Ahşap Tabure Boyama Teknikleri ile Ahşap Bar Taburesi Yapımı

Ahşap Tabure Boyama Teknikleri ile Ahşap Bar Taburesi Yapımı

Ahşap Tabure Boyama Teknikleri ile Ahşap Bar Taburesi Yapımı

Eski demode tabureleri, yeni şık bar taburelerine dönüştürmeye ne dersiniz ? Sprey boya ile ahşap tabure boyama yaparak klasik bar taburesi yapmak çok kolay, oldukça kısa zamanda pratik bir şekilde yapabilirsiniz. Evin dekorasyonuna uygun olarak, yenilenen tabureler, mutfak yada açık mutfak bulunan salona farklı bir görsellik kazandıracaktır. Son dönemlerde özellikle açık mutfaklarda bar tabureleri oldukça trend.

Öncelikle bar taburesine makyaj yapmak için gerekli malzemelere bakalım.

İşte bu makyaj için kullandıklarım:

  • Eski bar tabureleri
  • Zımpara kağıdı
  • Akçalı sprey boya zengin renk kartelasından beğeneceğiniz iki renk. (Renklerden birini metalik tercih ederseniz trende daha uygun olur.)
  • Maskeleme bandı
  • Koruma için çöp torbaları
  • Mobilya cilası ( Permolit Permocila ; İç ve dış ortamlarda kullanılan mobilyalarda rahatlıkla kullanılabilir, neme, suya, meyve suyuna, deterjana, alkole dayanıklıdır. Ahşabın doğal yapısını bozmaz. )
  • Boya fırçası

Ahşap Tabure Boyama

Açık havada boyama yapmak elbette en rahatı, bahçeniz varsa bahçede yada balkonda boyama yapabilirsiniz. Evde çalışacaksanız, pencereleri açık havadar bir alanda çalışın.

Boyama yapacağınız alanı koruma altına alın.

Boyama öncesi tabureleri zımpara yapalım, ardından iyice temizleyelim, üzerlerinde toz ve kir kalmamalı.

Ahşap Tabure Boyama

Beyaz Akçalı sprey boya ile (siz istediğiniz renkle ) taburenin tamamını boyayalım. Boyanın dokunma seviyesinde kuruması için 20 dakika, tam kuruması için 8-10 saat gibi bir süreye ihtiyaç var.

Ahşap Tabure Boyama

Metalik renge boyanacak bacak kısımlarını, düzgün net bir çizgi ile ayırmak için maskeleme bandı ile bantlayalım. Bandı düzgün bir hat oluşturacak şekilde kaydırmadan yapıştırın. 

Ahşap Tabure Boyama

Beyaz kalmasını istediğimiz bölümü, çöp poşeti ile tekrar bantlayarak koruyalım. Beyaz bölümlerin tamamen kapandığından emin olun.

Ahşap Bar Taburesi Yapımı

Akçalı Sprey Boyanın metalik renklerinden biriyle taburenin bacaklarının uç kısımlarını boyayalım. Yine boyanın kurumasını bekleyip diğer adıma geçebiliriz.

Ahşap Bar Taburesi Yapımı

Bar taburemizin oturma kısmında da aynı işlemleri tekrarlayalım, boyama aşamasını bitirelim.

Permocila ile ahşap yüzeylere son bir dokunuş yapabilirsiniz
Permocila ile ahşap yüzeylere son bir dokunuş yapabilirsiniz

Permocila ile taburelerinize son bir dokunuş yapabilirsiniz. Bar taburelerini hem dışarda, hem içerde kullanacaksanız ve çizilme aşınmalara karşı dayanıklı olmasını istiyorsanız cilalamanızı öneririz, ama unutmayın Akçalı sprey boya ister mat ister parlak kullanın son kat boyasıdır ve bitiş için yeterlidir. Bar taburelerinin makyajı tamam ve kullanıma hazır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat
Merhaba! Permolit Boya'ya hoş geldiniz. Size nasıl yardımcı olabiliriz?