanızın kullanım şekline göre değişir, mat boyalar yatak odaları, oturma odaları ve yemek odaları için iyi bir seçimdir. Yarı parlak yani yarı mat boyalar daha düşük yoğunlukta zarif ve yumuşak bir parlaklık yansıtır. Mat boyalardan daha dayanıklıdırlar ve bakımı daha kolaydır. Parlak boyalar yüzeylerdeki kusurları abartmaktadır.

Boyalar Genellikle 4 Temel Parlaklıkta Üretilir

Boya parlaklığının seviyesi, rengin algılanması ve yüzeye uygulanabilirliği üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Sadece parlak boya seviyesi duvarların görsel etkisini belirlemekle kalmaz, aynı zamanda dış etkilere karşı daha dirençli hale getirir. Parlaklık, hasar ve neme karşı boya direncini arttırır. Daha fazla parlaklık seviyesi rengi, daha az parlak veya parlak olmayan tonlara kıyasla daha hafif ve renk yoğunluğunu daha zengin yapar. Boyalar genelde 4 temel parlaklıkta üretilir bunlar;

  • Mat boya
  • Yarı parlak (yarı mat) boya
  • Parlak boya
  • Ekstra parlak (saten) boya

?İpucu : Parlak boya seçerken dikkatli olmalısınız, çünkü parlak boyalar yüzeydeki tüm kusurları ve boyama hatalarını daha görünür hale getirir.

Odalara göre boya parlaklığı kullanım seviyeleri

Mat Boya

Mat boyalar üreticiye bağlı olarak, en düşük parlaklığa sahiptir. Duvarlardaki küçük kusurları örtmek için idealdir, ancak daha yüksek parlaklık seviyesine sahip boyalardan daha az dayanıklı ve bakımı daha zordur. Ayrıca, mat boyalar boyama hatalarını daha az görünür hale getirir. Mat boyalar yatak odaları, ufak oturma odaları, yemek odaları ve tavanlar için iyi bir seçimdir.

Yarı Parlak (Yarı Mat) Boya

Yarı parlak (yarı mat) boyalar daha düşük yoğunlukta zarif ve yumuşak bir parlaklık yansıtır. Mat boyalardan daha dayanıklıdır ve bakımı daha kolaydır. Sık kullanılan odalar, neme maruz kalan ve daha sık temizlik gerektiren odalar için tavsiye edilir. Yarı parlak boyalar, mutfaklar, banyolar, çocuk odaları, koridor, dolap kapıları, ayakkabı dolapları ve mutfak mobilyaları için mükemmel bir seçim olduğunu kanıtlamıştır.

Parlak boya

Parlak boyalar son derece yansıtıcı bir parlaklığa sahip, çok dayanıklı ve stabildir. Parlak boyaların temizlenmesi ve bakımı kolaydır. Parlak boyalar yüzeylerdeki kusurları abartmaktadır. Çok sık kullanılan odalar için kullanılırlar, mesela; çocuk odaları, koridorlar, mutfaklar, ofisler, catering tesisleri, kapılar gibi sık temizlik gerektiren odalar için iyi bir seçimdir.

Ekstra Parlak (Saten) Boya

Yüksek parlaklıktaki (saten) boyalar cam gibi son derece parlak, cilalı bir görünüm oluşturur. Çok dayanıklıdırlar, hasara karşı dayanıklıdırlar ve bakımı en kolay olan boyadır. Etraftaki ışığın çoğunu yansıtırlar, bu da yüzeylerdeki tüm kusurların kolayca fark edildiği anlamına gelir. Yüksek parlaklıktaki boyaların bir dezavantajı, bir sonraki boya katının uygulanmasının daha zor olmasıdır. Çok sık kullanılan odalar, evcil hayvanların yaşadığı odalar, çocuk odaları, kapılar, koridorlar için çok parlak boyalar önerilir.

?İpucu : Endüstride, boyalardaki parlaklık yüzdesi standardı tam olarak tanımlanmamıştır, bir üreticinin saten boya olarak tanımladığı şey, diğer üreticide yarı parlak olarak yer alabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat
Merhaba! Permolit Boya'ya hoş geldiniz. Size nasıl yardımcı olabiliriz?