Salon bahçe çiçekleri isimleri resimleri ve özellikleri

En güzel çiçek isimleri ve özellikleri salon bahçe çiçekleri isimleri

En güzel çiçek isimleri ve özellikleri salon bahçe çiçekleri isimleri

En güzel çiçek isimleri ve özelliklerinin yer aldığı bölüme geçmeden önce çiçekler hakkında biraz bilgi verelim. Çiçekler, bitkinin tohum üretmekten sorumlu bir parçasıdır. Genellikle alerjimiz yoksa koklamaktan keyif duyduğumuz güzel bir kokuya sahiptirler ve türüne göre çeşitli renklerde yapraklardan oluşur. Çiçekli bitkiler, erkek ve dişi çiçekleri kullanarak içinde yeni tohumlar üretirler. Bazı bitkiler erkek veya dişi çiçeklere sahip olabilir. Bir ağacın erkek çiçekleri varsa, meyve üretmez, sadece dişi çiçekli ağaçlarda üretilirler.

Bebek Çiçeği (Bebek Orkide) Anguloa Uniflora

Anguloa uniflora orkidesi , Venezuela, Columbia ve Ekvador çevresindeki Andes bölgelerinde yetişir. Güney Amerika’dan gelen Anguloa cinsinde 10 türü vardır. Kundaklanmış bebek görüntüsünde olan bu orkidenin bakımı diğer orkide türlerine benzer. Bebek orkideler yaklaşık 2 metre yüksekliğine erişebilirler ve bu özellikleriyle en büyük bitkiler arasındadır.

En güzel çiçek isimleri Bebek Çiçeği Bebek Orkide Anguloa Uniflora
Bebek Çiçeği (Bebek Orkide) Anguloa Uniflora

Adı, çiçeğin battaniyelere çevrilmiş minik bir bebeğin görüntüsünü andırmasından dolayı bebek orkide yada kundaklanmış bebek orkidedir. Bitki için bir başka isim olan lale orkide, açılmadan önceki görüntüsünden dolayı verilmiştir.

En güzel çiçek isimleri Bebek Çiçeği Bebek Orkide Anguloa Uniflora
Bebek Çiçeği Bebek Orkide Anguloa Uniflora

Yaprakları balmumu, krem ​​renkli ve tarçın kokuludur. Çiçekleri uzun ömürlüdür ve az ışıklı yerlerde daha güzel yetişirler yani daha çok ılıman ve soğuk ortamları severler, ve gölgeleri tercih ederler.

Orkide ( Orchidaceae )

Orkide ailesi olarak bilinen, genellikle renkli ve kokulu olan çiçek açan çiçekli bitkilerin çeşitli ve yaygın bir ailesidir. Orkide çiçekli bitkilerin en büyük iki ailesinden biridir. Orkide tohumları çok küçüktür ve doğada rüzgar, hava ve su ile taşınır. Orkide pahalı bir çiçek olması ile bilinir, bunun temel nedeni üretim aşamasındaki zorluklar olduğu gibi düzenli olarak bakım gerektirmesidir.

En güzel çiçek isimleri Orkide
Orkide

Ayçiçeği ( Helianthus )

Her ne kadar salonumuzda yetiştiremesek de ilginç özellikleri açısından listemizde aldığımız ayçiçeği, bilimsel açıdan Helianthus (Helia: Güneş Anthus: çiçek) olarak da bilinir. Ayçiçeği güneşe doğru hareket etme özelliği “heliotropism”olarak adlandırılır.

Bir tropizm biçimi olan heliotropizm, güneşin yönüne cevaben bitki kısımlarının günlük hareketi veya mevsimsel hareketidir. Bazı bitkilerin güneş yönünde hareket etme alışkanlığı, bir tropizm biçimi. Wikipedia (İngilizce)

Ayçiçeği, arsenik, kurşun ve uranyum gibi zehirli elementleri topraktan çıkarmak için kullanılabilir. Çernobil felaketinden sonra, yakındaki bir göletten sezyum-137 ve stronsiyum-90’ı çıkarmak için kullanılmıştır. Ayrıca tohumları çekirdek olarak atıştırmalık için kullanılırken ayçiçek yağıda yemek pişirmek için yaygın olarak kullanılır.

Ayçiçeği
Ayçiçeği

Nergis ( jonguils ) Narcissus

Gallerin ulusal çiçeği ingiltere de jonguils olarak da bilinen nergis, alzheimer hastalığının tedavisi için bir ilaç olan galantamin üretiminde ticari kullanım için yetiştirilmektedir. Nergis çiçeğinin tüm türlerinde çiçek kısımlarında ve aynı zamanda yapraklarında lycorine adlı alkaloid zehir vardır. Nergis soğanları, soğan türü ile karıştırılabilir ve yemekle pişirilir veya tüketilirse zehirlenmeye neden olabilir.

Nergis ( jonguils ) Narcissus
Nergis ( jonguils ) Narcissus

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat
Merhaba! Permolit Boya'ya hoş geldiniz. Size nasıl yardımcı olabiliriz?