Doğru Boya Miktarı Nasıl Hesaplanır? Kolay Boya Hesabı

Doğru Boya Miktarı Nasıl Hesaplanır? Kolay Boya Hesabı

Evinizde yenilik yapmaya karar verdiniz fakat bütçeniz kısıtlıysa doğru boya miktarı nasıl hesaplanır, boya hesaplama konusunda bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Ev boyama işini kendiniz yapsanız veya profesyonel bir yardım alsanız da ev boyamasında doğru boya miktarına ulaşabilmek için metrekare başına fiyatı nasıl hesaplayacağınızı bilmek, maliyetleri tahmin etmek; teklifleri karşılaştırmak için faydalı bir yoldur. Doğru boya miktarı hesaplamak boya ustalarının doğru miktarda boya almasına yardımcı olabilir, Permolit Boya Sarfiyat Tablosu sayfamızdan boya hesaplama için hangi boya ile ne kadar alan boyanabilir öğrenebilirsiniz. Yazımızda ‘’Doğru boya miktarı nasıl hesaplanır? Kolay boya hesabı yapmanın yollarını öğreneceksiniz.

Boyanacak alan nasıl hesaplanır?

Boya işine başlamadan önce hem maliyeti hesaplama, hemde gerekli boya hesaplama için önce boyanacak alanın metrekare cinsinden ne kadar olduğunu bulmanız gerekir. Bunun için hem sağlıklı hemde kolayca hesaplayacağınız formülü aşağıda bulabilirsiniz.

Boyanacak Duvar alanı hesaplama

Odanın eni yani kısa olan tarafı ile Odanın boyu yani uzun tarafının toplamı 2 ile çarpılır ve Odanın çevresi bulunmuş olur.

ODA ENİ + ODA BOYU * 2 = ODA ÇEVRESİ

Odanın çevresi ile Odanın yüksekliği, yani yerden tavana kadar olan kısım çarpılarak Bürüt Duvar alanı bulunmuş olur.

ODA ÇEVRESİ * TAVAN YÜKSEKLİĞİ = BRÜT DUVAR ALANI

Bulunan Duvar alanından kapı ve pencereleri çıkartarak Net Duvar Alanını bulacağız, bunun için odaya açılan kapıların en ve boy oranı çarpımı ve pencerelerin en ve boy oranı çarpımları toplanarak daha önce elde ettiğimiz brüt duvar alanından çıkartılır.

KAPI EN * KAPI BOY = KAPI ALANI

PENCERE EN * PENCERE BOY = PENCERE ALANI

KAPI ALANI + PENCERE ALANI = BOYANMAYACAK ALAN

BRÜT DUVAR ALANI – BOYANMAYACAK ALAN = NET DUVAR ALANI

Boyanacak Tavan alanı hesaplama

Tavan için farklı bir boya kullanacağınız için tavan alanını da ayrıca hesaplamız gerekiyor. Tavanlar, özellikle akustik ve çok yoğun tavanlar olmak üzere % 85 daha fazla boya sarfiyatına neden olmaktadır. Tavan boyasında boya sarfiyatını azaltmak için üstün özellikleriyle boya ustalarının bir numaralı tercih olan Permolit tavan boyasını sizlere önerebiliriz.

Tavan alanını hesaplarken Odanın eni yani kısa olan tarafı ile odanın boyu yani uzun tarafının çarpımı bize boyanacak Tavan Alanı bilgisini verir.

ODA ENİ * ODA BOYU = TAVAN ALANI

Hangi Duvar Boyası iyidir, nasıl seçmeliyim ?

Yukarıdaki bilgiler ile evin boyanacak duvar ve tavan alanlarını belirledikten sonra sıra maliyet çıkartmaya geldi. Duvar boyasını seçerken boya ve malzeme fiyatındaki etkenler aşağıda sıralanmıştır.

  • Ev boyama maliyetini çıkartırken boyama öncesi hazırlıklar, uygulama ve temizlik için malzemelere harcayacağınız rakamı mutlaka maliyetinizin içine ekleyin.
  • Duvar boyası için profesyonel bir destek almak istiyorsanız boya ustasına ödeyeceğiniz ücreti de mutlaka göz önünde bulundurun.
Boya Hesaplama - Doğru boya miktarı
Boya hesaplama

Ne kadar boya ve astar kullanılır miktarını bulun

15 litrelik bir kutu boya ile ne kadar alan boyanır ? 

Boya maliyetlerini hesaplarken, yapı marketlerde 15 litrelik bir kutu boyanın ne kadar alanı boyayacağı sorulur. Aslında bu boyanın çeşidine, uygulanacak alana, uygulama tekniğine ve boyanın kalitesine göre değişkenlik gösterir.

Ayrıca boyanın kalitesine ve dolayısı ile kapatma gücüne bağlı olarak her boya aynı miktarda alanı boyayamaz. Plastik, silikon veya yağlı boya olsun her boya çeşidinin piyasada farklı kalitede olanları vardır. Birinci kalite bir plastik boya, ikinci kalite bir plastik boyadan 3-4 kat daha fazla alanı boyayabilir. Permolit Boya Sarfiyat Tablosu ile iç cephe boya miktarı, dış cephe boya miktarı, tavan boya miktarı, binder ve astar sarfiyat miktarlarını öğrenebilirsiniz.

15 Litre birinci kalite ( kaliteli bir plastik boya, kaliteli sentetik boya veya kaliteli silikonlu su bazlı boya) 80 metrekare daireyi rahatlıkla 2 kat boyayabilmelidir. 1. Kalite Permolit Boya duvar boyası ile ilgili fiyat listesine ”En Yakın Permolit Bayinden” ulaşabilirsiniz.

  • Kullanacağınız boyayı daha önce denemediyseniz ve kalitesinden emin değilseniz boyanın çeşidine göre su veya tiner gibi fazla inceltici eklemeyin. Bu boyanacak alanı arttırmayacağı gibi kapatıcı gücü düşürür, daha fazla kat uygulamanız gerekir.
  • İnceltme işlemini uygularken boyanın üzerinde yazılı olan miktar kadar inceltme uygulayın.
  • Boyanacak yüzeyin kirlilik derecesine, aynı renk ve ton kullanıp kullanmadığınıza ve yüzeyin astarlı mı yoksa astarsız mı olduğu, kullanılacak boya miktarını etkiler.
  • Pürüzlü yüzeylerde daha çok boya kullanmanız gerekir, dolayısı ile boya miktarını arttırır.
  • Katlar arası boyanın kurumasını bekleyin, bu boyanın kapatma gücünü arttıracaktır, dolayısı ile daha çok alan boyayabilirsiniz.

Gerekli Boya hesaplama nasıl yapılır?

Duvar boyası birim metrekare başı maliyetini hesaplamak için önce bayiden aldığınız fiyat ve tahmini boyama alanı bilgileri ile evin toplam metrekaresi bilgisini kullanın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat
Merhaba! Permolit Boya'ya hoş geldiniz. Size nasıl yardımcı olabiliriz?