Yaz Aylarında Evcil Hayvanları Serinletmek için Yapılacaklar

Yaz Aylarında Evcil Hayvanları Serinletmek için Yapılacaklar

Evcil Hayvanları Serinletmek için Ne Yapmalı

Güneşli günler geldi ve yaz aylarında evcil hayvanları serinletmek için ne yapmalı biliyor musunuz? Yaz, köpekler ve kediler gibi evcil hayvanlar için zor bir mevsim olabilir, yüksek sıcaklıklar ve nem sağlıkları için potansiyel tehlikeler oluşturabilir.

Yazın her şeyi köpeğinizle birlikte yapmayı düşünüyorsanız veya kedinizi o nemli günlerde olabildiğince rahat tutmak istiyorsanız, sıcak havalarda evcil hayvan bakımının temellerini ve işaretlerini bilmek önemlidir. Tüylü arkadaşınızın her gün kendini iyi hissetmesini sağlamak önemli.

evcil hayvanlari serinletmek için ne yapmalı
Evcil hayvanlari serinletmek için ne yapmalı

Kural 1 : Onları Evde Tutun

Köpeğinizin 40 derecelik bir günde kumsalda size katılmasını ne kadar çok isteseniz de, bu harika bir fikir değil. Veterinerler, evcil hayvanlarınızı çok sıcak günlerde içeride tutmanın ve sıcaklıklar yükseldiğinde aşırı egzersiz yapmaktan kaçınmanın en iyisi olduğunu söylüyorlar. Düz yüzlü hayvanlar, etkili bir şekilde nefes alamadıkları için sıcak çarpmasına daha duyarlıdır. Bu evcil hayvanlar, yaşlılar, kilolular, kalp ve akciğer hastalığı olanlar ile birlikte mümkün olduğunca klimalı odalarda serin tutulmalıdır.

Kural 2 : Yürüyüşlerinizi sabahın erken saatlerinde ve gecenin ilerleyen saatlerinde yapın.

Sıcak kaldırım evcil hayvanlar için büyük bir sorun olabilir; Pençeleri sert olsa da kavurucu sıcaklıklar kaldırımları tehlikeli hale getirebilir. Kediniz dışarı çıkarsa, hava ısındığında onları içeride tutun ve köpeğinizin yürüyüşlerini daima buna göre ayarlayın.

Yere çok yakın olduğu için köpeğinizin vücudu hızla ısınabilir ve hassas pençe yastıkları yanabilir ve özellikle nemli günlerde yürüyüşleri minimumda tutmak en iyisidir.

İyi bir yöntem, bir elinizi kaldırımın yüzeyine 10 saniye boyunca tutun, kaldırım eliniz için çok sıcaksa, evcil hayvanınızın patileri için çok sıcaktır. Sabahın erken saatlerinde ve akşam saatlerinde yürüyüşe çıkmayı ve genellikle günün en sıcak kısmı olan öğleden sonrayı atlayın.

Kural 3: Evcil hayvanınızı klima olmadan nasıl serin tutacağınızı bilin

Evcil hayvanlarınızın da tıpkı sizin gibi yaz günlerinde susuz kalmaması gerekir. Yazın evcil hayvan bakımında, mümkün olduğunca çok temiz, tatlı su vermeyi unutmayın ve evcil hayvanınızın dışarı çıkması durumunda oturabileceği gölgeli bir yer olduğundan emin olun. Evinizde merkezi klima veya pencere üniteleri yoksa, yine de birkaç kolay soğutma yöntemiyle evcil hayvanlarınızı rahat ettirebilirsiniz.

Su kaplarına buz ekleyin ve evcil hayvanlarınıza köpek dondurması, dondurulmuş et suyu, soğutulmuş salatalık veya dondurulmuş gıda oyuncakları gibi dondurulmuş yiyecekler verin onları evdeyken serin ve meşgul tutun. Özellikle sıcak günlerde, daha serin hava elde etmek için bir buz kabının önüne vantilatör yerleştirin, evcil hayvanlarınıza uzanmaları için ıslak, soğuk havlular serin veya ayaklarını, karınlarını bacaklarının altını soğuk suya batırılmış süngerle silin. Ayrıca , onlara dinlenebilecekleri bir yer sağlamak için evcil hayvan yataklarını nefes alabilen örgü kumaşlardan tercih edin, ayrıca soğutma tasmaları, yelekler ve hatta yanlarına koyacakları donmuş su şişeleri kullanın.

Kural 4 : Evcil hayvanınızı dışarı çıkarmadan önce yanınıza alacaklarınız

Dışarı çıkarken köpeğinizi yanınıza almanız gerekiyorsa, kendisini iyi hissetmesini sağlamak için küçük bir hazırlık yapmak iyi bir fikirdir. Köpeğinizin susuz kalmaması için yaz maceralarınızda yanınıza portatif bir su kabı alın ve serinlemek için toprağı kazmasına izin verin.

Fıskiyelerin ve çocuk havuzlarının köpek dostu yaz eğlencesi için harika seçenekler olduğunu unutmayın. Tüm köpekler harika yüzücüler değildir, bu nedenle suya kademeli olarak girmek ve yüzmeye yeni başlamışlarsa yüzdürme aparatı takmak en iyisidir.

Kural 5 : Evcil hayvanınızın sıcak havalarda bakım rutini

Traşlama sıcakken harika hissettirir, ancak köpeğinizin serinleme süreci için zararlı olabilir. Köpeğinizin tüylerini uzatmaktan çekinmeyin. Köpeklerin tüy katmanları onları aşırı ısınmadan ve güneş yanığından korur.

Bir kediniz varsa, rutinlerine birkaç bakım seansı daha ekleyin; daha sık fırçalamak kedilerin aşırı sıcakla baş etmesine yardımcı olabilir.

Kural 6 : Aşırı ısınma belirtilerinin farkında olun.

Evcil hayvanınızı güvende tutmak için ısı bitkinliği ve aşırı ısınma belirtilerini öğrenin. Aşırı ısınmanın ana semptomları, aşırı nefes nefese kalma veya nefes almada zorluk, artan kalp hızı, salya akması, hafif güçsüzlük, uyuşukluk ve hatta çökmeyi içerir. Semptomlar ayrıca nöbetler, kanlı ishal ve kusmayı içerebilir. Evcil hayvanınız bu belirtilerden herhangi birini yaşıyorsa, hemen veterinerinizle iletişime geçmek en iyisidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Permolit Boya'yı Instagram'da Takip Et!