Alaçatı Rengi Sokaklarıyla, Otelleriyle Alaçatı

Alaçatı rengi sokaklarıyla, otelleriyle alaçatı

Alaçatı Rengi, Sokaklarıyla, Otelleriyle Alaçatı

Son dönemlerde hepimizin çeşme denince aklına Alaçatı geliyor ve tabi Alaçatı rengi. Bu kadar popülerken Alaçatı hakkında bir makale yazmasak olmazdı. Festivalleri, mekanları, sokakları ve en önemlisi beyaz boyalı taş evleri ve mavinin en güzel tonlarının onlara eşlik etmesi. Alaçatı renkleri çarşısıyla, minik dükkanlarıyla, restoranlarıyla ve hatta ufak sanat galeriyle özel tasarım Alaçatı tonları ile dekore edilmiş butikleri, meşhur taş otelleri, turşucusu derken oldukça şirin mutlaka gidip görmek, gezmek, yaşamak gereken bir yer.

Alaçatı tarzı renk uyumu olan bir bahçe dekorasyon örneği.
Alaçatı tarzı renk uyumu olan bir bahçe dekorasyon örneği.
Alaçatı arnavut kaldırımlı sokaklar
Alaçatı arnavut kaldırımlı sokaklar

Şirin Alaçatı sokaklarında yürümek ayrı bir keyif, arnavut kaldırımlı dar sokaklar, tarihi taş evler, birbirinden ilginç dükkanlar bambaşka bir dünya adeta.

Alaçatı otellerinin çoğu 100 yılı geçmiş tarihi yapılar, bu nedenle aslını korumak amacıyla restorasyonlarları yine kesme taşlarla yapılmış binalar. Otellerin çoğunda nostaljik cumbalar var, eğer Alaçatıya yolunuz düşerse bu tarihi otellerden birinin cumbasında mutlaka Türk kahvesi keyfi yapmanızı öneriyoruz.

Çeşme kumrusu ( Alaçatı’da ismi İzmir kumrusu ve Alaçatı kumrusu olarakta geçiyor) yemeden olmaz
Çeşme kumrusu ( Alaçatı’da ismi İzmir kumrusu ve Alaçatı kumrusu olarakta geçiyor)

Yemek konusunda değinmeden geçmek olmazdı, en azından Çeşme kumrusundan bahsetmeden, tabii Alaçatı’da ismi İzmir kumrusu ve Alaçatı kumrusu olarakta geçiyor. Kumru nohut ile mayalanmış susamlı sandviç ekmeği içine sucuk, domates, tulum peyniri konularak hazırlanıyor. Yaz mevsimi için güzel bir öğlen yemeği seçeneği olabilir.

beyaz ve mavinin onlarca tonunun süslediği bahçeler
beyaz ve mavinin onlarca tonunun süslediği bahçeler

Bu nostaljik, zamana rağmen bozulmamış tarzıyla beyaz ve mavinin onlarca tonunun süslediği, bahçelerden yollara taşan ağaçlarıyla, camların içindeki saksılarıyla muhteşem sokaklarda kaybolmaktan korkmayın .

Alaçatı renkleri
Alaçatı renkleri

Alaçatı sokaklarında gördüğünüz renkleri, özellikle bahçe dekorasyonlarında ilham almak için kullanabilirsiniz.

Alaçatı renkleri
Alaçatı renkleri
Alaçatı’nın simgesi diyebileceğimiz tarihi oldukça eskiye dayanan , 1850’lerden kalma yel değirmenleri.
Alaçatı’nın simgesi tarihi 1850’lerden kalma yel değirmenleri.

Alaçatı’nın simgesi diyebileceğimiz tarihi oldukça eskiye dayanan , 1850’lerden kalma yel değirmenleri. Bunlar taş yel değirmenleri, Alaçatı’nın en eski yapıları arasında bulunuyor. Bu yel değirmenlerinin büyüklükleri birbirinden farklı olarak inşa edilmiş. Alaçatı’nın merkezinde yer alan küçük bir tepe üzerine vaktiyle kurulmuş dört tane yel değirmeni var. Burası fotoğraf çekmek için çok tercih edilen yerlerin başında geliyor. Sadece fotoğraf çekmek için değil dinlenip kahve ve çay içebileceğiniz mekanlarda var.

Beyaz ve turkuaz tonlarıyla Alaçatıda restoran görüntüsü
Beyaz ve turkuaz tonlarıyla Alaçatıda restoran görüntüsü

Beyaz ve turkuaz tonlarıyla yine Alaçatıdan bir restoran görüntüsü. Kendinizi Alaçatıda hissetmek için bu renklerden ilham alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat
Merhaba! Permolit Boya'ya hoş geldiniz. Size nasıl yardımcı olabiliriz?